Ми часто чуємо слова: "Велике бачиться на віддалі".
Справді, коли ти у вирі подій і людей та в організаційних клопотах, то не можеш об'єктивно оцінити часову реальність, в якій перебуваєш. І лише згодом до тебе приходить усвідомлення і розуміння суті подій, в яких брав участь.
50-та Всеукраїнська наукова історико-краєзнавча конференція під назвою "Минуле і сучасне Волині та Полісся: Ковель і Ковельщина в історії України та Волині", приурочена до 495-ої річниці надання місту Магдебурзького права і 22-ої річниці Незалежності України, яка днями відбулась у Ковелі, висвітлила не тільки середньовічну і сучасну історію краю, але й вплинула на свідомість багатьох і сприяла створенню передумов для подальшого творення української ідентичності, яка, беззаперечно, формує єдину націю і нове демократичне суспільство.
Так сталося: коли в столиці України та в інших містах держави вирують політичні Майдани, у Ковелі 12-13 грудня ц. р. відбувалася наукова історико-краєзнавча конференція. Скажу, що були застереження: мовляв, там, у столиці, люди, як на війні, відстоюють демократію, Європейський вибір, а ви тут дискутуєте.
Але були й інші думки. Наукова конференція – це малий інтелектуальний Майдан, де аналізують не тільки Магдебурзьке право, але й сучасний стан демократії і проблеми нашого руху до Європи.
Можливо, якби наша влада краще засвоїла уроки історії, не тільки говорила про євроінтеграцію, але й вживала конкретні заходи для цього, спираючись на багатовіковий досвід минулого, дбала про розвиток демократії і формування громадянського суспільства, то й революційного Майдану не було б.
Слава Богу, що у ті дні запанував відносний спокій на Майдані в Києві, а відтак дещо втихомирилися неспокійні думки учасників конференції.
Сьогодні ковельчани мають подякувати, перш за все, голові Волинської обласної організації Національної спілки краєзнавців України професору Геннадію Бондаренку, директору Волинського краєзнавчого музею Анатолію Силюку, завдяки яким до історичних досліджень були залучені науковці Києва, Житомира, Рівного, Острога, Луцька, краєзнавці районів області.
Посудіть самі: здано до друку 120 наукових робіт. Взяли участь у написанні наукових праць 30 докторів наук, професори, доценти, кандидати наук й навіть генерали.
Приємно відзначити активну участь навчальних закладів і загальноосвітніх шкіл Ковельщини, де наполегливо попрацювали вчителі історії та учні старших класів.
Підготовка до Всеукраїнської конференції розпочалась ще на початку літа. Були миті, коли ота тонка нитка, яка вела до майбутнього форуму, могла обірватися – звичайно, через відсутність коштів.
І сьогодні я низько схиляю голову перед очільниками міської влади, які, попри все, сприйняли і підтримали важливу справу. Насамперед ця подяка стосується міського голови Олега Кіндера та його заступника Ігоря Прокопіва.
Погодься, читачу, що кожна влада діє в рамках визначених життям пріоритетів. Як правило, це не культура, краєзнавство і духовність, а нагальні, пекучі соціальні, побутові та матеріальні проблеми.
І я тішусь як колишній міський голова тим, що міська влада діяла в рамках Христової істини: "Не хлібом єдиним…".
Ви запитаєте, а які здобутки? Вони є, і вагомі. Видано збірник наукових праць обсягом понад 600 сторінок. Краєзнавці, науковці були одностайні: це видання – одне з кращих за весь період проведення всеукраїнських конференцій.
Вперше Ковель і Ковельщина виступили в одному строю і мали, як це сьогодні модно повторювати, спільну дорожню карту, яка по праву може носити назву "Єднання навколо спільних інтересів і життєвих проблем".
Для любителів мистецтва у культурно-просвітницькому центрі відкрито повноформатну виставку картин Андроника Лазарчука.
