Село моє, для мене ти
єдине,
Для мене ти –
найкраще на Землі…
Ці слова хочеться повторювати знову й знову тому, що ми народилися в Білині, тут беруть початок наше коріння, наш рід.
Ми – з тих країв, де водять Мавки хороводи,
Ми – з тих країв, де стеляться розложисті ліси.
Пройшли роки, століття від заснування поселення "Біліннє", а сучасне село живе, красується і розбудовується.
Геніальна поетеса Леся Українка у своїй драмі-феєрії "Лісова пісня" описала невичерпну красу Волинського краю в урочищі "Нечимне", а в Білині записала багато пісень із вуст старожилів.
Гарне наше село. В центрі – мальовниче й до болю рідне озеро. Кругом нього стоять-красуються чепурненькі хати, багатоквартирні будинки. Рівні вулиці тягнуться вздовж села. Багато доріг твердого покриття, хоч вулиця Некрасова дуже просить ремонту.
До будинків підведений газ, вулиці освітлені. Радує білинців будівництво нової школи. Вже зведено два поверхи. На першому встановлені вікна – тільки б встигли будівельники добудувати третій поверх та накрити до зими.
Можливо, в 2014 році білинські діти сядуть за парти в новій школі, а дошкільнята матимуть змогу ходити в садочок (в ньому на даний час знаходиться школа).
На початку села і в кінці його обладнані дві автобусні зупинки. Кругом заасфальтовано, а всередині – лавочки і зверху напис "Патріоти Волині".
В гарному селі лунає й гарна пісня. Не тільки роботящі білинці, а й співучі та артистичні.
Учасники народного фольклорного колективу "Родина" виступали тричі на столичній сцені в м. Києві, у Польщі, Білорусі. Беруть участь в районних, обласних, всеукраїнських та міжнародних фестивалях. Керівник "Родини" – Наталія Шуляк, музичний керівник – Віталій Коваль.
Більше 40 років виступає на різних сценах України та за її межами народна співачка Тетяна Мойсеївна Відник, яка своїм чудовим голосом чарує слухачів.
Гідним продовжувачем прекрасного є наше молодше покоління. Понад десять років веду дитячі фольклорні гурти "Журавлик" і "Калинонька". Юні "зірочки" сцени беруть активну участь у заходах, що проводяться у нашому селі, і не тільки.
Цьогоріч у районному огляді-конкурсі "З Різдвом Христовим!", що відбувся у Голобах, нам присудили перше місце, нагородили Грамотою та цінним подарунком – електрочайником.
Нещодавно дитячо-юнацький гурт "Калинонька" (на знімку внизу праворуч) запросили взяти участь в гала-концерті Всеукраїнського фестивалю "Червона рута", що проходив у Києві. В 2011 році наш колектив став лауреатом цього фестивалю.
Більше тридцяти дітей (учнів та студентів) відвідали столицю. Двічі виступали на великій сцені виставкового центру.
На площі розташувалася сцена, облаштована великими моніторами. Очі дітей "світилися" радістю. Вони із захватом ділились емоціями: "Оце так сцена!".
Юні артисти доклали максимум зусиль, аби виступити якнайкраще із обрядом "Ой, прийди весна, ой, прийди красна!". Познайомилися із дитячим колективом "Веретенце" із Житомирщини. Грали з ними ігри, співали. Зустрілися із земляками з Уховецька, які в цьому році стали лауреатами ІІ премії фестивалю.
На "Червоній руті" Україну представляли чимало колективів. Одним словом, було на що подивитися.
Здійснили екскурсію на майдан Незалежності. Прогулювались широкими столичними вулицями, фотографувались біля квіткового годинника, поласували гамбургерами у МакДональдсі. Позитивні емоції переповнювали дитячі душі, адже далеко не кожен бував у столиці. А тут – захоплююча подорож потягом, переїзд з однієї станції на іншу у метро, на електричках.
Повернувшись додому, діти ділились враженнями від побаченого із своїми рідними, вчителями, однолітками, односельчанами.
Діти, батьки, я особисто щиро вдячні тим людям, які посприяли нам в організації цієї поїздки. Адресуємо слова подяки обласному управлінню культури й туризму, а особливо – заступнику начальника цього управління Галині Остапчук. Область виділила три тисячі шістдесят гривень.
Сердечне "спасибі" – голові райдержадміністрації Сергію Матяшуку, його заступнику Андрію Мигулі, начальнику відділу культури райдержадміністрації Тетяні Матяшук. Ковельський район виділив на нашу поїздку дві тисячі п'ятсот гривень.
