Від того, як суспільство ставиться до тих, кому з різних причин важко або неможливо самостійно подбати про себе, залежить рівень цивілізованості цього суспільства. Не дивно, що в давні часи і навіть аж до сучасної історії у людей, яких ми зараз відносимо до категорії інвалідів, було дуже мало шансів на виживання взагалі. Це — страшна правда, адже в усі часи турбота про інвалідів в основному трималася на щирій добрій волі окремих людей. Які шанси сучасних інвалідів на благополучне виживання без сторонньої допомоги зараз? Шанси не змінилися, їх просто немає.
Вони не вимагають до себе жалю, тому що, як ніхто, давно усвідомили, що це — шлях в нікуди. Вони пристосовуються, як можуть, стараючись з усіх своїх сил. Так сталося, і на їх місці могла б опинитися будь-яка інша людина. А для виживання інвалідів не потрібно щось особливе, лише елементарне: можливість жити, жити серед людей, бути в суспільстві і відчувати себе людьми, як і всім нам.
На своїй 47-й сесії у 1992-му році Генеральна Асамблея ООН в спеціальній резолюції проголосила щорічну подію всесвітнього масштабу — 3-тє грудня стало Міжнародним днем інвалідів.
Ковельський міськрайонний центр зайнятості щорічно приєднується до цієї міжнародної ініціативи, адже серед наших клієнтів — 65 з обмеженими фізичними можливостями, а у школах міста навчаються такі дітки.
З нагоди Дня інвалідів фахівці установи організували низку заходів у центрі зайнятості та за його межами. Зокрема, 2 грудня було проведено такий захід із залученням фахівців різних відділів центру зайнятості. Увагу слухачів було акцентовано на тому, що на забезпечення працевлаштування безробітних спрямований весь комплекс послуг, які безкоштовно можуть отримати громадяни в центрі зайнятості. Це — підбір роботи (самостійно або у співпраці з особистим консультантом), консультації щодо пошуку роботи та роз'яснення правових аспектів зайнятості, допомога у визначенні професійних нахилів та уподобань відвідувачів, підтримка у створенні й організації власної справи.
Присутніх ознайомили з державними гарантіями для окремих категорій громадян, в тому числі для інвалідів у сфері зайнятості, згідно з якими служба зайнятості сприяє трудовій реабілітації навчанню та працевлаштуванню осіб з обмеженими фізичними можливостями, враховуючи рекомендації медико-соціальної експертної комісії, на вільні або новостворені, облаштовані для інвалідів, робочі місця, ситуацію на ринку праці району та наявність вакансій.
У ході зустрічі безробітні отримали юридичні консультації щодо працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями згідно з чинним законодавством.
Третього грудня фахівці Ковельського міськрайонного центру зайнятості провели виїзну акцію для неповносправних учнів ЗОШ №8 та їх батьків. Донедавна на Волині інклюзивний метод навчання не впроваджувала жодна загальноосвітня школа. У Ковелі міська влада і керівництво школи першими підтримали таку ініціативу. Зараз у ЗОШ №8 — 35 учнів з обмеженими фізичними можливостями, які здобувають освіту у п'яти класах. Наступного року таких школярів побільшає.
Для вихованців, які пересуваються на візках, облаштували пандуси ззовні та всередині школи. Двері до класних кімнат відповідають вимогам (95 см). У їдальні дітям також зручно — ліквідовані пороги, збільшено до 1,1 м ширину переходів між столами. До речі, школярі з обмеженими фізичними можливостями харчуються безкоштовно. У роздягальні діти мають окремий куточок, де можуть зберігати додаткові засоби для переміщення. В класних кімнатах є додатковий простір для вільного пересування на візку, місце для їхнього зберігання, коли дитина забажає пересісти на стілець. Аби учні з ураженням опорно-рухового апарату могли працювати на уроках біля дошки, їх розмістили трохи нижче, ніж зазвичай.
Про позитивні результати впровадження інклюзивної освіти свідчать спортивні досягнення та захоплення учнів з особливими потребами.
Як стверджують психологи, проблема вибору професії — одна із найважчих. Зараз молоді необхідно вибрати не лише професію, а весь свій майбутній шлях в житті. Але головне — мати можливість, що вибрати і як.
Для цих діток вибір набагато менший, адже основним чинником є стан здоров'я та рекомендації медиків. Під час заходу з вихованцями було обговорено формулу вибору професії "Хочу, можу, треба", опрацьовано сім кроків вибору професії, обговорено типові помилки при виборі професії та проведено профдіагностику на виявлення професійних намірів. Діти жваво обговорювали результати тестування, порівнювали їх з власними бажаннями. По закінченню зустрічі спеціалісти центру зайнятості вручили дітям невеличкі сувеніри та обговорили із вчителями та батьками перспективи подальшої співпраці.
Ми бажаємо учасникам заходів сил, здоров'я та успіху. Практика показує, що інваліди можуть бути і стають повноцінними та високоефективними членами суспільства, відмінними фахівцями і навіть політиками, економістами, соціально активними та життєствердними людьми, які надихають багатьох, в тому числі і абсолютно здорових членів нашого суспільства, а ми будемо їм сприяти у цьому.
Людмила ВОЛЧУК,
головний спеціаліст відділу активної підтримки безробітних Ковельського міськрайонного центру зайнятості.
Залишити коментар