Минає двадцять один рік від історичної дати 24 серпня 1991 року, коли Верховна Рада України проголосила нашу державу незалежною. Цей знаменний день став поворотною віхою в історії розвитку України.
Осягаючи пройдений шлях, ми згадуємо геніальне пророцтво Великого Кобзаря, який писав: «В своїй хаті своя правда, і сила, і воля», звертаємося до видатних державотворців Володимира Великого, Ярослава Мудрого, Данила Галицького, Богдана Хмельницького, Пилипа Орлика, Михайла Грушевського, усіх борців за Українську державу. Їх подвижницьке життя осяяне одвічною істиною: «Немає Батьківщини без свободи і свободи – без Батьківщини».
Мільйони українців, не шкодуючи ні сил, ні самого життя, прагнули збудувати міцну і процвітаючу державу під мирним небом та на вільній землі.
Україна як держава відбулася, її життєдіяльність не піддається сумніву. Одночасно це набагато підвищує й нашу відповідальність перед Богом, власною совістю, попередніми, нинішнім і прийдешнім поколіннями за пройдений шлях і майбутнє України.
Забезпечити реалізацію конституційних прав людини і громадянина – одне з ключових завдань у діяльності як центральних, так і місцевих органів влади. А рівень його здійснення безпосередньо залежить від стану соціально-економічного розвитку як держави в цілому, так і її регіонів зокрема.
Говорячи про Ковельський район, можемо відверто сказати: виконавча і представницька влада робила усе можливе, аби люди відчули зміни на краще.
Ковельщина демонструє приріст обсягів виробництва промислової продукції. У цьому – внесок, зокрема, підприємств лісової та деревообробної галузі: ТзОВ «УКДОРС» (директор Ростислав Андрійович Сиротюк), СЛАТ «ТУР» (директор – депутат райради Петро Петрович Смаль), ДП «Ковельське лісове господарство» (директор Володимир Васильович Данилюк).
Стабільно працюють Радошинське кар’єроуправління Державного підприємства «Управління промислових підприємств державної адміністрації залізничного транспорту України» (директор – депутат райради Ігор Вадимович Присада), «Ковельський завод сучасних будівельних матеріалів» (директор Віктор Валерійович Попов), ПП «Фамальгаут-Ковель» (директор Олександр Іванович Кудрицький).
За роки Незалежності держави ці підприємства зуміли не лише зберегти свій потенціал, а й адаптуватися до ринкової економіки, ефективно працювати, щорічно збільшуючи обсяги реалізованої продукції. Приємно відзначити, що в основне коло промислових підприємств району в цьому році увійшло ТзОВ «Євро-Мікс» (директор Анатолій Віталійович Ляховський).
Ковельщина не просто сьогодні виробляє, сіє, збирає. Ми орієнтуємося на нові структурні зміни, які є насущною вимогою дня. За останні роки домоглися того, що кількість неораних земель у нашому аграрному районі зменшилась майже у 1,5 раза. І на цих землях сіємо перспективні культури, за якими – нові напрямки виробництва, новітні технології та фінансові прибутки.
На площі майже 17 тисяч гектарів хлібороби сьогодні завершили косовицю й обмолот ранніх зернових. Усього намолочено понад 36,5 тисячі тонн збіжжя.
Найвищого валового збору досягнуто сільськогосподарськими товариствами ім. Лесі Українки (директор – депутат районної ради Сергій Степанович Герез), “Зоря” (директор Володимир Юхимович Потапчук), “Дружба” (директор Валерія Адамівна Яромчук), “В. Прометей” (директор – депутат райради Віталій Миколайович Фіщук). Майже всі господарства в цьому році мають більший вал і значно вищу врожайність, аніж в попередньому. Найвища врожайність зернових у СТзОВ “Дружба” (33,2 центнера з гектара) та в СТзОВ ім. Лесі Українки (28,8 центнера з гектара).
