Напередодні Дня місцевого самоврядування в редакції громадсько-політичної газети "Вісті Ковельщини" відбулося засідання "круглого столу" на тему: "Європейські перспективи – рік після Євромайдану".
Засідання ініціювала група депутатів районної ради, які й прибули у той день до редакції. Присутніми були також депутат Волинської обласної ради Іван Смітюх, голова районної ради Ігор Верчук. Головував на "круглому столі" редактор "Вістей Ковельщини" Микола Вельма, який запросив присутніх до відвертої розмови, аналізу соціально-економічної ситуації в районі, обговорення проблем, які належить розв'язати найближчим часом.
Першим взяв слово голова райради Ігор ВЕРЧУК. Він наголосив, що рік, який минув після Євромайдану, засвідчив: люди хочуть кардинальних змін, в країні формуються нові суспільні стосунки. Позитив у тому, що ми перейшли від історії руйнування до стадії творення. Влада відповідальна перед тими, хто вручив їй мандат довіри.
Звичайно, проблеми, які нині існують, – наслідок попередніх 23-ох років, коли говорили про реформи, а реально ними не займалися. Натомість пишним цвітом розцвіли бандитизм, корупція, рейдерство, в зв'язку з чим гостро постала потреба люстрації. Її мають пройти всі державні службовці, а також депутати рад усіх рівнів.
Дивно, але факт: окремі народні обранці багато говорять про чесність, а самі приховують свої реальні доходи, не сплачують податків. Навіть у районній раді є депутати, котрі вимагають від її голови розібратися у тому, хто демонтував стадіон у Голобах, хоч самі причетні до цього.
Сила органів влади – в опорі на громадськість, але не скрізь чути її голос. От нещодавно Ігор Верчук проводив особистий прийом громадян у населених пунктах Голобської селищної ради. Відчувається вболівання людей за благоустрій, громадський порядок. А в Облапах, селі із славними патріотичними традиціями, немає елементарного ладу, територія захаращена. Чого ж тут чекають?
Після Євромайдану виникли нові громадські формування, мешканці населених пунктів об'єднуються, прагнучи вирішити назрілі питання. Про це свідчить активність громадян, які прийшли на останню сесію районної ради, прагнучи заручитися підтримкою у боротьбі за суворе дотримання законодавства у використанні мисливських угідь. “І хоч тут не все залежить від нас, — сказав Ігор Васильович, — ми пішли назустріч їм, прийняли відповідне звернення на адресу обласної влади”.
А хіба не справедливими є вимоги сільських громад, активістів про наведення порядку в медичному обслуговуванні населення, організації навчально-виховного процесу в закладах освіти, земельних відносинах?
На завершення Ігор Верчук наголосив: "Ми стали на шлях незворотних змін, і повинні йти до Європи українським шляхом з українським обличчям і українським духом. Легко не буде, але те, що нам під силу здійснити задумане, засвідчує хоча б становлення української Армії, яке стало всенародною справою. Вже маємо і конкретний результат: в країні формується якісне нове українське військо.
Такі результати неодмінно будуть і на інших напрямах нашої спільної роботи, яка починається з діяльності органів місцевого самоврядування".
Розмову продовжив депутат Волинської обласної ради Іван СМІТЮХ. Він зазначив, що найголовніше завдання влади – добір і розстановка кадрів, виховання почуття відповідальності за доручену ділянку роботи. А у нас зараз що робиться? Замість фахівців на відповідальні посади часто-густо призначають випадкових людей, добирають кадри за партійними квотами.
Які квоти можуть бути нині, коли Україна в небезпеці? Потрібні висококваліфіковані спеціалісти-патріоти, державники, бо держава у нас одна. Слід об'єднувати суспільство, а не роз'єднувати його, не шукати ворогів, не провокувати міжусобні війни.
