Щоб викликати у школярів інтерес до історичного минулого нашого народу, його звичаїв і традицій, наблизити їх до перлин народної творчості, учні 7-А класу Люблинецької ЗОШ разом із класним керівником Іриною Павлівною Косарик провели годину-спілкування "Свято нашого роду".
В імпровізованій селянській хаті, прикрашеній домотканими килимами, доріжками, вишитими картинами, рушниками, діти розказували про звичаї українського народу, співали, танцювали.
Дівчата та хлопці інсценізували уривок із повісті І. С. Нечуя-Левицького "Кайдашева сім'я", розповіли про значення оберегів в українських родинах. Зокрема, як і коли спекти хліб, щоб смачний удався, що розчиняли тісто у четвер, а пекли тільки в "жіночий" день – п'ятницю.
Особливу роль у хаті відігравав стіл, за яким на почесному місці сидів глава роду – саме так виховувалась повага до старших. Вважалося великим гріхом гримати по столу кулаком, а також класти хлібину, перевернутою догори.
Не менше значення надавалось і вишитому рушнику. На спеціальний рушник "родимчик" бабка-повитуха приймала новонароджених. На хрестини був окремий рушник – "крижмо" ("криж" означає хрест). Вишитий рушник дарувала мати сину, як ішов до війська.
Дівчата вишивали шлюбні рушники, у які вкладали любов і душу. Дорогих гостей зустрічали хлібом-сіллю теж на вишитому рушнику.
Про все це говорили учні, демонструючи при цьому картинки з життя і побуту українців.
Галина ОЛІФЕРЧУК.
НА ЗНІМКАХ: під час виховного заходу.
Фото з архіву школи.
Залишити коментар