Волею Всевишнього та старанням українців Холмщини Українська держава нині має одну з найдавніших святинь християнського світу – Чудотворну Холмську ікону Божої Матері візантійського живопису, єдину апостольську ікону, яка все більше привертає до себе увагу паломників світу.
За однією з версій, ця ікона понад тисячу років тому (1001 р.) уподобала Холмську землю, її працьовитих, вірних Богові людей. У часи миру та воєнних лихоліть вона була з народом цього краю. В пору Середньовіччя страждала з православним людом від нападів ординців, татарів, була не раз пограбована, ушкоджена, похована під руїнами храму, та згодом чудодійно воскресала, як той дивний птах Фенікс.
У 1945 році Холмська Богородиця розділила невтішну долю разом з депортованими етнічними українцями. Вона опинилася на Волині, де найбільше осіло виселених православних українців Холмщини і Підляшшя.
55 років цією святинею опікувалася родина холмщанина митрофорного протоієрея Гавриїла Коробчука. А у вересні 2000-го року за згодою земляків, членів товариства «Холмщина», цю духовну святиню передано під охорону Української держави. Вона знаходиться в Музеї Волинської ікони, де досліджувалася, вивчалася, реставрувалася за участю вчених, фахівців. Аналізи підтвердили її давнє походження, яке сягає фактично періоду хрещення народу нашої держави під орудою рівноапостольного князя Володимира.
У 2009 році стараннями та зусиллями настоятеля храму протоієрея о. Михаїла за сприяння місцевої влади, членів Волинського товариства «Холмщина», спонсорів у Луцьку було споруджено та облаштовано наразі дерев’яну церкву Холмської ікони Божої Матері, у якій щоденно відбуваються богослужіння, прославлення Пречистої Діви Марії. Священики разом з парафіянами моляться за тих, хто був похований на колишньому православному кладовищі, знесеному в середині 70-х років минулого століття.
21 вересня 2010 року у день Різдва Пресвятої Богородиці в Луцьку під керівництвом владики Михаїла урочисто закладено наріжний камінь мурованого храму Холмської ікони Божої Матері з капсулою, наповненою землею Святої Холмської гори, на якій колись знаходився православний собор з іконою Холмської Богородиці, в підземеллі якого був похований король Галицько-Волинського князівства та всієї Руси Данило Романович, де навічно спочили предки православних холмщан.
Минуло 12 років од часу передачі Холмської ікони Богородиці під охорону Української держави, 7 років – од пори звернення холмщан до влади з проханням посприяти в справі належного пошанування найдавнішої християнської святині – спорудження храму Холмської ікони Божої Матері з музеєм, проте ціла низка питань й досі не вирішена. А тому ми, парафіяни цього храму – волиняни і холмщани, члени Волинського товариства «Холмщина», звертаємося до урядовців, депутатів, бізнесменів, підприємців, громадських об'єднань, до молоді, до всіх вірних Волині, України та інших держав узяти участь у цій важливій духовній акції, зробити свій внесок у доброчинну справу якщо не коштами, то особистою працею з виготовлення будівельних матеріалів і конструкцій, проектів та іншої документації.
ДОБРОВІЛЬНУ ПОЖЕРТВУ
на спорудження та облаштування храму Холмської ікони Божої Матері можна зробити у нині діючій (наразі дерев’яній) церкві Холмської ікони Божої Матері в Луцьку (проспект Волі, 24-а), у Волинському товаристві «Холмщина» (вул. Б. Хмельницького, 40-б), Ковельському міському відділенні (вул. Олени Пчілки, 17) або переказати поштою на адресу: Релігійна громада ікони Холмської Божої Матері код ЄДРПОУ 34928114, р/р 260093012713 у ВОУ ВАТ Державний Ощадбанк України, МФО 303398. Призначення платежу: добровільна пожертва на спорудження храму.
Ради Волинського товариства «Холмщина» та його Ковельського міського відділення.
Залишити коментар