От зараз багато мови про люстрацію. Так, вона потрібна – бандитів, корупціонерів слід "відлучити" від влади. Але не можна всіх "стригти" під одну гребінку. Знімемо з посад розумних, досвідчених фахівців, а ким замінимо? Спочатку необхідно підготувати надійний резерв, а тоді вже займатися кадровими змінами. І цю роботу, Ігоре Васильовичу, маєте очолити Ви. Це явно не нормально, коли на Ковельщині тепер не знайдеш високопрофесійного агронома чи зоотехніка.
Час вимагає думати і діяти по-новому. А проблем нині більше, аніж потрібно: економіка, паливно-енергетична галузь, сільське господарство потребують новаторських підходів. Починаймо, шановні керівники і депутати, реформи з Ковельського району, а не живімо ілюзіями і рожевими мріями, не киваймо тільки на Київ чи Луцьк.
Іван СМІТЮХ категорично відкинув звинувачення на адресу попередніх керівників району з приводу нібито не господарського ставлення до вирішення питань реконструкції стадіону в Голобах, бо там усе робилося правильно.
Івана Євдокимовича підтримав підприємець, депутат районної ради Петро М'ЯКОТА (Соціалістична партія України), який наголосив: “Доки не буде для людей роботи в районі, говорити про якісь зміни на краще – даремна справа. Це – питання номер один для районної ради, її керівництва. А у нас іноді замість серйозного підходу до розв'язання назрілих проблем процвітають популізм, некомпетентність.
От згадували про протест мисливців, які прийшли на останню сесію райради. Але, на мою думку (і я про це на сесії говорив), питання не було по-належному підготовлене, ніхто не розібрався толком, хто протестує і чому. А треба мати на увазі, що саме попередні рішення районної ради підготували грунт для передачі мисливських угідь в приватні руки.
І в даному випадку, і в будь-яких інших не можна однобоко підходити до питань життя сільських і селищних громад, а на сесії фактично депутатам не дали можливості висловити свою думку”.
Іван Смітюх: "Треба ініціювати цілковиту заборону полювання на зайців, козуль, лосів на Ковельщині. Все має бути цивілізовано, як у Європі. А у нас, на жаль, є штатні "заготівельники-браконьєри", котрі виїжджають відстрілювати дичину великими компаніями – автобусами, "джипами". Про яке дотримання законів можна говорити?".
Петро М'ЯКОТА продовжив: "Мені болить доля і району, і держави. В наших дітей та онуків нема майбутнього. Колись були колгоспи, які "успішно" розвалили. Так, у їх діяльності мали місце недоліки. Але найголовніше, що для кожного жителя села у них знаходилося робоче місце. І всі ми тоді будували державу, а не думали, де щось "віджати" чи отримати " відкат".
Петро Іванович зазначив, що нерідко йому доводиться перетинати кордон. Висновок один: там нічого не змінилося. Митники спеціально створюють черги, щоб побільше хапнути собі. Доки ж так триватиме?
Володимир АНДРОСЮК – голова районної парторганізації ВО "Батьківщина", депутат однойменної фракції у районній раді теж наголосив на важливості надійного резерву кадрів, без якого неможливо підвищити роль місцевого самоврядування. Причому – кадрів, незалежно від їх партійної приналежності.
"На кожну сесію я йду як депутат, а не як член ВО "Батьківщина", – зауважив Володимир Тимофійович. – Мені близькі до душі всі проблеми, якими переймаються наші виборці, і я хочу, щоб близькими вони були кожному народному обранцю, в чому велика роль належить керівництву ради. Але ми чомусь ніяк не можемо об'єднатися, щоб виробити спільну позицію із злободенних питань.
От на сесії не проголосували за підтримку депутатського запиту мого колеги Анатолія Корнійчука, який б'є тривогу з приводу критичного стану справ, який стався в Поворській лікарні. А там же – бедлам: все повивозили чи розікрали. Поїдьте, подивіться, що там залишилося.
