Міжнародний рух Червоного Хреста має глибоке історичне коріння, давні традиції служіння добру і людяності. Створений в середині ХІХ ст., він спрямував свою діяльність на полегшення долі постраждалих практично за будь-яких надзвичайних ситуацій.
Червоний Хрест – іноді єдина і остання надія. Він перетворився у всесвітній гуманістичний рух, який об’єднує понад 175 національних Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, а також Міжнародний Комітет Червоного Хреста і Міжнародну Федерацію Товариства Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.
Унікальний за своїм характером, «червонохресний» рух витримав випробування часом і зарекомендував себе в світі як впливова громадська сила.
Ідея створення Червоного Хреста зародилась серед жахів страждань війни як вияв милосердя і співчуття до її жертв, прагнення полегшити їх долю. Це пов’язано з громадянином Швейцарії Андрі Дюнаном.
В 1864 р. представники 12 урядів уклали міжнародну угоду – Женевську конвенцію про полегшення долі поранених і хворих у діючих арміях. У 1991 р. створено Міжнародну Федерацію Товариства Червоного Хреста України і Червоного Півмісяця з штаб-квартирою у Женеві. Девіз нашого «червонохресного» руху – «Через гуманізм до миру». Мета – допомогти без будь-якої дискримінації всім, хто страждає. Національні Товариства Червоного Хреста і Червоного Півмісяця є майже в усіх державах. Червоний Хрест – це міжнародний рух, який налічує мільйони і мільйони членів.
Указ Президента України Л. Кравчука 28 жовтня 1992 р. з метою створення відповідних умов для участі Товариства Червоного Хреста України у Міжнародному русі Червоного Хреста і Червоного Півмісяця передбачав:
«1. Визнати на підставі ст. 26 Женевської конвенції від 12 серпня 1949 р. про полегшення долі поранених і хворих у діючих арміях Товариство Червоного Хреста України право уповноваженим надавати допомогу особовому складу медичної служби збройних сил під час збройних конфліктів.
2. Товариство Червоного Хреста України – єдине в Україні Національне Товариство Червоного Хреста України, що діє на території всієї України, основним завданням якого є сприяння державним органам влади України у їх діяльності в гуманітарній сфері.
3. Товариство Червоного Хреста України має виключне право на використання емблеми, передбаченої його статутом, для цілей, визначених міжнародними конференціями Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, відповідно до Женевських конвенцій 1949 р.
4. Кабінету Міністрів України розглянути питання щодо звільнення Товариства Червоного Хреста України, а також юридичних осіб, які вносять кошти або надають іншу допомогу Товариству Червоного Хреста України, від податків, зборів у межах сум внесених коштів або вартості, наданої допомоги і подати до Верховної Ради України відповідні пропозиції».
Основна місія Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця – сприяти полегшенню страждань людей, захисту життя, здоров’я, достоїнства людини, особливо під час стихійних лих, збройних конфліктів та інших надзвичайних ситуацій, підвищенню соціального благополуччя, добровільному об’єднанню індивідуальних та громадських зусиль у наданні милосердної, благодійної та іншої гуманітарної допомоги усім, хто її потребує.
Початок 2017 року став для Товариства Червоного Хреста України часом якісних змін. Ситуація в Україні та світі дедалі швидше змінюється, і старі схеми роботи стають малорезультативні. Розуміючи це, ми підходимо до вирішення питань по-новому, розробляємо нові моделі діяльності, які дозволяють реагувати на зміни швидко та ефективно.
Незважаючи на втрату державної підтримки та патронажної служби, з нами завжди поруч наші партнери по руху –Міжнародний Комітет Червоного Хреста України, Червоного Півмісяця, партнерські національні товариства.
До того ж, ми продовжуємо працювати й над тим, щоб підтримувати, відновлювати або активізувати співпрацю з іншими партнерами – державними органами, міжнародними організаціями, посольствами, представниками бізнесу тощо.
Ми активно працюємо над поглибленням співпраці з нашими партнерами по Міжнародному руху, адже спільна координація зусиль є запорукою оперативного та ефективного реагування на гуманітарні виклики. Усі процеси мають на меті зміцнити потенціал Національного Товариства для ефективної допомоги нашим підопічним.
