На непростий час припав 70-літній ювілей школи, що має честь називатися в місті Ковелі "першою" і прагне своєю діяльністю та досягненнями повсякчас виправдовувати звання, присуджене самим життям.
Сьогодні, в годину важких випробувань для нашого народу, ми не вдаємося до радісних багатолюдних урочистостей – відзначаємо ювілей осмисленням прожитого та розмислами про досягнення останнього шкільного десятиліття.
Ми не забули, що саме в нашій школі вперше створили замкнену телевізійну систему, що наші попередники першими в місті перейшли на кабінетну систему навчання і стали дипломантами Всеукраїнської виставки досягнень народного господарства, що першими створили шкільне лісництво.
І тепер, спираючись на минулі здобутки, школа живе, працює, сильнішає, береже і примножує традиції, серед яких найголовніша – авторитет знань. Від часу попередньої "круглої дати" десять випусків покинуло стіни рідної школи, сотні випускників рушили в життя – здобувати нові знання і життєвий досвід.
Колишні учні посіли місця в студентських аудиторіях найпрестижніших українських університетів, стали науковцями, програмістами, журналістами, лікарями й успішними підприємцями – зрештою, просто добрими людьми, які пам'ятають наші настанови: бути порядними й активними громадянами Української держави.
Зрозуміло, що за кожним успіхом – чимала вчительська праця. Її пріоритети формувалися тими, хто стояв біля джерел історії школи, незабутніми Водолазькою Т. К., Рибачком І. І., Яблонською О. В., Балюк С. К. та багатьма іншими.
Понад 50 років свого життя, з них 36 – на посаді завуча, віддала нашій школі С. В. Лефонт, яка й сьогодні є добрим порадником керівництва школи, бажаним гостем у будні і свята. Не шкодуючи сил, тут працювали, віддаючи серце дітям, справжні майстри педагогічної справи М. Й. Ковальська, Д. І. Стус, Г. Л. Бондарук, Г. А. Літковець, Н. М. Васкевич, М. М. Шульга, Л. О. Кочубей, котрі сьогодні перебувають на заслуженому відпочинку.
З жалем згадуємо про болючі втрати колективу – за межу Вічності завчасу пішли справжні вчителі: брати Віктор та Роман Якубовичі, Валентина Борисюк, Паша Здига, Леонід Демчук, які назавжди залишилися в пам'яті і в серці школи. Чотири роки поспіль у нас організовується турнір з футболу пам'яті Р. П. Якубовича.
Життя продовжується – у колектив приходять молоді педагоги, переймають досвід старших, вчаться у них і самі стають майстрами. Це – Наталія Літвінчук, Оксана Мельник, Світлана Дарчук, Наталія Хвещук, Руслана Шиманська, Тетяна Гоцик.
Примноженню досвіду сприяють методичні тижні, під час яких вчителі мають змогу відвідати десятки кращих уроків своїх колег. Дирекція школи шукає цікаві форми педрад, і традиційні монологи вчителів тепер звучать щоразу рідше, бо педагогічна рада передбачає поєднання теорії з практикою – шляхом рольової гри, тренінгу, науково-практичної конференції, дискусії чи дебатів.
Сьогодні у школі – 79 педагогів, серед яких 29 – учителі вищої категорії, 14 мають звання "Старший вчитель", п'ятеро – "Вчитель-методист", почесним знаком "Василь Сухомлинський" нагороджені відмінники освіти України, знані в місті педагоги Г. І. Сидорук і М. І. Гавришук.
Учитель образотворчого мистецтва Н. А. Прокопів стала лауреатом Всеукраїнського конкурсу "Вчитель року", нагороджена Грамотою Верховної Ради України. Учитель фізкультури С. І. Логінов та вчитель трудового виховання І. П. Тищук – нещодавні лауреати обласного конкурсу "Вчитель року". Шкільний психолог Л. П. Катерна створила лабораторію психологічної допомоги школярам.
Авторитет навчального закладу формують вчителі початкової ланки Раїса Джереджа, Лідія Акулова, Ольга Трифонова, Наталія Троцюк, Оксана Борисюк, Ірина Гаврилюк, Оксана Філінюк.
Школа гордиться своїми новими досягненнями. Заслужений вчитель України В. М. Наріжний, який за велике педагогічне життя підготував до вишів немало обдарованих юних фізиків, і сьогодні гуртує навколо себе талановитих у гуртку юних винахідників та раціоналізаторів.
Третє місце на Всеукраїнському турнірі посів вихованець Валентина Наріжного Андрій Дегтяр. Переможцями й лауреатами обласного конкурсу МАН кілька років підряд ставали вихованці учителя біології Н. П. Іщук. Олександр Прокопів був тричі переможцем Всеукраїнського турніру "Юних журналістів" (вчитель Г. І. Сидорук). Випускник школи Валентин Кузьмич став учасником III етапу Всеукраїнської олімпіади з астрономії (вчитель Л. С. Ковальчук).
Учитель допризовної підготовки О. І. Янчик щороку готує когорту шкільної молоді, котра виборює призові місця на обласних турнірах. Ряд випускників школи стали офіцерами, серед них – В’ячеслав Рончковський, Ігор Катерний, Сергій Кузнєцов.
Випускник школи Ігор Лапін, командир роти "Захід" добровольчого батальйону "Айдар", нинішнього року став депутатом Верховної Ради України по 22-му виборчому округу Волині.
Показником успішності школярів ЗОШ №1 м. Ковеля є найвищі результати ЗНО: 200 балів з української мови та літератури отримала Юлія Григор'єва (вчитель Г. І. Сидорук), з біології – Юлія Антонюк (вчитель Н. П. Іщук), з історії України Владислав Данилюк (вчитель І. Л. Щесюк).
Вся робота школи спрямована на виховання національної свідомості, на формування особистості вільної і відповідальної, людини гуманної, високоморальної і духовно багатої. Цьому сприяє ціла система виховних заходів, зустрічі з цікавими людьми – письменниками, артистами, громадськими діячами, борцями за волю України, бійцями АТО, а також функціонування у школі Музею бойової слави, яким беззмінно завідує ветеран праці Л. М. Єндакова.
Колективом школи зібрано майже 20 тисяч гривень на потреби Української Армії, на лікування пораненого українського бійця.
На жаль, школа не може похвалитися вкладенням великих коштів у матеріальну базу, однак вчителі і батьки роблять усе для того, щоб школярам було комфортно у класах і навчальних кабінетах.
Декілька років підряд школа посідає перше місце у рейтингу серед загальноосвітніх закладів міста у номінації "Ефективність військово-спортивної роботи". Тому справжнім подарунком стала побудова стадіону зі штучним покриттям, за що ми вдячні народному депутатові України Степанові Івахіву.
У нове десятиліття ступаємо з надіями на позитивні перетворення в державі, які зміцнять українську школу матеріально і духовно. А ми докладемо всіх зусиль, щоб наш навчальний заклад був справді першим – авторитетним не лише в місті, а й у кожній учнівській сім'ї.
Тетяна ДОНЮШ,
директор Ковельської ЗОШ №1 І–ІІІ ст.
НА ЗНІМКУ: колектив Ковельської ЗОШ № 1.
Фото Мирослава ДАНИЛЮКА.
Залишити коментар