Голова райради, має об'єднувати депутатів і словом, і ділом. Ви ж іноді про це забуваєте. На одному з недавніх масових заходів Ви договорилися до того, що звинуватили колишнього Прем’єр-міністра у тому, що підписаний договір з Росією, буцімто став причиною нинішніх військових дій на Сході України. Треба думати, що говорити і де.
Ми повинні змінити практику проведення днів депутата. По-перше, їх мало, по-друге, частіше слід бувати на місцях – в трудових колективах, сільських громадах.
Предметна робота з виборцями неодмінно дасть позитивний результат, що підтверджує приклад примирення людей у Бахові, коли там деякий час тому виник конфлікт. Тоді своє слово сказали і райдержадміністрація, і районна рада.
Не може не турбувати той факт, що процентів 60 депутатів райради ніколи не виступають на її сесіях, не звітують перед виборцями, слабо використовують шпальти газети "Вісті Ковельщини". Доцільно було б народним обранцям брати участь у виїзних прийомах, які практикують керівники району”.
Володимир ХОМІК, керівник депутатської групи “Єдність" у районній раді, акцентував увагу присутніх на важливості вчитися слухати один одного. На його думку, реального місцевого самоврядування в Україні нема, і невідомо, коли воно буде. Потрібно змінювати законодавство, бо поки що депутати не мають можливості реально впливати на суспільно-політичні та економічні процеси.
Микола ВЕЛЬМА поцікавився: "А що конкретно Ви маєте на увазі?".
Володимир ХОМІК: "Якби моя воля, я скоротив би кількість сільських рад. На 92 населених пунктів їх є тридцять. Це забагато. У випадку скорочення "вивільнилося" б мінімум мільйон гривень.
Ми слабо контролюємо прийняті рішення. На мою думку, в штаті виконавчого апарату райради доцільно мати хоча б одного кваліфікованого фахівця – економіста або фінансиста.
Потрібно активніше запроваджувати договірну систему в заготівлі сільськогосподарської продукції. Та й взагалі селяни потребують більшої підтримки з боку держави. Я вважаю, що мінімум три відсотки бюджету необхідно на це виділяти (по району така сума становитиме тоді 400-500 гривень)".
Іван СМІТЮХ: "Помітнішою має бути роль обласної ради. У її роботі дуже багато упущень. Сьогодні економіка – проблема з проблем. Ковельщина теж повинна мати чіткий стратегічний план розвитку району, який би передбачав конкретні шляхи виходу із кризи, оновлення виробництва, створення нових робочих місць".
Своє бачення перспектив і підсумків роботи ради висловив її депутат, член фракції "ВО "Батьківщина" Анатолій КОРНІЙЧУК. Він вважає, що “потрібно активніше залучати до суспільно-політичного життя молодь, сміливіше доручати їй відповідальні ділянки роботи. Не завадила б її участь і в сьогоднішньому засіданні "круглого столу".
А газету всім депутатам потрібно використовувати ефективніше. Чому б керівництву ради не скласти план виступів кожного з них на цілий рік?
Політика держави має бути зрозумілою людям. Скажімо, великий є борг іноземних запозичень, але чи відчули користь від мільярдних кредитів прості селяни, робітники, вчителі, лікарі? Звичайно, що ні. Тому ми на місцях мусимо робити все можливе, щоб розвивати малий і середній бізнес, дбати про наповнення районного і Державного бюджетів.
На жаль, в районі нема бізнес-проекту на перспективу, фактично позбавлений підтримки влади "Бізнес Центр-софт". Ми дожилися до того, що цьогоріч навіть День підприємця не відзначили. А що можна говорити, коли проблемами підприємництва у виконавчому апараті райради опікується Андрій Броїло? Людина він непогана, але досвіду організації цієї складної справи практично не має.
Сьогодні на Ковельщині – фактичний параліч виконавчої влади. А хто заважає взяти на себе відповідальність колись створюваній "Народній раді"?”. Як вважає Анатолій Корнійчук, назріла потреба скоротити кількість депутатів районної ради – їх вистачило б 30 чоловік замість 60, які є зараз. Кожному з них потрібно систематично звітувати перед виборцями – і під час особистих зустрічей, і зі сторінок преси. Він підтримав думку Івана Смітюха про гостру потребу Ковельщини мати стратегічний план розвитку.
