Ковельське міськрайонне територіальне медичне об'єднання планує запровадити ряд платних послуг згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 1138 від 17 вересня 1996 р. "Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров'я та вищих медичних закладах освіти". Як переконують медики, це — крок назустріч пацієнтам, які хочуть та мають змогу отримати індивідуальні медичні послуги, що у ряді випадків спрощує процедуру відвідування лікарів.
На прийом до спеціалістів можна буде потрапити у зручний для пацієнта час, минувши очікування у чергах біля кабінетів. Тарифи на послуги досить помірні, тож скористатися ними зможе значна категорія мешканців міста і району. Позитивний досвід у цьому плані уже мають ряд міст України, зокрема й волинські. Тож Ковель має змогу скористатися напрацюваннями своїх колег та спробувати змінити традиційні підходи щодо надання медичних послуг.
Перш, ніж розповісти про перелік пропонованих платних послуг, адміністрація Ковельського МТМО акцентує увагу на тому, що усі послуги, які до сьогодні надавалися медичними закладами Ковеля, залишатимуться й надалі безкоштовними. Платні ж послуги пацієнти обиратимуть за власним бажанням.
Що саме пропонують ковельчанам (і не тільки) місцеві медики і яким чином працюватиме система платних послуг, ми запитали у заступника головного лікаря Ковельського МТМО з економічних питань Валентини КОРЕЦЬКОЇ (на знімку).
— Із переліку платних послуг, затверджених згаданою вище Постановою Кабінету Міністрів України № 1138, ми обрали лише три. Зокрема, пацієнтам ковельських медустанов пропонуються платні послуги оздоровчого масажу з метою профілактики захворювань та зміцнення здоров'я дорослого населення. Їх вартість коливатиметься від 10 до 15 гривень в залежності від кваліфікації лікаря та типу масажу. Варто зауважити, що лікувальні масажі, які будуть призначатися лікарями згідно з протоколом лікування певного захворювання, залишатимуться безплатними. Проте лише для мешканців Ковеля та Ковельського району. Жителям інших районів лікувальні масажі за призначенням лікаря також надаватимуться на платній основі, оскільки державна субвенція, яку отримує Ковельське МТМО, розрахована лише на жителів нашого міста та району.
— Трапляються ситуації, коли людина не хоче йти на прийом до лікаря, але хоче пройти діагностику того чи іншого органу. Чи може пацієнт, наприклад, здати аналіз крові, не звертаючись до лікаря?
— Так. Нововведення передбачають такі послуги. На платній основі пропонується запровадити надання лабораторних, діагностичних та консультативних послуг за зверненнями громадян, що надаються без направлення лікаря. Тобто, якщо людина звертається до лікаря і він призначає проходження діагностики чи аналізів, такі обстеження залишаються безкоштовними.
А у разі, якщо людина не хоче йти до лікаря, а бажає провести загальний аналіз крові, зробити кардіограму, УЗД тощо, може звернутися без направлення лікаря та пройти такі обстеження на платній основі.
Ціна залежатиме від кваліфікації лікаря, виду аналізів чи органу, на якому проводять діагностику, його складності, витратних матеріалів. Зокрема, УЗД коштуватиме в межах 25-56 грн. Варто наголосити, що платними будуть лабораторні, діагностичні та консультативні послуги навіть за призначенням лікаря для іногородніх (які не є мешканцями Ковеля та Ковельського району).
— Третій пункт Постанови, який ковельські медики пропонують запровадити на платній основі, — це надання медичної допомоги удома. Які саме послуги ковельчани зможуть отримувати, не переступаючи поріг медичного закладу?
— Це — діагностичні обстеження, процедури, маніпуляції, консультування, огляд. За бажанням хворого лікарі приїдуть додому для проведення медичних обстежень, аналізів, ін'єкцій та ін. Це не стосується осіб, які за станом здоров'я та характером хвороби не можуть відвідувати заклад охорони здоров'я. Акцентуємо увагу на тому, що виклик лікаря- терапевта, лікаря ЗПСМ, лікаря-педіатра за станом здоров'я додому залишається безкоштовним!
У міській поліклініці уже є відведене робоче місце для диспетчера, який прийматиме телефонні дзвінки та вестиме особистий запис пацієнтів, які виявили бажання скористатися медичними послугами, в тому числі платними послугами. Такі особи сплачуватимуть визначену у переліку послуг суму безпосередньо в касу МТМО. Пацієнт, котрий отримуватиме платну послугу, не буде чекати прийому лікаря в черзі. Час для нього буде призначено індивідуально.
— Нерідко пацієнти скаржились на те, що медичні установи беруть плату за проходження аналізів та пропонують сплатити благодійні внески. Що зміниться після запровадження платних послуг?
— Що стосується благодійних внесків у закладах МТМО, які на сьогодні є справою добровільною, вони залишаються. Також має місце в закладах охорони здоров'я відшкодування пацієнтами ціни витратних матеріалів затрачених для проведення лабораторних аналізів.
Це — вимушений крок, оскільки коштів, виділених на охорону здоров'я, вкрай недостатньо, аби забезпечити надання безоплатної медичної допомоги. Для прикладу, річна сума коштів, яка передбачена бюджетом на медикаменти, перев'язувальні матеріали та медичні препарати на одного мешканця на амбулаторно-поліклінічний прийом становить 1 грн. 27 коп., а витрати на проведення загального аналізу крові (лабораторні реактиви) становлять 6 грн. 30 коп. Пацієнт, який звертається до медзакладу без призначення лікаря (тобто за власним бажанням), сплачуватиме відшкодування вартості препаратів та вартість отриманої послуги.
Досвід надання платних медичних послуг уже має місто Луцьк. Тож місцеві медики сподіваються, що такі нововведення "приживуться" і у Ковелі. Пацієнти матимуть змогу отримувати індивідуальні послуги, а заклади охорони здоров'я — додаткові фінансові ресурси. Запровадження платних послуг постало на часі у зв'язку з недостатнім фінансуванням державою галузі охорони здоров'я. Надходження від надання платних медичних послуг будуть спрямовуватись на покриття витрат, пов'язаних з організацією та наданням послуг, організацією основної діяльності та поліпшення матеріально-технічного стану, лікувально-профілактичних.
ххх
Рішення про надання платних послуг Ковельським МТМО прийматиметься на засіданні виконавчого комітету міської ради у жовтні. Якщо у Вас є пропозиції чи зауваження, звертайтеся у планово-економічний відділ Ковельського МТМО (центральна лікарня, вул. Олени Пчілки, 4 з 8.00 до 17.00 год., обідня перерва — з 13.00 до 14.00 год.).
Пропозиції приймаються до 25 вересня.
Розмовляла Наталя МИХАЙЛЮК.
Залишити коментар