Вагомий внесок зробив і обласний благодійний фонд "Патріоти Волині" (одна тисяча п'ятсот гривень). Дякуємо народному депутату України Степану Івахіву, його помічнику Наталії Маленицькій. Без спонсорських коштів нашим дітям навряд чи б вдалось виступити на столичній сцені.
Під час "Червоної рути" (27 вересня) народний аматорський колектив "Родина" взяв участь у Міжнародному фестивалі "Берегиня". Аматори сцени з різних куточків області інсценізували обряд "Волинське весілля".
Ще й досі білинці перебувають під враженням від проведення Дня села під тематичною назвою "Моє село, для мене ти єдине", присвяченого Дню незалежності України.
Білинський сільський голова Ольга Лисюк створила організаційний комітет із проведення й підготовки свята. Було залучено керівників установ села, депутатів районної та сільської рад, підприємців.
Свято об'єднало багатьох людей, і не тільки місцевих. Розділили з нами цю подію гості із Скулина, Стеблів, Уховецька, селища Люблинця, міста Ковеля.
Сонячний день сприяв хорошому настрою. Свято розпочалося із самісінького ранку літургією в місцевому храмі.
Опівдні відбувся футбольний матч. Грали команди Білина та Сільця. Наші футболісти здобули перемогу. Молодці!
Повним ходом "кипіла" робота біля будинку культури. Працівники установи, завідуюча бібліотекою прикрашали сцену вишитими рушниками, килимами та ряднами.
Молодь встановлювала лавочки для глядачів. Микола Конопацький разом з дружиною оформляв виставку своїх картин та дитячих малюнків. Він у нас не лише вчитель, а й талановитий художник, співучий "соловейко".
Поруч розмістилися творчі доробки молодого художника концептуального мистецтва Максима Наконечного.
Вчителі та учні місцевої школи облаштували гарний куточок із вишитими рушниками, картинами, виробів з бісеру. Людмила Борисюк оформила куточок чоловічих вишиванок. Поряд розмістились вироби із заліза підприємця Петра Шворака.
Жваво йшла торгівля промисловими та продовольчими товарами, медом.
І ось настала хвилююча мить. Свято розпочалось. Першими виступили троїсті музики у складі Ігоря Хилюка, Василя Пойди, Кузьми Хилюка.
За ними прямували запряжені коні, а на прикрашених возах – доладно одягнені жінки, чоловіки, підлітки та маленькі дітки у вишиванках.
Під'їхали до сцени з піснею аматори із вулиці Ковельської, за ними – артисти із вулиці Наконечного на тракторі та аматори із вул. Хилюка.
Організатори (Валентина Маркевич, Сергій Наконечний, Лідія Ісаєва, Валентина Журавель, Любов Жук) зуміли зібрати людей на репетиції, де співали, складали вітання, готували найкращі страви, пекли короваї, щоб почастувати присутніх на святі. Від щирого серця хочеться низько вклонитися цим людям!
Зі святом привітала усіх присутніх сільський голова Ольга Лисюк, яка вручила Почесні грамоти активістам села. Народному депутату України Степану Івахіву подарували картину художника Миколи Конопацького як знак вдячності від білинців за турботу.
Чарівні ведучі Світлана Рябчук та Ірина Шевчук запросили на сцену народний аматорський колектив "Родина", який обіграв на сцені фрагмент обряду "Обжинки".
Директор СТзОВ "Білинське" Володимир Глущук нагородив цінними подарунками комбайнерів та водіїв.
І ось настала хвилююча мить – хвилина мовчання, а далі – покладання квітів до обеліска Слави загиблим односельчанам у роки Великої Вітчизняної війни та загиблим в Афганістані.
Діти привітали учасників війни та подарували квіти, а Сашко Шевчук виконав пісню "Про Україну". Жодне свято в селі чи районі не обходиться без його пісень.
Відзначили цього дня й старожилів, зокрема, вдову війни Раїсу Хвищук.
Тетяна Відник привітала всіх довгожителів піснею. Аматори сцени піднесли хліб-сіль на вишитому рушнику сільському голові Ользі Лисюк.
Від вулиць Ковельської та Наконечного линули найкращі вітання усім присутнім.
Ювілейні річниці весілля (50–60 років у парі) відзначили подружжя Олександра і Ніни Гончарів, Йосипа і Антоніни Пойди, Сергія і Лідії Пойди, Андрія і Любові Відніків, Савелія і Любові Федоруків.
