"Щасливий той, хто пізнав пахощі хліба з важкого колоска", – поетично висловилась у доповіді, присвяченій Дню працівників сільського господарства, Тетяна Шавлай – в. о. начальника управління агропромислового розвитку Ковельської райдержадміністрації на урочистих зборах, що відбулися минулого четверга в центральній районній бібліотеці. І справді: пізнати щастя бути хліборобом дано не всім.
Скільки переживань, поту, праці, ризику треба зазнати, щоб відчути радість зібраного врожаю! Трудівник оре, сіє, садить, просить у Бога сприятливої погоди. І ось, нарешті, заколосилося поле, захвилювався, поважнів його Величність колосок й посипалось золотисте зерно в комору господаря.
Не раз сьогодні почуєш слова про занепад села, Але чи так все безнадійно у нашому спільному сільському "домі"? З увагою вслухаюся у підсумкові цифри господарювання району у 2014 році, які навела у доповіді Тетяна Іванівна, думаю, аналізую, роблю висновки. В районі вимальовується ряд потужних сільськогосподарських підприємств, що досягли високих результатів у роботі.
ххх
Які ж культури сьогодні на часі, скільки збирають зерна, технічних культур, як розвивається тваринництво, покажемо на прикладі одного з товариств Ковельщини.
Ось ТзОВ "Великий Прометей" (директор Віталій Фіщук, Заслужений працівник сільського господарства України). Підприємство виглядає високотехнологічним і багатоплановим виробництвом. Тут зернових зібрали 6886 тонн при середній врожайності 72,7 центнера з гектара(!): ріпаку – 4482 тонни, врожайність – 43,5; сої – 1192 тонни, урожайність – 39,7 центнера з гектара.
Господарство утримує 1561 голову ВРХ, в тому числі – 658 корів. М'яса яловичини вироблено 1669 центнери, а молока – 6544 центнери при середніх надоях на корову 2715 кілограмів.
В почесній когорті передових: СТзОВ "Зоря" (Володимир Потапчук, Заслужений працівник сільського господарства України); "Заповіт" (Поліна Климчук, кавалер ордена Княгині Ольги); "Дружба" (Валерія Яромчук, двічі кавалер орденів Княгині Ольги); "Білинське" (Валерій Потапчук); "Вежа" (Тетяна Зінчук), "Облапське" (Віталій Бабарика); імені Лесі Українки (Сергій Герез); імені Васюти (Анатолій Смаль); "Турія" (Сергій Поліщук); "Пісочне" (Ростислав Оксенюк) та інші.
Доброї слави зажили фермерські господарства: "Симфонія" (Василь Римарчук); "Фасти" (Олександр Шайнюк); "Колос" (Володимир Шевчук); "Голобська Дарівка" (Володимир Смаль); "Бурко" (Андрій Бурко); "Кошара" (Володимир Войчук).
Загалом у Ковельському районі валовий збір зернових становить у цьому році 38,7 тисячі тонн при середній врожайності 31,5 центнера з гектара. Добре вродили технічні культури: ріпак – 9,8 тисячі тонн при врожайності 30,3 центнера з гектара (до речі, врожайність цієї культури зросла на 34 відсотки в порівнянні з минулим роком). Сої зібрано 5 тисяч тонн при врожайності 17,7 центнера з гектара; цукровий буряк видав 7034 тонни, врожайність – 331 центнер з гектара.
А що в тваринництві? Великої рогатої худоби утримується в господарствах 11895 голів, вироблено яловичини 16692 центнери, молока – 3,8 тисячі тонн.
І все ж головним виробником сільськогосподарської продукції залишається власник особистого селянського господарства. На цей сектор припадає 72 відсотки валової продукції, виробленої в районі. Серед кращих: Петро Моісеїнко – с. Білашів; Ольга Приказюк – с. Сільце; Валерій Миронюк – с. Городище; Сергій Осіюк – с. Поповичі.
