Написати в газету «Вісті Ковельщини» мене спонукав лист Почесного донора Товариства Червоного Хреста Антоніни Василівни Вагатович. У листі жінка акцентує увагу на тому, що кров — безцінна, і той, хто її здає, в першу чергу, керується думкою врятувати найцінніше і найдорожче — людське життя.
Змінюються часи, обставини і люди теж. На жаль, на думку дописувачки, у наш час немає такої поваги до донорів і їх визнання, як колись. Здавати кров ніхто не змушує, але донорство — справа сильних, благородних людей, і такі люди були, є і будуть.
Потреба в донорстві зростає, але для цих людей необхідне бодай якесь заохочення — пільги, путівки, визнання, підтримка держави. Антоніна Вагатович закликає: «Не бійтесь донорства — це благородно». Мільйони людей зобов’язані своїм життям тим, кого вони ніколи не бачили, — донорам.
14 червня 2004 року за рішенням ВООЗ відзначається Всесвітній день донора крові. Про Почесних донорів України слід широко інформувати суспільство: організовувати «круглі столи», конференції, телепередачі; благодійні акції на підтримку одиноких і хворих ветеранів донорського руху; випуск агітаційних матеріалів з пропаганди донорського руху, виступи з лекціями медичних працівників перед молоддю, студентами.
Серед друзів Товариства Червоного Хреста України хочеться відзначити вірного, постійного Почесного донора СРСР та України Царьову Тетяну Миколаївну, яка більше 60 разів здавала свою кров для порятунку життя інших людей. Ця людина має щире, добре серце, завжди слугувала своєму народу. І сьогодні, будучи хворою, вона продовжує свою благородну справу. Щира вдячність також Василю Чигринському (громадська організація «Наше майбутнє»).
Таких людей — чуйних, добросердечних, зустрінеш не часто. Але вони є, а це значить, що надія на життя та спасіння хворих не вмирає.
День народження Нобелівського лауреата Карла Ландштейнера, котрий відкрив систему груп крові АВО, було обрано як День донора трьома організаціями, що виступають за добровільну безоплатну здачу крові — Міжнародною федерацією Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Міжнародною федерацією організації донорів крові і Міжнародним товариством по переливанню крові.
До цих організацій приєдналась і Всесвітня організація охорони здоров’я.
Проблема донорства крові та її компонентів має стати однією з пріоритетних для держави і ключових для вітчизняної охорони здоров’я. Останнім часом донорство в Україні пішло на спад. Це пов’язано, в першу чергу, зі складною соціально-економічною проблемою, погіршенням епідемічної ситуації. Загальна кількість донорів в Україні зменшилась у два рази. Кожного року в Україні кров здають 770 тис. чоловік, але потреби задовольняються лише на 17–25 відсотків.
Сьогодні в нашій державі зовсім мало уваги приділяється проблемі донорства. Замість того, щоб «піаритись», політики мали б подбати про спасіння життя людей, про захист хворих дітей-інвалідів, котрі потребують невідкладної медичної допомоги.
Та надія помирає останньою, а тому я закликаю усіх, хто готовий долучитися до цієї справи, влитися в донорський рух. А усім донорам щиро бажаю доброго здоров’я, добробуту, адже Ви є прикладом для теперішніх і прийдешніх поколінь!
Людмила СТАХОРСЬКА,
голова Ковельської районної організації Товариства Червоного Хреста України.
Залишити коментар