Чим живиться дерево ковельського роду? Безперечно, цілющою енергією тих корінців, які торкалися цієї древньої землі, хто вийшов на Божий світ з неї, прославив і прислужився їй. Те коріння – духовне і літературне, наукове, творче і патріотичне. Саме у нашому краї народився Святий Анатолій, творили українство Леся Українка та Олена Пчілка, черпав унікальну художню майстерність Андроник Лазарчук, повертав здоров'я ковельчанам лікар, письменник і композитор Модест Левицький та багато інших славетних особистостей.
Особливе місце в цьому ряду золотих імен займає Олександр Миколайович Цинкаловський.
ххх
Народився Олександр Цинкаловський у княжому граді Володимирі. У 1904 році батьки переїхали до Ковеля. Микола Миколайович працював заступником керуючого Волинським акцизним управлінням.
Сашко спочатку навчався у чоловічій гімназії, а згодом – у престижній гімназії імені Олександра ІІ, яка була відкрита 1906 року. В цих приміщеннях (звичайно, після реконструкції) знаходиться нині загальноосвітня школа І-ІІІ ст. № 8.
Саме ковельський десятилітній період життя і навчання сформував світогляд майбутнього вченого і дослідника.
Любов до мови української та рідного краю і його історії прищеплювали такі вчителі, як І. Яновський та О. Щудровський.
Схилімо голову в пошані перед постаттю Вчителя, який в багатьох випадках спрямовує нашу долю в русло позитивного, корисного та патріотичного життя.
Ковельські історики, краєзнавці, мабуть, в дечому завинили, бо цей важливий відрізок життя вченого залишився не дослідженим. Можливо, на це вплинула достатньо висвітлена наукова та епістолярна спадщини вченого. Але сьогодні з'явилися вагомі причини, щоб заповнити цю не до кінця висвітлену сторінку життя О. Цинкаловського.
Описати всю подвижницьку діяльність патріарха Волинського краєзнавства в короткому нарисі практично неможливо. Тільки вдумайся, шановний читачу: "Опрацьовано тут 5600 місцевостей як то міст, містечок, сіл, колоній, хуторів, річок, озер, боліт, пущ, урочищ". Це говорить сам вчений.
Цей неоцінений скарб, у якому є місце для історії Ковеля і сіл Ковельщини, укладено під назвою історико-географічний, економічний словник "Стара Волинь і Волинське Полісся". Не перебільшу, коли скажу, що унікальна книга стала своєрідною Біблією для істориків, бібліотекарів, краєзнавців Волині.
Пізнавальна книга книг Волині була написана у 1969 році (45 літ тому) і передана для видання в Академію наук. На жаль, світ вона побачила лише 1984 року у Вінніпезі за кілька місяців після смерті автора (знову – ювілейна дата: 30!).
І ще одна причина для пошанування нашого земляка – О. Цинкаловський віднайшов реальні сліди перебування Тараса Шевченка на Ковельщині, тобто в маєтку Залєвського, Вербському монастирі і церкві села Секуня.
Які б періоди життя вченого ми не взяли – чи то казанський, чи то варшавський або краківський, кременецький або осьмиговичівський, чи володимир-волинський, вони наповнені кипучою, корисною і цікавою діяльністю. І ось О. Цинкаловський "повертається" до Ковеля.
ххх
На свій 55-літній ювілей дирекція, педколектив загальноосвітньої школи №8 зробили унікальний подарунок ковельчанам – встановили меморіальну дошку на історичній будівлі школи (колишньої гімназії).
– Було складно "пробити" рішення, отримати дозволи, але завдяки міській владі, яка позитивно відгукнулась на нашу ідею, ми відновили пам'ять про ковельську історію, –розказує директор школи Василь Шворак.
Воістину: "Хто стукає, тому відчиняють".
В цей ювілейний день відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки. Немало людей зібралося біля входу до школи. Невеликий мітинг відкрив її директор Василь Шворак, який коротко зупинився на біографії вченого.
Привітали присутніх Ігор Прокопів, заступник міського голови, автор цих рядків як лауреат цьогорічної премії ім. Олександра Цинкаловського та Людмила Василюк, організатор краєзнавчої роботи в школі.
Від краєзнавчої організації Ковельщини школі було вручено Грамоту "За вагомий внесок в розвиток краєзнавства і вивчення історії рідного краю" та портрет гімназиста Олександра Цинкаловського.
ххх
Закономірно виникла ідея присвоїти Ковельській ЗОШ І-ІІІ ст. №8 ім'я видатного вченого світового рівня Олександра Цинкаловського. Ця пропозиція була схвально прийнята присутніми представниками влади, педагогами, батьками школярів, самими учнями.
Школа заслуговує почесного звання – як історично, так і завдяки своїм здобуткам.
Серед випускників школи – вчені, інженери, керівники підприємств, лікарі, вчителі. Яка школа може ще похвалитися такими ветеранами-педагогами, як тут? Відомий релігієзнавець та краєзнавець, директор школи в минулому Дмитро Корнелюк, написав ряд унікальних і цінних книг, серед яких – підручники християнської етики і моралі. Не відстає Яків Лавренко – автор монографій про боротьбу за незалежність нашої держави. А патріотичні пісні Оксани Мулярчук та випускниці Світлани Романчук, Олега Корнелюка – це бальзам, еліксир для душі.
Зрештою, тут вчився Олександр Цинкаловський. Саме в цій гімназії був створений у 20-30-их роках ХХ ст. перший музей землі Ковельської. В перші роки Незалежності (1992 р.) школа №8 із своїми ентузіастами створює історико-краєзнавчий музей, потому у 1997 р. – музей історії школи. У 2007 році вперше на Волині тут запроваджено інклюзивне навчання.
Цей почесний перелік здобутків можна продовжити – слово за дирекцією школи і владою.
ххх
Ювілейні урочистості, які відбувалися в день святого Архангела Михаїла та Гідності і Свободии продовжилися в актовому залі.
Більше трьох годин лунали вітання від влади, гостей, випускників школи, батьків, учнів, ветеранів педагогічного колективу. Кожен висловлював саме сокровенне і задушевне.
У вітальні слова вінком впліталися пісні, поезії, танці у виконанні учнів школи. Юні таланти – теж гордість навчального закладу.
Не забули на урочистостях і всіх тих, хто відійшов на небеса, – педагогів, героїв Небесної Сотні і загиблих воїнів у зоні АТО. Їх вшанували хвилиною мовчання.
Урочисто лунали гімни школи та України.
Словом, загальноосвітня школа І-ІІІ ст. №8 живе, оновлюється і впевнено дивиться у майбутнє.
Анатолій СЕМЕНЮК.
НА ЗНІМКАХ: Олександр Цинкаловський – гімназист; його батько М. М. Цинкаловський (в центрі) на полюванні в лісах під Ковелем (початок ХХ століття); під час урочистих заходів в ЗОШ І-ІІІ ст. №8 з нагоди 55-річного ювілею школи.
Фото з архіву автора і Мирослава ДАНИЛЮКА.
Залишити коментар