Сергія і Килину Жуків нагородили подарунком.
Вітали й молоді подружжя, які стали на рушничок щастя. Це – Володимир та Галина Семинахи, Андрій та Наталія Синюки, Ростислав та Мирослава Бондаренки, Петро та Ольга Лисюки, Петро та Ірина Журавлі, Сергій та Марта Мосі. Петро Журавель подарував молодятам музичне вітання.
Наймолодша жителька Аліса Журавель поповнила сільську родину. Їй також вручили подарунок. А маленька Аня Повх заспівала пісеньку "А я невеличка".
Вручили подарунки також найстаршій невістці, найстарішому приймаку, найстарішому холостяку. Іван Жук подарував їм пісню "Підкручу я чорні вуса".
Чимало є багатодітних матерів у нашому селі, які виховують п'ятьох і більше дітей. Це – Любов Батюк, Ольга Панасюк, Ксенія Наконечна, Віра Радковець, Ніна Скулинець. Молодій мамі Ірині Шульгач вручили подарунок.
Дует у складі Людмили Борисюк та Івана Філона виконав пісню для них, а Людмила ще зачитала два авторські вірші.
Задушевно прозвучала пісня у виконанні Оксани Наконечної, яка підняла настрій тим, хто святкував цього дня день народження. Це – Ірина Лавренюк, Андрій Федосюк, Дмитро Заєць. Іменинникам вручили подарунки.
Ведучі назвали кращих людей села, які досягли успіхів у праці, мають державні нагороди, звеличують рідне село. Серед них – Анатолій Потапчук, Василь Федорук, Микола Мороз, Лідія Клімчук, Світлана Степанюк, Василь Мороз, Лідія Вовкун, Галина Цьомик, Валерій Мороз, автор цих рядків, Людмила Конопацька та ін.
Ірина Шевчук подарувала кращим односельцям гарну пісню.
Підприємець Петро Шворак нагородив цінними подарунками своїх працівників та сільського голову.
Всі присутні та аматори сцени виконали пісню "Волинь моя".
Народний аматорський хор працівників культури "Вишиванка" вітав білинців від народного депутата України Степана Івахіва.
Сільський голова вручила грошові премії троїстим музикам, аматорам сцени усіх вулиць, Білинській ЗОШ І-ІІІ ступенів, Народному аматорського фольклорному колективу "Родина", місцевій футбольній команді.
Приємним сюрпризом для всіх став розіграш лотереї.
Білинці висловлюють подяку всім, хто долучився до проведення свята, а також адресують вдячність спонсорам: благодійному фонду "Патріоти Волині", народному депутату України Степану Івахіву, дирекції СТзОВ "Білинське", депутату районної ради Богдану Конопацькому, заступнику голови районної ради Галині Коляді, підприємцям Сергію Поварчуку та Петру Наконечному.
Нехай свята, що проводять в Білині, залишать у кожному серці вогник добра, радості, здоров'я!
Валентина ПОВХ,
директор Білинського будинку культури, Заслужений працівник культури України.
НА ЗНІМКАХ: святкування Дня села у Білині.
Фото з архіву автора.
Йду я рідним селом
Босоніж, споришем,
Серед квітів і трав
І зелених отав.
Це – Білин, мій Білин,
Волошковий мій дзвін.
Тут – вишневі сади
І льони-довгунці,
І розлогі ліси,
І широкі поля,
І плакуча верба,
І людська доброта.
Споконвіку тебе,
Твою гарну красу
Злії люди чужі
Розпинали з пітьми,
Але ти все здолав,
Чорні хмари пройшли,
Й молоді пагінці
Дали росту землі.
Знову стали густі
Золоті пшениці.
І шумить зелен луг,
І цвіте все навкруг,
Але пам'ять людська
Не забуде тих днів,
Коли очі сиріт
Виглядали батьків.
А життя все іде,
Й не спинить ні на
мить,
І дорослі вже хлопці й
дівчата,
Повертають до рідних
обійсть.
Як же хороше жить,
Коли пісня бринить,
Коли дощик шумить,
І калина цвіте.
І сміється село,
І радіє воно!
Про величні діла
Ніжно пісню співа.
Срібні хвилі озер
Вітерець все гойда.
І шумить очерет,
Наче наші літа.
Це – Білин, мій Білин,
Волошковий мій дзвін,
Тут – вишневі сади,
І льони-довгунці,
Тут живуть мої мудрі
Сільські земляки.
Валентина ПОВХ.
Залишити коментар