Ми звикли до думки, що комунальне господарство міста – це епіцентр проблем і клубок невирішених питань. Кожна ямка на дорозі, прорив водоводу, відсутність світла в квартирі або протікання даху перетворюються в нашій уяві в глобальну катастрофу.
Але чи це справді так? Все пізнається в порівнянні. Нещодавно ми з групою ковельчан проїжджали містом Бориславом. Наш автобус кидало на глибоких вибоїнах, в очі впадало багато обшарпаних будинків і похилених, поруйнованих парканів.
"У нас – Європа в порівнянні з цим”, – висловився хтось. Немало недоліків "комуналки" я бачив і в інших містах.
В серпні цього року на Ковельщину завітали для участі у святі "Лісова пісня" письменники і гості з інших областей. В неофіційній розмові вони знову висловловлювали думку про те, що у нас місто чисте, освітлене, зелене і затишне. Така всенародна оцінка справді важлива.
Ви скажете, що я перебільшую. Та ні. В цьому немає сенсу – я просто шукаю істину в реаліях. І знаходжу.
Переді мною – протокол засідання конкурсної комісії з проведення щорічного всеукраїнського конкурсу "Населений пункт найкращого благоустрою і підтримки громадського порядку" (м. Київ, 19. 06. 2014 р.).
Поважна комісія на чолі із першим заступником Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В. О. Негодою, заступником Міністра А. Г. Білоусовим (конкурсна комісія засідала у складі 15 спеціалістів з різних установ і відомств) вирішила:
визнати переможцями всеукраїнського конкурсу "Населений пункт найкращого благоустрою і підтримки громадського порядку"
– за третьою категорією населених пунктів:
І місце – м. Ковель Волинської області, нагородивши його Перехідним кубком та Дипломом Кабінету Міністрів України І ступеня;
ІІ місце – м. Іллічівськ Одеської обл.;
ІІІ місце – м. Комсомольськ.
З цього приводу – розмова із начальником відділу комунального господарства міськвиконкому Олександром Балаком.
– Олександре Сергійовичу, такі нагороди, як Перехідний кубок і Диплом І ступеня у всеукраїнському конкурсі, просто не даються. Важко здобувати подібні перемоги чи у Вас якийсь особливий секрет є для цього?
– Секрет простий: потрібно працювати і ще раз працювати. Мало того, необхідний щоденний контроль за виконаними роботами, адже це – бюджетні гроші.
– Як відомо, значні капіталовкладення спрямовуються на благоустрій міста. Розкажіть читачам, що вдалося зробити у цьому році?
– Зроблено чимало. Збудовано зливову каналізацію по вул. Модеста Левицького (350 тис. грн.), Руднєва (100 тис. грн.), Драй-Хмари (120 тис. грн.), Театральній (105 тис. грн.). Капітально відремонтували дороги та вулиці: Коновальця, Грибоєдова, Вітовського, Піонерську, Короленка, Достоєвського, Міцкевича, Миколайчука, Холмську, Брестську, Володимирську (друга черга), Курбаса, Н. Яремчука, Чупринки, С. Петлюри, Тихого, Володимирську (тротуар), Федорова, Хоткевича, Боженка, Вербицького (тротуар), Грушевського, Смирнова, Модеста Левицького, Фестивальну (тротуар), Січових Стрільців, Драй-Хмари.
Триває капітальний ремонт моста по вул. Сагайдачного. Впродовж року здійснено поточні ремонти доріг міста на суму 4,1 млн.грн.
– Відомо, що гроші надходять із різних джерел фінансування. Тут і субвенції з Державного бюджету, і кошти місцевого бюджету. Як ми виглядаємо порівняно з іншими волинськими містами?
– Подібні порівняння важко робити, адже в кожного свої обсяги робіт та свої можливості. Що стосується Ковеля, то можу зауважити, що цього року ми отримали майже 17 млн. грн. державної субвенції. В цій сумі закладені кошти і на поточний ремонт вулиць.
