Минулого тижня у залі засідань управління агропромислового розвитку райдержадміністрації відбулась нарада, яку провів голова райдержадміністрації Сергій Матяшук.
В ній взяли участь директор департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Юрій Горбенко, його заступник Юрій Юрченко, заступник начальника управління агропромислового розвитку райдержадміністрації Тетяна Шавлай, керівники сільгосппідприємств і голови фермерських господарств району.
Голова райдержадміністрації Сергій Матяшук поділився власним баченням проблем в галузі сільського господарства. Керівник виконавчої влади району назвав доцільним скликання подібних нарад, адже за допомогою прийнятих спільно рішень можна врегулювати ті чи інші питання, що в кінцевому результаті принесе плідний результат.
Під час наради розглядались питання: "Про хід проведення осінньо-польових робіт в сільськогосподарських підприємствах району" та "Про підсумки роботи в галузі тваринництва за 8 місяців 2013 р.".
Перше питання порядку денного заступник начальника управління агропромислового розвитку райдержадміністрації Тетяна Шавлай побудувала на інформації, що стосувалася посіву та врожайності озимих культур.
За словами Тетяни Іванівни, незважаючи на затяжні зиму та весну, аграрії впоралися з труднощами. В оптимальні строки посіяли та провели збирання ранніх зернових культур.
Із площі 6618 гектарів зібрано 15,7 тис. тонн збіжжя. Середня врожайність складає 24,1 центнера з гектара, що на 3,5 центнера більше, ніж торік.
В цьому році посівна площа становить 19,1 тис. гектарів із загальної площі сільськогосподарських угідь 25,9 тис. гектарів, що перебувають в користуванні малих і великих агроформувань (без населення).
Доповідач назвала сільгосппідприємства, фермерські господарства, де було досягнуто найвищої врожайності озимої пшениці, озимого жита, ячменю, ярої пшениці, вівса. Кращими у вирощуванні зернових з року в рік залишаються ТзОВ "В. Прометей", сільгосптовариства "Дружба", "Зоря", ім. Лесі Українки, "Облапське" та ін.
Тетяна Іванівна, зокрема, наголосила, що посів озимини необхідно завершити в оптимальні агротехнічні строки – до 10 жовтня. Однак незадовільні погодні умови перешкоджають цьому. Тому виступаюча закликала присутніх використовувати кожен погожий день, аби вчасно завершити сівбу.
Господарства району планують посіяти 11,3 тис. га озимих культур в усіх категоріях господарств, що дещо більше до минулого року.
На даний час посіяно 3141 гектар ріпаку, озимого жита – 2750, озимого тритікале – 231, озимої пшениці – 3710, озимого ячменю – 320 гектарів.
Користуючись нагодою, Тетяна Шавлай подякувала усім, хто долучається до проведення сільськогосподарських ярмарків на центральній площі Ковеля. Висловила вдячність Тетяна Іванівна виконавчому директору ТОВ "Відродження Волині" Анатолію Смалю, керівнику ФГ "Фасти" Олександру Шайнюку, які посприяли у проведенню заходів, присвячених Дню партизанської слави. Зокрема, слова подяки адресувалися директору ТзОВ "В. Прометей" Віталію Фіщуку, директору СТзОВ "Дружба" Валерії Яромчук, котрі організували цьогорічний День поля.
Доповнюючи сказане, голова райдержадміністрації Сергій Матяшук запевнив, що ярмарки сільськогосподарської продукції будуть проводитись і надалі, щоб сільгоспвиробники мали змогу реалізувати вироблену продукцію, а покупці – "запастися" на зиму необхідною продукцією.
Провідний фахівець державної інспекції сільського господарства у Волинській області Леонід Грицюк, ведучи мову про те, що окремі господарства в районі не добилися хороших врожаїв, наголосив, що без якісного і здорового посівного матеріалу досягти результату неможливо.
Аналіз господарської діяльності в галузі тваринництва зробила начальник відділу організації виробництва продукції тваринництва Світлана Вознюк. Вона навела не зовсім втішну статистику. Так, до минулого року поголів'я ВРХ скоротили 10 господарств, залишається низькою продуктивність худоби.
На сьогоднішній день в господарствах району утримується 15208 голів ВРХ, що на 241 голову менше до рівня минулого року.
Головним показником в галузі тваринництва, наголосила С. Вознюк, є наявність і збереження маточного поголів'я корів.
Сільськогосподарськими підприємствами району вироблено 40274 центнери молока.
Як підкреслила виступаюча, для успішного ведення галузі молочного скотарства в господарствах повинні бути групи спрямованого вирощування ремонтного молодняку, яка утворюється із розрахунку на 100 корів молочного стада.
Світлана Вознюк зауважила, що для поліпшення селекційно-племінної роботи слід ширше запроваджувати штучне осіменіння маточного стада. Вона також вказала на необхідність провести капітальні і поточні ремонти тваринницьких приміщень, покращити кормову базу.
Під час наради начальник управління Державної ветеринарної медицини Ковельського району Ольга Товстига наголосила на необхідності санації (дезінфекції) тваринницьких приміщень, аби не допустити захворювання тварин на інфекційні та інвазійні хвороби. Для цих потреб, сказала вона, є необхідні дезінфікуючі засоби і устаткування.
Йшлося у виступі Ольги Миколаївни і про ідентифікацію тварин. Станом на 24 вересня нинішнього року в господарствах району ідентифіковано 88,8 відсотка поголів'я. Як запевнила доповідач, робота у цьому напрямку – на контролі районної влади та ветеринарної служби.
Про укладання договорів оренди на землю, використання земель без право- установчих документів, встановлення орендної плати та про інші важливі питання йшлося в інформації, яку підготувала начальник управління Держземагентства у Ковельському районі Людмила Мярковська.
Підсумовуючи нараду, директор департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Юрій Горбенко підкреслив, що, попри труднощі, позитив все одно є. Нині сільгоспвиробники можуть реалізувати молоко за трохи вищою ціною. Підвищилась закупівельна ціна і на м'ясо.
Ю. Горбенко висловив переконання, що, від того, хто і як господарює на землі, залежить багато. Держава, в свою чергу, надаватиме підтримку аграріям.
Впевнений у цьому й голова райдержадміністрації Сергій Матяшук. Головне – не опускати руки і рухатися вперед.
Світлана ТРОЦЮК.
Залишити коментар