Науковий прогрес не лише полегшив життя людям, але й народив нові форми такого злочину, як шахрайство. Винахідники "розводять" людей не лише при спілкуванні віч-на-віч, а й за допомогою мобільного зв'язку та Інтернету.
З початку року в Ковельському міськвідділі внутрішніх справ зареєстровано 17 фактів вчинення шахрайств. Наведемо деякі приклади.
“Ваш син — в міліції”
– Схема тут проста, але вирішальними є фактори несподіванки та гра на емоціях потерпілого, коли телефонують людині й повідомляють, що її родич або знайомий потрапив у біду чи ситуацію, яка потребує певної суми грошей, – розповідає начальник карного розшукуМихайло Євтушик. – Якщо потенційна жертва починає нервувати, розпитувати подробиці, шахрай тріумфує – жертва "на гачку".
Зазвичай зловмисники одразу знімають кошти з банківської картки або sіm-карти, що пересилають стурбовані жертви, а номери телефонів, з яких дзвонили, відключають.
Замовив в Інтернеті…
Цей вид шахрайства набирав розмаху разом із розвитком всесвітньої павутини (Інтернету). Зловмисник на сайтах з оголошеннями виставляє на “продаж”, наприклад, дорогий мобільний телефон за дуже привабливою ціною. Громадяни одразу реагують та замовляють товар. Але шахрай пропонує спочатку перерахувати кошти, після чого обіцяє відправити товар. Як тільки громадянин перерахував гроші, ніякого товару він, звісно, не отримує.
– У таких випадках запропонуйте йому розрахуватися після отримання та перевірки товару у службі доставки, – продовжує правоохоронець. – Якщо це шахрай, він одразу перестане спілкуватися з вами, бо зрозуміє, що на вас нічого не заробить.
Тож, щоб не стати жертвою шахраїв, треба дотримуватись наступних правил:
1. Перш за все, не впадайте в паніку і не поспішайте виконувати умови аферистів.
2. Ніколи не називайте своїх близьких на ім'я. Попросіть людину, яка представилася працівником міліції, назвати прізвище, ім'я, по батькові і дату народження затриманого родича. Практично в 100 відсотках випадків такою інформацією злочинці не володіють і ваш номер набрали шляхом випадкового набору.
3. Уточніть, в якому саме відділі міліції знаходиться ваш син або родич, після чого передзвоніть в міліцію (телефон чергової частини "102") і перевірте інформацію.
4. Спробуйте якнайшвидше передзвонити тому, хто "потребує негайної допомоги", або людям, які можуть в даний момент бути поруч і підтвердити або спростувати те, що трапилося.
Шановні громадяни! Якщо ви все-таки потрапили на “гачок” – якнайшвидше телефонуйте до міліції. Це дасть змогу правоохоронцям вирахувати та затримати зловмисників по гарячих слідах.
Еліна БАГІНСЬКА.
Ковельський МВ УМВС України у Волинській області.
Залишити коментар