Загалом разом з коштами міського бюджету на ремонті доріг та будівництві зливової каналізації освоєно майже 20, 1 млн. грн. За цим стоїть спільна робота структурних підрозділів міськвиконкому, комунальних підприємств, підрядників.
– В короткому інтерв'ю осягнути всі бюджетні видатки та перелічити об'єкти, які під контролем комунального відділу, важко. В двох словах: які об'єкти "підконтрольні" Вам?
– Звичайно, шляхово-дорожнє господарство – це тільки частина нашої роботи. На плечах комунальників "лежить" і утримання вуличного освітлення, і озеленення, і прибирання вулиць та прибудинкових територій, і водовідведення, і утримання парків та кладовищ, полігон твердих побутових відходів та ін.
Цього року виконано значний обсяг робіт з утримання території міста, шляхово-мостового господарства – 125 тис. грн., озеленення – 600 тис. грн., утримання місць загального користування (парки, пляжі, кладовища та ін.) – 1,2 млн. грн., утримання вуличного освітлення, в тому числі влаштування освітлення по вул. Дачній, Брестській, Гагаріна, Січових Стрільців, Крушельницької, на бульварі Лесі Українки – 948 тис. грн. Замінено 650 ламп на існуючих опорах вуличного освітлення.
– А які роботи здійснюєте за рахунок бюджету розвитку?
– Знову ж таки все перелічити важко, хіба головні об'єкти. Насамперед, це – реконструкція котелень ПТМ "Ковельтепло" по вул. Левицького,1, Незалежності, 47, 50, Вітовського, 22, Котляревського, 4, на що використано 6,8 млн. грн. Зверну увагу, що Ковель – єдине місто в області, яке активно працює над впровадженням альтернативних видів палива і проводить роботи із заміни газових котлів на твердопаливні.
Ковельське УВКГ "Ковельводоканал" здійснило реконструкцію очисних споруд по вул. Грабовського та водогону по вул. Липинського на суму 1,3 млн. грн. В цьому році також виконали роботи з розширення кладовища та його благоустрою. З бюджету розвитку використано 275,6 тис. грн.
– А на ремонт житла щось виділяють?
– На капітальний ремонт житлового фонду для РЖКП №1 та №2 виділено 1,7 млн. грн. Кошти освоєні в повному обсязі.
– Багато розмов і дискусій навколо питання про будівництво заводу з переробки сміття. Це – далека перспектива. А виживати потрібно сьогодні. Що робиться?
– А ми не чекаємо, доки з'явиться інвестор (якщо з'явиться!) та почне щось будувати. В цьому році ми виконали будівельні роботи із розширення (точніше – нарощення) полігону ТПВ в урочищі "Люблинець" на суму 334 тис. грн.
Згадані роботи виконало Ковельське ШБУ-63. Цим самим ми продовжили експлуатацію існуючого полігону ще на один рік.
– Сміття потрібно безперервно вивозити, а сніг – зимою прибирати. Техніка в комунальних підприємствах застаріла. Чи є перспектива її оновлення?
– Звичайно, є. В бюджеті на поповнення статутних фондів комунальних підприємств передбачено на 2014 рік 2,7 млн. грн.
В цьому році придбано 2 транспортні засоби: трактор МТЗ-82 та Т-25 з навісним обладнанням для РЖКП-1; 2 трактори МТЗ-82 – для РЖКП-2; мікроавтобус для ритуальних послуг, транспортний засіб для очищення тротуарів, міні-екскаватор, кущоріз та бензопилу – для КП "Добробут". Хочу відзначити, що цим комунальні підприємства мають завдячувати міському голові Олегу Кіндеру. Саме він визначив стратегію оновлення парку техніки в комунальних підприємствах.
– Розумію, що тарифна політика – не у Вашій компетенції, але контроль за раціональним використанням енергоносіїв Вас не може не хвилювати, особливо облік витрачання води, енергоносіїв.
– Обліковується все: і дрова, і газ, і тепло. В поточному році ПТМ "Ковельтепло" освоїло кошти в сумі 300 тис. грн. на впровадження засобів обліку теплової енергії у житлових будинках.
