Люди з обмеженими фізичними можливостями потребують справедливого соціального захисту і створення таких умов життя, щоб успішно інтегруватися у суспільстві. Невід'ємним для інвалідів, незважаючи на обмежену працездатність, є право на працю. Воно встановлене законами України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та "Про зайнятість населення", які спрямовані на створення інвалідам реальних можливостей продуктивно працювати і передбачають конкретні механізми їх реалізації.
Державна служба зайнятості відповідно до законів України "Про зайнятість населення" та "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" сприяє трудовій реабілітації та працевлаштуванню громадян з особливими потребами з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) на вільні та новостворені або пристосовані для них робочі місця, заявлені підприємствами.
Звичайно, проблеми зі здоров'ям та низька заробітна плата стають величезною перепоною для працевлаштування. У сфері забезпечення зайнятості людей з інвалідністю є ще й інші проблеми, проте Ковельський міськрайонний центр зайнятості постійно шукає шляхи удосконалення своєї роботи, аби задовольняти потреби та прагнення кожної людини з інвалідністю, яка звертається до нас за допомогою. Показником якісно організованої роботи з цією категорією громадян стало досягнення позитивних результатів у сфері їх зайнятості. Як приклад, протягом 11 місяців поточного року вже працевлаштовані 28 клієнтів з інвалідністю.
Для людей з інвалідністю, які планують розпочати свій трудовий шлях, набуття професійних навичок є життєво необхідним, а для тих із них, які тривалий час не працювали, – це іноді єдиний реальний спосіб повернутись до професійної діяльності та одержати роботу.
З метою підвищення професійної конкурентоспроможності осіб з інвалідністю на ринку праці проходили професійне навчання 14 осіб з числа безробітних інвалідів. З тих, хто закінчив навчання, 12 осіб – вже працевлаштовані.
Для адаптації осіб з особливими потребами до умов роботи на підприємстві працедавці готові проводити стажування на робочих місцях, організовувати роботи тимчасового характеру чи навіть чекати, поки інвалід пройде навчання на курсах.
Одним з тих, хто скористався послугами з працевлаштування Ковельського міськрайонного центру зайнятості, став Павло Миколайович Молєв, інвалід ІІ групи. В 1988 році Павло Миколайович закінчив навчання за спеціальністю «виробництво сільськогосподарських машин» в Ковельському машинобудівному технікумі, де здобув кваліфікацію технік-механік. Після навчання працював на заводі токарем, служив в армії, потім 11 років пропрацював інженером.
Згодом 10 років був водієм автомобіля, тому що зарплата водія – вища від зарплати інженера. Та в житті Павла Миколайовича трапилось так, що працювати далі на високооплачуваній роботі водія він більше не може: втрата здоров'я – інвалідність. В пошуках іншої роботи Павло Молєв звернувся до Ковельського міськрайонного центру зайнятості. Разом з особистим консультантом почав наполегливо шукати нову посильну для себе роботу: активно відвідував профінформаційні семінари, чітко виконував рекомендації спеціалістів центру зайнятості. Коли після співбесіди з роботодавцем з питання працевлаштування на посаду комірника зрозумів, що не має достатньо знань, без вагань погодився на стажування на робочому місці.
За три місяці стажування Павло Миколайович зарекомендував себе відповідальним, здатним адаптуватися до нових вимог працівником, тому приватний підприємець Олег Філімонюк із задоволенням прийняв його на відповідальну роботу комірника на своєму підприємстві.
І це не просто статистичні дані, а окремі долі людей, соціальна і трудова адаптація яких ускладнюється у зв'язку зі станом здоров'я. Сприяння зайнятості інвалідів – це щоденна робота працівників служби зайнятості, які систематично працюють над впровадженням нових ефективних форм роботи з особами з обмеженою працездатністю.
Ковельський міськрайонний центр зайнятості завжди готовий підтримати людей з інвалідністю, надати їм цінні поради і дієву допомогу, адже вони повинні мати не тільки права, а й можливості працювати. Практика показує, що залучення громадян з інвалідністю до сфери праці важливе як для них, так і для держави, оскільки підвищується життєвий рівень інвалідів, а також можливість їх самореалізації.
Тетяна МАКСИМУК,
начальник відділу організації працевлаштування Ковельського міськрайонного центру зайнятості.
Залишити коментар