На закінчення Анатолій Корнійчук запропонував частіше проводити засідання "круглого столу", де обговорювати актуальні проблеми життя сільських і селищних громад (наприклад, ситуацію в Поворській лікарні чи стан будівництва Голобського стадіону).
Слово мав і депутат районної ради від фракції "ВО "Свобода", колишній голова райдержадміністрації Юрій ПОЛІЩУК, який схвально відгукнувся про практику організації "круглих столів" і заявив про свою готовність брати у них участь і прозвітувати про діяльність на попередній посаді.
Юрій Петрович висловив свою точку зору на результати Революції Гідності, підкресливши, що вона мусить тривати або завершитися. Бо гідність – це справедливість. Але її наразі нема. Такий висновок можна зробити, навіть порівнявши рівень життя вчителя і митника. Хоч, з другого боку, Євромайдан якісно змінив більшість людей, і вони вже не ті, якими були рік тому.
На переконання Юрія Поліщука, влада і політики в Україні даремно втрачають час, бо реальних реформ нема, як немає місцевого самоврядування. Органи виконавчої і представницької влади на районному рівні позбавлені можливості впливати на вирішення питань земельних відносин, автоперевезень пасажирів, добору і розстановки кадрів тощо.
Можна зробити багато, але для цього необхідні відповідні повноваження. В країні принцип партійності при призначенні на посаду довели до маразму, і робиться це свідомо. На останніх виборах до парламенту потрапили партії, осередків яких на місцях нема.
Треба негайні зміни в законодавстві. І це мають робити народні депутати, а не вікна вставляти. Бо без реформ "згори" ніяких змін на краще "внизу" не буде, скільки б ми керівників не змінювали. Державних службовців, можливо, стільки й не треба, але дайте їм пристойну зарплату, тоді в органи влади підуть молоді фахівці-організатори. На думку Юрія Петровича, вони повинні бути безпартійними і дбати не про партійні інтереси, а про народ.
Як вважає екс-голова РДА, Закон про люстрацію недосконалий, і над ним ще потрібно багато працювати. А очищення влади слід починати з правоохоронних органів, звідки "ростуть ноги" вітчизняної корупції.
Юрій Петрович наголосив на важливості краще вивчати європейський досвід місцевого самоврядування, з яким особисто він знайомився і має відповідні напрацювання. Набутими знаннями він готовий поділитися.
Засідання "круглого столу" тривало дві з половиною години. Завершуючи його, редактор газети Микола Вельма попросив присутніх коротко резюмувати розмову, що відбулася. Ось що сказали:
Анатолій КОРНІЙЧУК: "Хто хоче щось зробити, той робить. Давайте до цього будемо прагнути всі!".
Володимир АНДРОСЮК: "Багато повноважень районна рада із себе "скинула". Так бути не може. Ми, депутати, відповідальні за долю нашого району і людей, які на території його живуть".
Петро М'ЯКОТА: "Необхідно кожному активізувати свою роботу і аналізувати її результативність. Якщо у людей будуть робота і заробітна плата, значить є влада, яку шануватимуть наші земляки".
Володимир ХОМІК: "Варто б у "Вістях Ковельщини" роз'яснити, як працює Центр надання адміністративних послуг, бо там є питання, які вимагають свого вирішення".
Ігор ВЕРЧУК: "Прозвучало багато думок, пропозицій, зауважень. Буду їх аналізувати і робити висновки. Найголовніше, що районна рада працює і прагне реальних змін на Ковельщині".
Підготував Михайло КУЗЬМУК.
НА ЗНІМКАХ: під час засідання "круглого столу" в редакції газети "Вісті Ковельщини".
Фото Мирослава ДАНИЛЮКА.
Залишити коментар