Ковельський Будинок піонерів і школярів (теперішній Палац учнівської молоді) гостинно відкрив свої двері для дітвори у лютому 1948 року. У перші місяці роботи в закладі діяло небагато гуртків: хореографічний, драматичний, шахматно-шаховий, авіамодельний. Було створено оркестр народних інструментів.
Йшли роки наполегливої праці. Розпочали роботу нові гуртки: кіномеханіків, фотосправи, образотворчого мистецтва, клуб інтернаціональної дружби, тенісний, туристичний, згодом почали діяти духовий оркестр, вокально-інструментальний ансамбль. Велика увага приділялась культмасовій та інструктивно-методичній роботі.
Проводилися різноманітні дитячі ранки, огляди художньої самодіяльності, виставки та конкурси дитячих робіт, огляди пісні і строю, піонерські та комсомольські зльоти, краєзнавчі конференції, міські зльоти туристів, семінари для піонервожатих та класних керівників тощо.
З бігом часу збільшувалась кількість охочих займатися у гуртках і колективах закладу, змінювалися форми та методи роботи.
За сприяння міської влади у червні 1993 року приміщення кінотеатру ім. Івана Франка було передано під Будинок школяра, а 19 січня 1996 року рішенням Ковельської міської ради його було перейменовано у Палац учнівської молоді і присвоєно ім’я Івана Франка.
Головна мета діяльності закладу – забезпечення якісної позашкільної освіти юних мешканців міста, створення умов для їх творчого розвитку, виховання патріотичних почуттів, а також сприяння професійного зростання та розкриття творчого потенціалу кожного педагогічного працівника.
У Палаці учнівської молоді навчально-виховну роботу здійснюють 23 педагоги, серед яких – два Відмінники освіти України –балетмейстер народного художнього колективу "Барвінок" Любов Ризванюк та керівник гуртків декоративно-ужиткового мистецтва "Золота соломинка" і "Гобелен" Марія Гаращенко.
Для задоволення інтересів кожного учня в навчальному закладі у двадцяти гуртках працює 50 груп, де навчається 1083 учні. Тут діють гуртки художньо-естетичного та декоративно-ужиткового спрямування, що диференціює навчально-виховний процес, сприяє розвитку індивідуальних здібностей учнів, їх самоорганізації та самореалізації.
Це, зокрема, народний художній колектив "Барвінок", зразкова студія естрадного співу "Нові таланти", зразковий гурток образотворчого мистецтва "Чарівний пензлик", зразковий драматичний гурток "Дивослово", фольклорний гурт "Дивина", гурток декоративно-ужиткового мистецтва "Золота соломинка", ручного ткацтва "Гобелен", в'язання "Фантазія" та ін.
Заняття проходять під керівництвом досвідчених педагогів, головний девіз яких – "З любов'ю до дітей". Вихованці ПУМу разом із своїми наставниками є незмінними учасниками різноманітних конкурсів, виставок, урочистостей та фестивалів.
Так, у цьому році Народний художній колектив – дитячий танцювальний ансамбль "Барвінок" (балетмейстер Л. В. Ризванюк, педагоги-хореографи М. В. Солоп, Т. М. Гулечко, С. М. Панюс, акомпаніатори О. С. Шуляк, В. В. Яцина, Л. О. Кравчук) брав участь в обласному святі, присвяченому Року дитячої творчості; в обласному фестивалі художньої творчості учнів загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів; у Х Міжнародному фестивалі-конкурсі "Славянский Венец" у м. Кранєво (Болгарія), де посів почесне перше місце; у ХХVІІІ Міжнародному фольклорному фестивалі, що проходив у м. Любліні (Республіка Польща); у Всеукраїнському хореографічному фестивалі-конкурсі для дітей та молоді "Галицькі фрески", де завоював друге місце.
Поповнили скарбничку цьогорічних здобутків та перемог закладу і вихованці зразкової студії естрадного співу "Нові таланти" (керівник С. З. Шиманська). Так, Крістіна Бондарук здобула перемогу у міському конкурсі української сучасної пісні "Срібні дзвіночки" та завоювала почесне друге місце на Міжнародному фестивалі-конкурсі "Славянский Венец" (Болгарія).
Аліна Грижук стала дипломантом ХVІ Всеукраїнського дитячо-юнацького фестивалю-конкурсу естрадної пісні "Різдвяна зіронька" у м. Мукачеві та виборола Гран-прі у ХVІ Міжнародному фестивалі "Золота лелека-2013". Анна Корж – лауреат І премії Всеукраїнського вокально-хореографічного конкурсу "Твій шанс", що проходив у Луцьку.
Не відстають і юні художники. Так, Єлизавета Глущук, учениця зразкового художнього колективу-гуртка образотворчого мистецтва "Чарівний пензлик" (керівник О. М. Цюп'яшук), посіла перше місце у ХV Міжнародному конкурсі дитячих малюнків "Природа очима дітей", що проходив у м. Берегово. У Всеукраїнському конкурсі дитячої творчості "Безпека в житті – життя у безпеці" у номінації "Малюнок" третє місце зайняв Андрій Цюп'яшук.
За участь у Міжнародному конкурсі "Рятувальники очима дітей" нагороджений дипломом Андрій Лук'янчук.
В обласному етапі Всеукраїнського конкурсу юних гумористів "Посміхнемось щиро Вишні" у номінації "Веселий пензлик" перше місце зайняла вихованка гуртка Тетяна Здробилко.