Позитивні зміни є і в галузі тваринництва. Для підтримки сільськогосподарських виробників діє ряд програм. Дев’ять племзаводів, два племрепродуктори та чотири товарні господарства отримали дотацію з Державного бюджету за поголів’я корів м’ясного напрямку продуктивності на суму 5,6 млн. грн. 19 агроформувань отримали 121 тис. грн. за посів озимого жита по обласній Програмі підтримки виробництва зерна озимого жита.
Значну фінансову підтримку мають не тільки сільськогосподарські підприємства, але й особисті селянські господарства району. 42 власники ОСГ одержали апарати індивідуального доїння. Тільки протягом поточного року 674 власникам особистих селянських господарств здешевлено вартість штучного осіменіння на загальну суму понад 40 тис. грн. 89 жителів району отримали дотацію за утримання трьох і більше корів. На сьогодні 475 господарів селищ і сіл району одержали дотацію на утримання молодняку ВРХ на загальну суму 207,5 тис. грн.
Для збереження генетичного потенціалу маточного поголів’я великої рогатої худоби та підвищення продуктивності в районі діє 53 пункти штучного осіменіння сільськогосподарських тварин, 9 з них додатково відкрито протягом 2011- 2012 років.
У районі створюються сприятливі умови для залучення зовнішніх та внутрішніх інвестицій в агропромисловий комплекс. При входженні інвестора на територію району особливий акцент робиться на інвестиції, які вкладаються в розвиток тваринництва і сільських територій. За рахунок додаткових інвестицій у 2012 році на 23 відсотки зменшилася площа облогуючих земель.
В економіку району з початку інвестування залучено прямих іноземних інвестицій на загальну суму 37 млн. 546 тис. дол. США . Ковельський район займає 2 місце в області щодо обсягу іноземних інвестицій на одного жителя району.
В районі діє Програма підтримки індивідуального будівництва на селі «Власний дім». Пільговими кредитами на реконструкцію, будівництво та придбання житла в 2012 році скористалися 24 мешканці району на загальну суму понад 427 тис. гривень.
Одним із пріоритетів реалізації бюджетної політики залишається питання якісного використання ресурсів бюджетів усіх рівнів, що, в свою чергу, забезпечує підвищення рівня надання послуг закладами і установами бюджетної сфери. З кожним роком обсяг цих ресурсів зростає. За сім місяців цього року бюджет району отримав понад 11 млн. грн. власних та закріплених доходів, що на 2,5 млн. грн. більше, ніж за такий же період минулого року. Майже на 26% зріс обсяг перерахованих з Державного бюджету дотацій та субвенцій, який на 1 серпня цього року становить 78287,9 тис. гривень.
На фінансування видаткової частини місцевих бюджетів району спрямовано 83 млн. 588 тис. грн., що на 16 млн. 344 тис. грн більше в порівнянні з відповідним періодом минулого року. Фінансування галузей соціально-культурної сфери проведено на 76 млн.896 тис. грн., що становить 92 відсотки від загальної суми проведених видатків.
Завдяки цьому в районі утримується стабільна ситуація із виплатою заробітної плати бюджетникам, забезпечується виконання державних гарантій у сфері соціального захисту населення та проведення інших невідкладних видатків.
У межах реалізації заходів соціально-економічного розвитку територій району впроваджується ряд соціально важливих проектів. Значний ресурс маємо від держави і на будівництво, реконструкцію та ремонт доріг у населених пунктах району.
В 2012 році за рахунок субвенції з Державного бюджету та коштів обласного бюджету в районі проводяться капітальні та поточні ремонти доріг, їх експлуатаційне утримання протяжністю 44,6 км на суму 4 млн. 340 тис. грн.
На даний час газифіковано 37 населених пунктів району, що становить 39,8 відсотка. В поточному році проводиться будівництво підвідних та вуличних газопроводів до сіл Стеблів, Скулина, виготовляється проектно-кошторисна документація на газифікацію села Уховецька.
За роки Незалежності у Ковельському районі створені умови, що забезпечують конституційні права всіх громадян на здобуття якісної освіти. Поступово зміцнюється навчально-матеріальна база, забезпечується рівний доступ до якісної освіти, впроваджуються нові педагогічні технології. В цьому році обсяг видатків на утримання закладів освіти збільшився порівняно з 2011 роком в середньому на 23,8%.