– Олександре Сергійовичу, Ви досконало знаєте слабкі і сильні сторони роботи комунальних підприємств. Задаю Вам практичну "ввідну". Вночі випав сніг, а зранку підмерзло, тобто – суцільна ожеледиця, а бурульки звисають з дахів будинків. Ваші дії?
– Негода зненацька нас не застане. Наприклад, в КП "Добробут", РЖКП №1 та №2 організовано цілодобове чергування водіїв, механізаторів та технічного персоналу. Вони готові стати до роботи і в нічний час. Щодо ожеледиці, то підприємствами уже заготовлено достатню кількість піщано-соляної суміші (2 тис. тонн).
На випадок надзвичайних ситуацій ролі "розписані": КП "Добробут" чистить і посипає піском центральні вулиці, виходячи із їх значимості і завантаження транспортом, а РЖКП №1 та № 2 наявною технікою розчищають тротуари та дворові території.
Щодо обледеніння і бурульок на дахах, то начальники технічних дільниць постійно обстежують будинки і вживають відповідні заходи. Передбачено очищення водостічних труб від льоду та снігу з дахів покрівельними бригадами.
– У нас є інші важливі об'єкти: котельні, каналізаційно-насосні станції, очисні споруди – там хто контролює ситуацію?
– Самі підприємства. І ПТМ "Ковельтепло", і "Ковельводоканал" мають відповідну техніку. Наприклад, для розчищення під'їзних шляхів до об'єктів УВКГ задіюється 2 одиниці техніки. Така ж техніка є і в "Ковельтеплі".
– Населенню міста немало дошкуляють аварійні ситуації на внутрібудинкових мережах тепло- і водопостачання. Як організовується ліквідація цих пошкоджень?
– На підприємствах функціонують оперативно-диспетчерські служби, у складі яких – відповідні бригади для ліквідації аварійних ситуацій.
– Урядом держави ще влітку було поставлене надважливе завдання: скоротити споживання енергоносіїв, особливо – газу (до 30 відсотків). Якісь зрушення є?
– На комунальних підприємствах розроблений оперативний план щодо скорочення енергоспоживання (в першу чергу – газу). Серед цих заходів – утеплення виробничих приміщень, переведення уже згаданих п'яти газових котелень на тверде паливо, реконструкція тепломереж, утеплення внутрібудинкових теплових трубопроводів, контроль за справністю дверей та вікон в під'їздах багатоповерхових житлових будинків.
– Добігає кінця каденція нинішньої міської влади. Чи може вона, на Вашу думку, бути задоволеною підсумками своєї діяльності?
– Не хочу нікого хвалити, але ковельчани результати бачать самі. Нагадаю тільки окремі здобутки. Багато вулиць (десятки) заасфальтовано, починаючи з "нуля". На прибудинкових територіях з'явилися сучасні дитячі майданчики, на вулицях – автобусні зупинки. Двері в багатоповерхівках замінені на металеві з кодовими замками.
Побудована сучасна котельня в мікрорайоні "Ковельсільмашу". Помітні зрушення є і щодо ремонту та реконструкцій об'єктів у сферах освіти, спорту і культури.
Плідною є співпраця міської влади з народним депутатом України Степаном Івахівим.
– З ранковим кукуріканням півнів, а весною – із першим голосистим тьохканням соловейка стає до роботи невтомна сотня двірників. За ними з'являється техніка для вивезення сміття. Потому іде перезмінка слюсарів, водіїв, диспетчерів. А з восьмої ранку до роботи приступають головні ремонтні бригади. Вся ця “армія” працює на благо ковельчан. Напередодні зимових свят що б Ви хотіли побажати комунальникам міста?
– Подякувати за роботу. Побажати здоров'я і миру. І хай усім, хто затратив силу та енергію на благо міста, добро повернеться сторицею!
Розмову вів
Анатолій СЕМЕНЮК.
НА ЗНІМКУ: дорожньо-ремонтні роботи на одній з міських вулиць.
Залишити коментар