Вихованці гуртка декоративно-ужиткового мистецтва "Золота соломинка" (керівник М. М. Гаращенко) взяли участь в обласному конкурсі "Космічні фантазії", де друге місце виборов Андрій Мартинюк.
В обласному етапі Всеукраїнського конкурсу "Таланти багатодітної родини" перше місце посіла Анастасія Клюнда, яка отримала в нагороду путівку в Міжнародний дитячий табір "Артек". У Всеукраїнському конкурсі дитячої творчості "Безпека в житті – життя у безпеці" у номінації "Рукоділля" друге місце – в Артема Абрамчука, третє – в Олександра Підліпінського. У міському конкурсі "Возродися, писанко" почесні другі місця зайняли Катя Єлинець і Вікторія Яцук. За участь у Міжнародному конкурсі "Рятувальники очима дітей" нагороджений дипломом Андрій Мартинюк.
А в обласному конкурсі "Таланти ІІІ тисячоліття" третє місце посіла Інна Новосад. В обласному конкурсі української народної іграшки переможцями визнані Андрій Власюк, Катерина Єленець, Інна Новосад, Крістіна Новосад, Ярослава Савчук. До речі, робота Катерини Єлинець експонується в Національному музеї народної іграшки у Києві.
3 січня ц. р. драматичному гуртку "Дивослово" (керівник Р. В. Чарнюк) Міністерством освіти і науки було присвоєно почесне звання "Зразковий художній колектив". У травні гурток став переможцем обласного етапу національно-екологічного форуму "Зелена Планета".
Вихованці гуртка "Чарівничка" (керівник Г. Ф. Леончук) Ірина Матошняк та Вадим Оксенчук брали участь в міському конкурсі "Космічні фантазії", де вибороли другі місця. До того ж, Ірина нагороджена Дипломом ІІ ступеня за активну участь та високу творчу майстерність в обласній виставці-конкурсі декоративно-ужиткового мистецтва "Знай і люби свій край", а Вадим виборов друге місце в обласному конкурсі "Космічні фантазії".
Активну участь у міському конкурсі "Космічні фантазії" взяли й вихованці гуртка "Юний модельєр" та "Чарівна майстерня" (керівник Н. А. Ткачук), де перше місце дісталося Наталії Оніщук. Тетяна Буднік нагороджена грамотою за здобуте третє місце в обласному конкурсі "Таланти ІІІ тисячоліття". У міському конкурсі "Возродися, писанко" перше місце зайняла Катя Оніщук.
У міському і обласному конкурсах "Космічні фантазії" вихованка гуртка в'язання "Фантазія" (керівник Є. М. Прокуда) Тетяна Устимук зайняла друге місце, а учениця Теятна Лошик стала переможницею обласного конкурсу української народної іграшки.
Гурток "Бісеринка" (керівник Л. Л. Пришляк) брав участь у міському конкурсі "Возродися, писанко", де посів почесне третє місце. Вихованка гуртка Анастасія Симонік зайняла друге місце в обласному конкурсі "Рятувальники очима дітей" серед гуртківців позашкільних навчальних закладів.
За участь в обласному конкурсі Різдвяно-Новорічної атрибутики "Святвечір" колектив гуртка "Солом'яне диво" (керівник Л. В. Каменчук) нагороджений подякою за майстерне виготовлення "Різдвяного дідуха". Роботи вихованців гуртка експонуються в Національному музеї народної іграшки, що у Києві. Учениця гуртка Аліна Мартинюк зайняла перше місце у міському конкурсі "Возродися, писанко".
Роботи вихованців гуртків "Берегиня", "Модельєр одягу" і "Дизайнер інтер'єру" (керівник Р. П. Хвещук) є незмінними експонатами міських і обласних виставок, конкурсів декоративно-ужиткового мистецтва.
Фольклорний гурт "Дивина" (керівник А. В. Тищук) завоював почесне друге місце в обласному огляді-конкурсі фольклорних колективів.
Активними учасниками загальноміських і обласних заходів та їх окрасою є гуртки сучасного танцю "Ерідан" та юних барабанщиць (керівник А. Г. Гавришук). Вихованки гуртка "Ерідан" представляли освітянські колективи міста на обласному фестивалі художньої творчості учнів загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів та обласному святі з нагоди Дня працівників освіти.
Діє у Палаці учнівської молоді і гурток "Основи учнівського самоврядування" (керівник Л. Д. Посполітак), який об'єднує шкільних лідерів у раду старшокласників шкіл міста з метою залучення їх до участі у прийнятті важливих рішень. Вихованці гуртка брали активну участь у проведені загальноміської акції "Подолаємо зло разом", конкурсно-розважальній програмі "На крилах любові" та ін.
В закладі проводяться виставки дитячих робіт, різноманітні конкурсно-розважальні програми. Традиційно тут організовуються благодійні акції та свята для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з малозабезпечених сімей, дітей з особливими потребами.
Велика увага педагогів закладу приділена роботі із батьками вихованців. Їх запрошують відвідати заняття гуртків, залучають до організації і проведення навчально-виховного процесу.
Лише єдність у досягненні мети, свобода у творчості, любов та повага до дитини в кожній справі дає хороші результати. Як сказав Н. Шевельов, "радісно, коли твої діти – крок уперед порівняно з тобою".
Тетяна СЕРЕДЮК,
директор Палацу учнівської молоді ім. Івана Франка.
НА ЗНІМКАХ: вихованці гуртків, що діють у Палаці учнівської молоді ім. І. Франка; Тетяна СЕРЕДЮК біля експозиції творчих робіт гуртківців.
Фото з архіву ПУМу.
Залишити коментар