"Батьківська земля, краю козачий,
Краю святий – Україно,
Для тебе жити і тобі служити,
За тебе вмерти єдину.
В лави вставайте, пута ламайте,
Годі в ярмі животіти.
Встануть зі стягу Хмель і Мазепа,
То ж ворогів будем бити!".
(Повстанська пісня).
Український народ пройшов довгий і нелегкий шлях поневолення, офіруючи на вівтар свободи мільйони людських жертв, при цьому зумівши зберегти у собі оту нерозгадану силу, яку в наших генах залишили нам як національний спадок чесні і свободолюбиві предки. Хоч як нас цуралася доля, до лав борців за волю і незалежність постійно вливалися все нові й нові найкращі сили української нації.
Зараз це підтверджується воїнами-патріотами на Сході України. Досить часто у нерівній боротьбі наш народ перемагав, але у переважній більшості не умів використати своїх перемог. Головною причиною цих невдач, як показує аналіз тих подій, є незгуртованість народу, його міжусобиці, розбрати, чвари, відсутність консолідації всіх потенційних сил, а також професійних і кваліфікованих політиків.
До нашого сьогодення щлях був довгий, тернистий, трагічний і в той же час – героїчний… Немеркнучу славу в історію боротьби за визволення свого народу з чужоземних лабет вписала легендарна УПА. Вона зродилась великої години. Патріоти України, віддані справі рідного народу, ці мужні люди, у важкі часи визвольних змагань демонстрували зразки героїзму в ім'я волі, нескореності. Якими потрібно бути одержимими, щоб кинутись у двобій з такими страшними монстрами, як Гітлер і Сталін!
Тисячі і тисячі молодих людей - цвіт нації - добровільно ішли в УПА і складали присягу перед Великим Народом України, перед святою Землею українською боротись за визволення всіх українських земель від всіх окупантів. Девіз: "Здобудемо волю або загинемо за неї!". Боротьба була жорстока, трагічна і страхітлива. Але воїни мужньо зносили всі знущання, катування моральне і фізичне. Між іншим, УПА якраз зродилась на Волині, яка цього року гідно відзначає 75-річчя її утворення.
Так, 14 травня ц. р. в с. Затурцях Локачинського району відбулося велике патріотичне дійство з відзначення 100-річчя Української революції і 75-річчя утворення УПА.
Захід пройшов на високому патріотичному і мистецькому рівні. Виступали колективи художньої самодіяльності, митці, працівники культурної освіти з Луцька, Горохова, Локач, Торчина і багатьох сіл. Від ковельської делегації виступав бард, поет і волонтер Микола Більшевич.
А от 25, 26, 27 серпня в урочищі "Вовчак" Турійського району відбулося цілий ряд спортивних, мистецьких, релігійних заходів, присвячених благородній справі вшанування Героїв України – вояків УПА, популяризації повстанської слави та звитяги.
Урочище "Вовчак" – священне для українців місце. Саме тут зродилася армія нескоренних – УПА.
Влітку 1942 р. були сформовані перші загони цієї армії без держави, єдиної збройної сили українців у Другій Світовій війні. Саме звідси пішла хвиля незламного повстанського руху, який поширився на всю Україну. Тут навчалися, виховувалися, набиралися духу та звитяги наші герої. Це носій пам'яті та символ одвічного прагнення українців бути господарями на своїй, Богом даній, землі.
Приклад шляхетності та самопожертви героїв УПА надихає нинішнє покоління на непримиренну боротьбу проти наших ворогів, яка триває й досі на Сході України.
Традиція вшанування героїв УПА в урочищі започаткована національно-патріотичною громадністю на початку 90-х. З 2015 р. роботи по "Вовчаку" стають системними: відновлення оборонних бункерів, траншей. Облаштовують основні фортифікації, споруди, бліндаж-криївку, траншеї, кулеметні гнізда, стрільбище, викопують ставок. Експозицію музею поповнюють викопані знахідки часів збройної боротьби. 28 серпня 2016 р. відбулося відкриття першої черги історико-культурного комплексу "Вовчак. Волинська Січ", освячення храму Всіх святих землі Української.
Відвідуючи "Вовчак", проймаєшся невичерпним духом героїзму і звитяги, що випромінює це святе місце. Відчути його - немов торкнутися першоджерел, генетичного коду нації, яка плекала в своїх героях мужність, мудрість, шляхетність. Саме тому сюди ніколи не заростуть стежки нашої пам'яті.
Антоніна ГЛАДУН, член ГО "Союз Українок".
НА ЗНІМКАХ: листівка, присвячена 75-річчю УПА і проекту ВО "Свобода" "Вовчак. Волинська Січ. Відродження"; делегація ковельчан біля музею-криївки в урочищі "Вовчак" 27 серпня 2017 року. В першому ряду друга праворуч легендарна зв'язкова УПА із села Скулина Ганна Зелена.
Фото з архіву автора.
Залишити коментар