Товариство збирає гуманітарну допомогу серед мешканців Ковельщини для передачі населенню Авдіївки й інших населених пунктів Донецької і Луганської областей, де є нестача продуктів харчування, питної води, теплого одягу, ковдр, гігієнічних засобів. З Національного комітету було відправлено 1050 ковдр, 700 наборів постільної білизни тощо. Обласні організації Товариства сформували й передали вантажі зі своїх запасів, а також із тієї допомоги, яку надало місцеве населення.
В умовах збройного конфлікту проблема захисту людини та забезпечення її права і свобод стає актуальною, бо саме життя і здоров’я людини перебувають під безпосередньою загрозою військових небезпек та поневірянь. На сторожі гуманності, життя, людської гідності перебуває міжнародна гуманітарна правосукупність міжнародних відносин, які діють в умовах збройного конфлікту та захищають жертви війни – цивільне населення, поранених, військовополонених, хворих.
Для України актуальним є питання дотримання міжнародного гуманітарного права в умовах збройного конфлікту на Донбасі. У цьому сенсі і на журналістах лежить відповідальність у галузі поширення знань про міжнародне гуманітарне право. Важливою місією журналістів є оприлюднення фактів скоєння воєнних злочинів та злочинів проти людяності. Співробітництво Товариства Червоного Хреста України зі ЗМІ у сфері розповсюдження знань з міжнародного гуманітарного права вкрай важливе.
Ще один із пріоритетів Червоного Хреста – це надання першої допомоги. Товариство організовує навчання з першої невідкладної допомоги. Будь-яка людина, яка проходить 12-годинний тренінг з першої допомоги у Товаристві Червоного Хреста, отримує певні інформацію та навички, які передає іншим.
При Червоному Хресті України створено загони швидкого реагування, де працюють виключно волонтери. У кожного шлях до Червоного Хреста свій. Бути волонтером Червоного Хреста – це особливе покликання: без почестей і слави робити все з повною віддачею на благо людей.
Сьогодні ми працюємо над виконанням ряду важливих проблем — «Зупинимо туберкульоз в Україні», «Скажи СНІДу – ні», «Волонтерський рух», «Здорова нація – здоровий спосіб життя» та ін.
В попередніх виступах у «Вістях Ковелищини» я вже порушувала проблеми діяльності Червоного Хреста. Я не можу змиритись з тим, що «псевдореформатори» топчуть імідж Товариства. Це неправильно! 15 років я була в політиці – займала там не останнє місце, але коли почалось тотальне знищення української Незалежності, перетягування ковдри, дерибан і пустослів’я, вийшла з політики і знайшла можливість служити людям в ім’я гуманності і милосердя. Пустобрехи нівелюють роботу Червоного Хреста, визнану у всьому світі.
Отож, друзі, – вперед в боротьбі за честь, совість, милосердя і добро в ім’я людини!
Закликаю бажаючих вступати в Товариство Червоного Хреста України, тим самим допомагати людям, які опинились в біді. Вступивши в Товариство, ви один раз в рік сплачуєте за «червонохресну» марку членський внесок (5 або 10 грн.), які ідуть частково в Національний Комітет України і далі – в Міжнародний Комітет Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, спрямовуються для допомоги нужденним та постраждалим в усьому світі. Краплинка вашої допомоги вирішує великі проблеми!
Наостанок пропоную вірш про Червоний Хрест, який відображає суть і совість нашого Товариства. Його автор – моя колега з Хмельниччини Валентина Романович:
Так повелося у житті –
Добро і зло йдуть поруч по землі.
Коли нам тяжко і потрібна допомога,
Звертаємось з проханням ми до Бога.
І милосердний наш Отець з небес
Благословив Червоний Хрест.
Червоний Хрест – це віра й допомога,
Надія і Любов, і милосердя Бога.
Червоний Хрест – це Віра у життя,
Любов безмежна, милосердя й доброта.
Спасіння він у нашому житті.
І поруч з нами – назавжди!
Нагадую нашу адресу: м. Ковель, вул. Грушевського, 12 т. 5-35-09.
Людмила СТАХОРСЬКА, голова міськрайоранізації Товариства Червоного Хреста України.
Залишити коментар