Якщо дітей не зайняти після уроків творчістю, їх вільний час забере вулиця
Кожна дитина – особистість, яка має творчі здібності. Школа дає базову освіту, а розвивати творчі задатки, наукові, культурні, мистецькі, спортивні, покликані гуртки, секції у школах і позашкільних навчальних закладах, художні, музичні, спортивні школи.
Та через недостатній рівень фінансування за два останні десятиліття систему позашкільної освіти було зруйновано або ж комерціалізовано. І тепер лише 40% школярів України може відвідувати гуртки, секції, центри розвитку дитячої творчості. Тим часом, як свідчать результати всеукраїнського дослідження, проведеного у 2012 році, отримувати позашкільну освіту бажають 70 відсотків дітей.
Для надання їм такої можливості Президент України Віктор Янукович своїм указом оголосив 2013-й Роком дитячої творчості, а у своїх соціальних ініціативах "Діти – майбутнє України" поставив перед Урядом та обласними державними адміністраціями завдання зробити позашкілля одним із пріоритетів в освіті.
Сьогодні в системі освіти України працює 1554 будинки, центри, клуби, станції дитячої творчості та 627 дитячо-юнацьких спортивних шкіл. Їх відвідують 1 мільйон 633 тисячі дітей (40% від загальної кількості дітей шкільного віку в Україні).
"Наше завдання – не просто зберегти мережу шкіл естетичного виховання і загалом закладів позашкільної освіти, а навпаки – знайти можливості для її розвитку, щоб кожна дитина, яка хоче вдосконалювати свої здібності, змогла б відвідувати гурток, секцію, музичну чи спортивну школу", – наголосив Уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко на нараді Всеукраїнської ради директорів шкіл естетичного виховання у червні ц. р.
Протягом поточного року в Україні не було ліквідовано жодного позашкільного навчального закладу. Навпаки, їх кількість збільшилась – почали діяти 17 нових закладів. Порівняно з минулим роком кількість дітей, які займаються творчістю в позашкільних закладах, зросла майже на 90 тисяч. До кінця цього року планується додатково відкрити не менш, ніж 3 тисячі гуртків та охопити позашкільними заходами 50% дітей. А вже до кінця 2014 року кількість дітей, які відвідують позашкільні секції і гуртки, повинна зрости до 2 мільйонів 500 тисяч.
Досягти цього можливо тільки шляхом зміни системи фінансування позашкільних закладів. Саме тому Кабінет Міністрів України на засіданні 13 листопада цього року схвалив законопроект, який ініціює внесення з 1 січня 2015 року змін до Бюджетного кодексу України, що забезпечать, крім витрат на позашкілля з місцевих бюджетів, додаткове вливання в цю сферу освіти 0,7 мільярда гривень коштів Державного бюджету.
На Волині діє обласна цільова соціальна Програма розвитку позашкільної освіти на період до 2014 року. На її виконання у 2013 році передбачено понад 1 мільйон гривень.
В області функціонує 40 позашкільних навчальних закладів та 20 дитячо-юнацьких спортивних шкіл, у яких займається 43,6 тисячі учнів. Гуртковою роботою у позашкільних навчальних закладах різних профілів поки що охоплено 35,5%, у загальноосвітніх – 55% дітей.
Цьогоріч матеріально-технічна база позашкільних закладів поповнилася новою телевідеоапаратурою, оргтехнікою, обладнанням для організації гуртків і секцій, меблями, сценічними костюмами, інвентарем, музичними інструментами, туристичним спорядженням, на що загалом потратили 323,5 тисячі гривень. Ще 450,2 тисячі гривень спрямували на ремонт закладів.
Влада області, розуміючи, що фінансування позашкілля з місцевих бюджетів недостатнє, активно сприяє залученню для поповнення їх матеріально-технічної бази і проведення різноманітних заходів коштів спонсорів і меценатів.
Так, обласний благодійний фонд "Рідна Волинь" став спонсором свята хореографії "Танцюють діти Волині". Організатори танцювального вечора, присвяченого Року дитячої творчості, наголошували: кожна дитина повинна мати рівні можливості для творчого розвитку.
Підтвердженням цьому стали виступи колективів із різним статусом, адже на сцену виходили і заслужені гурти з багаторічною історією, і звичайні сільські колективи.
У волинян – хороший потенціал: на теренах краю функціонує понад чотири сотні хореографічних колективів. Тож чимала кількість дітей та юнацтва мають можливість не лише навчатися цьому виду мистецтва, а й багатогранно розвиватися.
А загалом впродовж 2013 року в області провели 119 заходів, у яких взяли участь понад 120 тисяч дітей. Кращі з них достойно представляли Волинь у 86 всеукраїнських та міжнародних заходах, де здобули 160 перемог.
За підсумками участі у міжнародних та всеукраїнських учнівських олімпіадах та конкурсі-захисту Малої академії наук 14 учнів області здобули стипендії Президента України, 1 – стипендію Кабінету Міністрів України.
Вітаючи їх, їхніх батьків і вчителів, на обласному святі "Ми – надія твоя, Україно! Ми – твій оберіг!", голова облдержадміністрації Борис Клімчук побажав юнакам та дівчатам "не знати відчуття опущених рук та розчарувань у своїх прагненнях".
"Україна – держава творчих людей, а творчість розпочинається з дитинства. Я переконаний, що в області ми робимо все, щоб віднайти таланти та підтримати їх. Україні потрібна нова еліта нації для розвитку і поступу: науковці, медики, інженери, вчителі, митці, політики", – наголосив Борис Клімчук.
Василь НЕЧИПОРУК.
Залишити коментар