Уже понад півстоліття діє в Ковелі Волинська гідрогеологічна меліоративна партія, де начальником Валерій Грижук. Ця установа та її лабораторія розміщуються в будинку №16 по вул. Міцкевича.
Інженери-лаборанти Ніна Баранова, Любов Данилюк, Оксана Бадира, Олена Хмильовська та Ілона Смаль (на знімку праворуч), здійснюють постійні державний і обласний моніторинги поверхневих вод десятків річок басейнів Прип'яті та Західного Бугу, численних озер, підземних артезіанських джерел, стічних вод і питної води, що їх щедро подарувала природа Волині.
А починається державний контроль із забору води на аналіз. Як розповіла начальник лабораторії Ілона Смаль, лише торік їхні працівники відібрали 454 проби і виконали понад 11 тисяч гідрохімічних аналізів води, узятих в різних місцях.
– За період роботи лабораторії, – продовжила свою розповідь Ілона Олександрівна, – було встановлено, що найбільш поширеними забруднювачами води в нашій області є залізо, марганець, нітрати, фосфати, нітрити, амоній і сульфати, які надають воді неприємного червоно-чорного забарвлення, погіршують смак, спричиняють різні захворювання.
Вимірювання показників якості води річок Ковельщини працівники лабораторії проводять на водоймах Турії та Стоходу. За хімічним складом тутешні води – гідрокарбонатно-кальцієві, середньої мінералізації. За результатами минулорічного моніторингу, якісний склад води річки Турії в межах міста Ковеля протягом року залишався відносно стабільним. Лише спостерігається незначне збільшення в ній заліза.
Підвищений вміст міді та заліза спостерігали торік у річці Стоході. У березні та грудні було відзначено збільшення вмісту іонів хрому, а навесні – підвищення вмісту марганцю.
За словами І. Смаль, найбільш вимогливими споживачами якісної води є населення, рибне господарство та харчова промисловість. Якість води регламентується спеціальними нормативами. Не випадково з пропозиціями провести необхідні аналізи води в орендованих ними ставках часто звертаються в лабораторію особи, котрі взялися вирощувати рибу.
На відміну від ряду інших міст, зазначила наша співрозмовниця, Ковель має альтернативу – набагато безпечнішу воду з артезіанських свердловин, яка відповідає європейським стандартам.
На переконання І. Смаль, не повинні залишатися байдужими до якості води, котру доводиться споживати, власники домоволодінь приватного сектора нашого міста, які влаштовують індивідуальні криниці без відповідних узгоджень. Нерідко вода в них далека від прозорості і чистоти. Встановити причини погіршення її якості допоможуть аналізи, які за помірну плату надають в лабораторії приватникам.
Крім того, власники земельних ділянок мають можливість перевірити тут за допомогою лабораторного обладнання склад та властивості грунтів, що їх обробляють.
Надає авторитету цьому закладу плідна співпраця його інженерів-лаборантів зі своїми партнерами у рамках Міжнародної програми прикордонного співробітництва "Тасіс". За великим переліком показників вони контролюють Хотиславський піщаний кар'єр в Білорусі, його вплив на стан перлини Волині – унікального озера Світязь.
Частими гостями в лабораторії є школярі Ковеля. Ось і нещодавно тут побували з пізнавальною екскурсією учні п'ятих класів міської гімназії зі своїми вихователями Н. Тарасюк та М. Примачук. Діти з великим інтересом знайомилися з лабораторним обладнанням, з тим, як досліджуються аналізи води на кислотність, що демонструвала інженер-лаборант Оксана Бадира (на знімку внизу) та очільник лабораторії Ілона Смаль.
– Все починається з води, – наголошували вони. – Адже вода впливає не лише на здоров'я людей, а й забезпечує як наше існування, так і життя всіх живих організмів на Землі.
Гнат ОЛЬХОВИЧ.
Фото з архіву установи.
Залишити коментар