У Поворській загальноосвітній школі відбулося вшанування колишніх народних месників з нагоди Дня партизанської слави. При вході у фойє учасників урочистості тепло вітали учні, дарували їм квіти. Грав шкільний оркестр.
Згодом всі зібрались в актовому залі, де проходила зустріч з колишніми партизанами. Серед присутніх були Федір Шевчук, Харитина Книш, Степан Книшук, Олена Ратанчук, Володимир Копанчук та Микола Катеринчук, які у роки війни перебували у партизанському загоні Петра Самчука.
На початку урочистої частини свята його ведуча Жанна Хомук, звертаючись до присутніх, сказала, що нинішня зустріч присвячена вшануванню славних земляків, які боролися з німецькими загарбниками у важкі для нашого народу часи. Вона також зазначила, що у 2001 році Указом Президента України встановлено День партизанської слави.
Завідуюча шкільним музеєм Олена Дерев’янчук розповіла про безсмертний подвиг героїв-партизанів, які діяли на території Ковельщини.
Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять загиблих у боях з ворогом партизанів. До обеліска Слави покладено квіти.
Про героїчний подвиг партизанів, їх боротьбу з ворогом говорив на зустрічі голова районної ради Петро Якубук. Він зазначив, що у ті далекі роки, коли німецькі загарбники окупували наш край, партизанські загони вели нещадну війну з ворогом. На їх рахунку – десятки підірваних поїздів із бойовою технікою, що прямували на фронт.
Депутат обласної ради Іван Смітюх, який взяв участь у відзначенні свята, тепло привітав колишніх партизанів, побажав їм міцного здоров’я, жити довго і щасливо. Іван Євдокимович сказав, що партизани у той час виявляли справжній героїзм і надзвичайну мужність.
Учасники партизанського руху щиро дякували за те, що їх не забули, згадали добрим словом.
Привітав колишніх народних месників Поворський сільський голова Сергій Семенюк.
Голова районної організації ветеранів Валентина Січкар, яка виступила на зустрічі, сказала, що потрібно шанувати тих людей, які, ризикуючи своїм життям, боролися з ворогом. Колишні партизани повинні частіше зустрічатися з молоддю, бувати у школах, розповідати про свій подвиг.
Микола Катеринюк, який перебував у лавах партизанів, розповів про незабутні роки боротьби з ненависним ворогом.
– Не можу забути, коли вночі, у тріскучі морози підірвали ворожий поїзд, що прямував на фронт, – сказав Микола Єфремович. – Тоді мені було лише шістнадцять літ. Отож, моя юність припала на важкі роки, коли доводилося терпіти холод і голод, переживати за своїх рідних.
Саме тоді, як пригадав ветеран, німці вивозили молодь до Німеччини на роботу. Фашисти видали наказ, якщо хто не здасть владі зброю, негайно підлягає розстрілу. На початку 1941 року в Поворську організовується група, яку очолив Петро Самчук. У невеликій хатинці, далеко від людського ока, збиралися месники. А в 1942 році вже почалося переслідування групи. Вороги дуже хотіли спіймати Петра. Щоправда, цього їм зробити не вдалося.
– Навесні 1942 року, – розповів Микола Катеринюк, – почав діяти боєздатний партизанський загін, який очолив Петро Самчук.
Партизани підтримували тісні зв’язки з місцевим населенням, яке допомагало народним месникам. Микола Єфремович згадує, що на завдання доводилось ходити вночі, пішки долаючи сто кілометрів, аби виконати бойове завдання. Згодом, як сказав виступаючий, група об’єдналася із загоном Юзефа Собесяка.
Зі сцени звучали слова подяки колишнім партизанам, які йшли у бій з ворогом, виявляючи мужність і відвагу. Тепло й щиро віршованими рядками привітали присутніх учні місцевої школи.
Колишнім народним месникам також подарувала пісню Олександра Потоцька.
Гурт хлопців заспівав пісню «Йшли селом партизани».
Щиро аплодували присутні солістам Юлії Редькович, Вадиму Демчуку, Світлані Музичук, які виконали пісні «Сонечко», «Мої ясени», «Черемшина», «Країно моя». Даша Кондратенко зворушливо продекламувала вірш «Моя Україна».
По закінченню концерту, який був присвячений Дню партизанської слави, колишнім народним месникам влаштували святковий обід.
Степан СКОКЛЮК.
НА ЗНІМКАХ: під час районного свята з нагоди Дня партизанської слави в селі Поворську.
Фото автора.
Залишити коментар