Конференція висвітлила ряд проблем, які необхідно розв'язати: це – створення музею А. Лазарчука, відновлення музею історії освіти. Відомий громадський активіст Іван Сидорук запропонував створити музей молодіжної патріотичної організації "Соколи". Ну й, практично всі бажали поставити на вищий рівень вивчення історії рідного краю.
Сама конференція проходила у звично- урочистому режимі. Тобто звучав Державний гімн України, лунали вітання, проголошувалися доповіді. І все це – при переповненому залі зацікавлених особистостей.
Було організовано виставку-продаж краєзнавчої літератури. До цього долучилися ТОВ "Ковельська міська друкарня" (Ірина Борейко). Колектив друкарні, до речі, заслуговує особливої подяки. В короткий строк видати якісну з великим обсягом матеріалу книгу було ой як непросто. Справилися. Молодці!
Гарний дарунок ковельчани отримали від редакції "Вістей Ковельщини" (Микола Вельма), які зуміли підготувати і видати при підтримці міської влади спеціальну повноколірну вкладку.
Виділити когось із виступаючих у короткому репортажі неможливо, бо доповідачів теж було багато, і висвітлювали вони різні важливі теми з історії краю.
І все ж в дорожній краєзнавчій «карті» особливої уваги заслуговує "мала" учнівська конференція. Вона була напрочуд цікавою. Мовби весняна повінь, розливалась по "луках" краєзнавства і чистою водою вмивала і квіти, і зелену травичку, і … нашу свідомість.
Чи були сумніви і застереження? Так.
Здавалося, нема сенсу висвітлювати питання Магдебурзького права або ж подій Другої світової війни всім учням, які долучились до вивчення цих тем. Переживання виявилися даремними. З наукових дослідницьких робіт – жодна не схожа одна на одну. Цікавий матеріал, різні джерела і свій індивідуальний погляд на середньовічну історію.
Більше того, Яна Колодій (учениця 11-го класу КЗ "НВК "ЗОШ І-ІІІ ст. № 13") зуміла показати схожість і відмінність між Магдебурзьким правом у ХVІ столітті і теперішньою владою й структурою самоврядування Ковеля.
Оці весняні струмочки виявилися напрочуд чистими, оптимістичними. Славна зміна виростає!
Не вдаючись в детальну оцінку доповідей, назву юних краєзнавців, які подають великі надії. Це – Бордеану Тетяна, учениця 11-го класу ЗОШ І-ІІІ ст. № 12; Безека Каріна, учениця 10-го класу ЗОШ № 7; Савлук Андрій, учень 10-го класу ЗОШ № 1; Ярош Ілля, учень 11-го класу КЗ "НВК "ЗОШ № 11- ліцей"; Буско Богдана, учениця 11-го класу ЗОШ № 5 (дві чудові доповіді!); Дятел Андрій, учень 11-го класу КЗ "НВК "ЗОШ № 11- ліцей"; Місюра Дарина, учениця 11-го класу ЗОШ № 1; Лаховський Олександр, учень 8-го класу НВК "ЗОШ № 13-колегіум"; Свінчук Дмитро, студент промислово-економічного коледжу ЛНТУ; Дерев'янчук Галина, студентка ЛНТУ (с. Поворськ); Колеснікова Богдана, вихованка станції юних туристів; Ратнюк Ангеліна, учениця 11-го класу ЗОШ І-ІІІ ст. № 12; Вельма Ольга, учениця 11-го класу ЗОШ І-ІІІ ст. № 3; Федорук Володимир, учень 11-го класу ЗОШ № 10.
Звичайно, крім пошанування учнів, подяки заслуговують керівники і наставники, які в позаурочний час, не шкодуючи творчої енергії й сил, допомагали дітям дослідити невідомі сторінки історії рідного краю.
Думаю, що очільник ковельської освіти Віктор Бичковський, який немало зусиль доклав до організації, дослухається до цих слів і відповідно відзначить кращих.
Велику підтримку у проведенні малої учнівської конференції надала Галина Романчук, завідувач соціологічної лабораторії інституту післядипломної педосвіти.