ххх
Скільки їх, славних трударів села на полях, фермах, яким потрібно низько вклонитися, пошанувати і нагородити орденами, грамотами, грошовими преміями?! Впевнений, що навіть один випуск газети не зміг би про всіх навіть згадати. І все ж – кілька імен кращих з кращих.
Самовіддано працюють зоотехніки району, серед яких – Нінель Абрамчук ("Пісочне"); Іван Бенесько ("В. Прометей"); Світлана Невірець ("Дружба"); Юрій Потапчук ("Зоря"); Віра Самонюк (імені Лесі Українки).
Пошанування за сумлінну працю заслуговують доярки і доярі: Надія Шуляк (імені Лесі Українки); Світлана Рибачук, Оксана Мироненко ("Білинське"); Людмила Білінець ("Пісочне"); Павло Михванюк ("Вежа"), Тетяна Якобчук ("В. Прометей").
Велика заслуга у збільшенні виробництва м'яса на Ковельщині доглядачів ВРХ: Лариси Воробей ("Зоря"); Ганни Зуб ("Турія"); Світлани Семенюк (імені Івана Франка).
Заслуговують подяки екіпажі зернозбиральних комбайнів: Олега Володькіна ("Дружба"); Андрія Старовойтова ("Ратнівський аграрій"); Анатолія Богдана (імені Лесі Українки). На совість працюють агрономи: Микола Лозовицький (імені Лесі Українки); Анатолій Радчук ("В. Прометей"); Валентин Сидорук ("Зоря"); Микола Поліщук ("Облапське"); Микола Затерчук ("Дружба"); Анатолій Дмитрук ("Заповіт").
На урочистих зборах кращих працівників села нагороджено почесними грамотами, подяками, грошовими преміями і подарунками.
ххх
В читальному залі бібліотеки пахло запашним короваєм та свіжовипеченим хлібом. "Хліб – усьому голова" – мудро нагадали пекарі Ковельського хлібокомбінату. А ще вони біля смачної і пахучої виставки поставили снопи з пшениці і жита, як символи-обереги нашої української долі. Славно і зворушливо!
А хліборобів вітали від Департаменту агропромислового розвитку області Микола Заїка – заступник начальника управління Держземагентства, який наголосив, що Волинь у 2014 році увійде в історію з рекордними врожаями зернових і технічних культур. Наталія Маленицька передала щиросердні вітання і цінні подарунки від народного депутата України Степана Івахіва.
– Сьогодні – найвеличніше свято із всіх професійних свят. Є чим пишатися. Є здобутки. Бажаю Божого благословення вам на майбутні врожаї і на радість у ваших домівках! А ще – миру, щоб не танки переорювали поля гусеницями, а плуг і комбайн, – наголосив голова Ковельської РДА Юрій Поліщук.
До щирих вітань долучився голова районної ради Ігор Верчук.
– Земля – це філософія і смисл нашого життя. Ми маємо гордитися аграрною Україною, яка може прогодувати не тільки себе, але й Європу. Влада докладає всіх зусиль, щоб покращити соціальну сферу. Вірю, що наступний рік буде й роком сільських доріг. Село має стати європейським, – наголосив Ігор Васильович.
У вінок вітань і зичень впліталися пісні аматорів художньої самодіяльності. Тон задавав народний аматорський хор "Вишиванка", а з ним – народне аматорське тріо "Чарівниці", солістка із Поворська Світлана Музичук, юні – Анастасія Міщанчук з Облап, Сашко Шевчук із Білина та багато інших.
Словом, свято вдалося! "Вісті Ковельщини" долучаються до всіх побажань. Тож нехай береже Вас Господь, наші славні трудівники полів і ферм!
Анатолій СЕМЕНЮК.
НА ЗНІМКАХ: під час районних урочистостей, присвячених Дню працівників сільського господарства.
Фото Мирослава ДАНИЛЮКА.
Залишити коментар