В районі продовжується виконання Комплексного плану розвитку закладів освіти, проводиться робота з поетапного відновлення дошкільних навчальних закладів. Відкрито додаткову групу у дитячому садку села Поворська. В усіх дошкільних навчальних закладах проведені поточні ремонти з використанням сучасних технологій.
Досить суттєвою є підтримка держави у реалізації заходів з реформування системи охорони здоров’я. На вказані цілі галузь охорони здоров’я району цьогоріч отримала близько 17 млн. грн. Проведено реконструкцію приміщення фельдшерсько-акушерського пункту в Старих Кошарах, капітальний ремонт приміщень ФАПів в Солотвині та Ситовичах, реконструкцію приміщення клубу під ФАП в Кривлині.
Значні зміни на краще відстежуються і у галузі культури. Обсяг фінансування закладів культури на 2012 р. складає понад 8 млн. грн., тоді як у 2011 р. – понад 6 млн. грн. Відновлено роботу клубу-бібліотеки в Грив’ятках, клубу в Рокитниці. Проведено капітальніий ремонт Дубівського БК, перекрито дах Люблинецької школи мистецтв та Поворської дитячої музичної школи.
2012 рік – рік спорту та здорового способу життя, рік ХХХ літніх Олімпійських ігор. Успішними є виступи наших спортсменів у складах збірних команд України на чемпіонатах та кубках Європи і світу. Веслувальники Андрій Рибачок та Юрій Вандюк завоювали золоті медалі чемпіонату Європи серед юніорів і молоді до 23-х років й стали триразовими чемпіонами Європи на цих змаганнях. Спортсмени Ковельщини демонструють високі результати і на всеукраїнських змаганнях.
Нові підходи до соціальної політики та соціального захисту населення диктують підвищені вимоги. Адресність, справедливість та інтереси кожної людини – головні пріоритети завдання соціального захисту. У 2012 році держава суттєво збільшила видатки на соціальний захист населення, зокрема на підвищення інвалідам війни одноразової допомоги до свята Перемоги, яка становила від 1720 до 2200 гривень. Це – вдвічі більше, ніж торік.
В районі проводиться робота із забезпечення реалізації права кожної дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, на виховання в сім”ї. В поточному році за материнську самовідданість, народження і зразкове виховання дітей 263 жінки отримали грошову винагороду за удостоєне почесне звання України «Мати-героїня», на що спрямовано понад 2,5 мільйона гривень.
Стан справ у господарському комплексі, соціальній сфері дозволяє нам з впевненістю і виправданим оптимізмом дивитися в завтрашній день, додає наснаги в роботі на благо народу і держави.
Низько вклоняємося хліборобам, освітянам, медикам, працівникам охорони здоров’я та культури, промисловості, будівництва, транспорту і зв’язку, сфери побуту і торгівлі, спортсменам, підприємцям – усім тим, хто своєю щоденною, наполегливою працею прославляє та збагачує Ковельщину, нашу державу!
Двадцять один рік Незалежності гартував дух та зміцнював державу, але попереду – ще довгий шлях, і від кожного з нас залежить, яким буде день прийдешній. Тож хай множиться особистий вклад кожного у зміцнення і процвітання нашої країни, поліпшення добробуту українського народу!
Щиро вітаючи Вас, дорогі земляки, із найбільшими загальнонаціональними святами – Днем Незалежності України та Днем Державного Прапора України, від імені районної влади зичимо Вам, Вашим рідним здоров’я, щастя, добра, достатку, миру, щедрої долі, сили і наснаги в усіх справах в ім’я соборної незалежної демократичної процвітаючої України, надійної запоруки добробуту й щасливого життя її народу!
З Богом і Україною в серці зустріньмо новий світанок нашої Незалежності.
З Днем Незалежності України!
Іван СМІТЮХ, голова райдержадміністрації, депутат обласної ради;
Петро ЯКУБУК, голова районної ради.
Залишити коментар