Досить символічно, що в "малій" учнівській конференції взяв участь член молодіжної підпільної організації "Соколи" Дем'ян Підгірський, якого запросили сюди з ініціативи Івана Сидорука. Його слова були вагомим доповненням до виступу дітей.
Цінні думки, зауваження й пропозиції висловили науковці обласного центру, керівники місцевої влади.
Зокрема, голова Волинської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, професор Геннадій Бондаренко підкреслив, що ювілейний історико-краєзнавчий форум всеукраїнського рівня відбувся у рамках Програми розвитку краєзнавства в Україні до 2025 року. Програма має культурно-просвітницький відтінок. Гостро стоїть питання введення в шкільні програми уроків або факультативів краєзнавства у школах міста, району, області.
Анатолій Силюк, директор Волинського краєзнавчого музею, підкреслив: «Символічно, що ювілейна 50-та Всеукраїнська конференція, присвячена 495-й річниці наданню Ковелю Магдебурзького права, проходить у географічному центрі Волині – місті Ковелі. Ковель по праву може стати культурно-духовним центром Волині».
Добірний "ужинок" зібрано на освітянській ниві учнями шкіл. Активно працює історичний музей (Маргарита Матвійчук). Успішно функціонує Колодяжненський музей Лесі Українки (Віра Комзюк). Чекає на відкриття музей Андроника Лазарчука.
«Хто не хоче знати минулого, то й не побудує своє майбутнє, – зауважив голова Ковельської райдержадміністрації Сергій Матяшук. – Мусимо пам'ятати своє коріння: хто ми і звідки ми.
Сьогоднішнє спілкування корисне для всіх. Воно розширює наш кругозір, заставляє іншим поглядом оцінити сьогодення. Ковельщина не стоїть осторонь важливих духовно-культурних заходів.
Готується велика книга історико-краєзнавчих нарисів "Ковельщина: історія, слава і доля". Плідно в цьому напрямку працюють районні відділи культури, освіти та інші».
Міський голова Олег Кіндер ще раз підкреслив: "Багаті славною минувшиною наші край і місто. Приємно, що міська влада в усі роки сприяла подібним заходам. Проведено дві конференції всеукраїнського рівня у 2003 та 2008 роках. Унікальність сьогоднішнього форуму в тому, що долучились до нього учні шкіл, вчителі-історики.
Духовний зв'язок поколінь – це сьогодні дуже важливо. А надання Магдебурзького права півтисячі років назад на часі й сьогодні, адже це – ознака європейськості, свідчення нашого руху у демократичну сім'ю Європи".
Міський голова подякував всім, хто причетний до проведення цього важливого і знакового заходу, вручив Подяки найактивнішим організаторам конференції.
Привітав учасників конференції директор Волинського обласного державного архіву Володимир Гика. Архів плідно працює і поповнює свої фонди, що дає можливість кожному доторкнутись до витоків нашої історії.
Вітальне слово мав і автор цих рядків.
Серце випромінює щиру подяку всім, хто вніс частку праці в таку необхідну загальну справу. Тому роблю висновок: краєзнавчий рух розквітає. Дослідження історії рідного краю триває. Дух українства злітає все вище й вище.
Любіть Україну, край свій і родину!
Анатолій СЕМЕНЮК,
голова міськрайонної організації Національної спілки краєзнавців України.
Р.S. Хочу долучитись до подяки міської влади і своє щире пошанування висловити депутатам міської ради Валентині Дубій, Людмилі Ларіоновій, Роману Ляшуку, Василю Римарчуку, керівникам бізнесових структур Роману Дідицькому, Івану Омелянюку, Олені Місюрі, Володимиру Головатому, Наталії Маленицькій та іншим. Їхня допомога сприяла тому, щоб конференція пройшла на високому рівні.
Благословення Божого Вам на добрі справи і здоров'я на довгі роки!
НА ЗНІМКАХ: під час конференції.
Фото Мирослава ДАНИЛЮКА.
Залишити коментар