Люди з функціональними обмеженнями у суспільстві відчувають негативний вплив багатьох соціальних проблем, пов’язаних з освітою, працевлаштуванням, медичним обслуговуванням, матеріально-технічним та інформаційним забезпеченням. Кожна з цих проблем є темою для аналізу, обговорення, удосконалення діючої системи обслуговування та надання якісних адресних соціальних послуг особам з обмеженими фізичними можливостями.
14 листопада в приміщенні Ковельського міськрайонного центру зайнятості відбулася нарада щодо надання послуг особам з інвалідністю на тему: «Проблеми людей з інвалідністю – турбота спільна».
Захід був проведений за участю заступника голови Ковельської районної державної адміністрації А. Мигулі, прокурора Ковельської міжрайонної прокуратури А. Вальчук, голови Ковельської медико-соціальної експертної комісії Р. Кухарука, начальника відділу контролю із додержання законодавства про працю Територіальної державної інспекції з питань праці у Волинській області Н. Гані, начальника управління Пенсійного фонду України у м. Ковелі та Ковельському районі І. Самолюк, начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради С. Сагаль, заступника начальника управління праці та соціального захисту населення Ковельської РДА С. Ювченко.
Також були присутні начальники відділів кадрів залізничних підприємств міста, приватні підприємці, голови громадських організацій інвалідів.
Відкриваючи зустріч, Андрій Мигуля наголосив на значущості та актуальності вирішення проблем інвалідів, зокрема їх зайнятості в непростих умовах сьогодення. Громадяни з інвалідністю потребують справедливого соціального захисту і створення таких умов життя, щоб успішно інтегруватися у суспільство.
Директор Ковельського міськрайонного центру зайнятості Олена Комісарук-Марчак презентувала напрацювання служби зайнятості для людей з обмеженими можливостями. Зауважила, що всі зусилля роботи служби зайнятості спрямовані на забезпечення зайнятості, у тому числі серед осіб з обмеженою працездатністю. Для клієнтів служби зайнятості, які мають особливі потреби, визначено в центрі зайнятості сектор запобігання соціальним ризикам, в якому містяться інформаційні матеріали щодо подолання проблем людей з інвалідністю у сфері зайнятості.
Звернувшись до центру зайнятості, такі особи можуть отримати послуги з підбору підходящої роботи, зареєструватись в службі зайнятості та отримати статус безробітного, отримати інформаційні та юридичні консультації, пройти комп’ютерне тестування з метою виявлення професійних схильностей; отримати нову професію шляхом професійного навчання, взяти участь в оплачуваних громадських роботах, започаткувати власну справу.
Протягом січня – жовтня 2012 року до Ковельського міськрайонного центру зайнятості звернулося 90 осіб з обмеженими фізичними можливостями. В результаті наполегливої роботи 38 безробітних цієї категорії були успішно працевлаштовані, в тому числі 7 осіб – з умовою надання дотації роботодавцю з Фонду загальнообов’язкового соціального страхування на випадок безробіття.
Начальник відділу контролю із додержання законодавства про працю територіальної державної інспекції з питань праці у Волинській області Наталія Ганя, зазначила, що невід’ємним правом інвалідів є право на працю, незважаючи на обмежену працездатність. Право інвалідів на працю встановлено законами України, які спрямовані на створення реальних можливостей для продуктивної праці.
Зокрема, пані Наталія наголосила присутнім роботодавцям, що обов’язок роботодавця, на прохання працівника, що має інвалідність, встановити для нього неповний робочий день чи неповний робочий тиждень. Забороняється без згоди залучати таких осіб до нічних та надурочних робіт, а також при прийнятті на роботу встановлювати випробувальний термін.
Прокурор Ковельської міжрайонної прокуратури Алла Вальчук наголосила на дотриманні чинного законодавства при обслуговуванні осіб з інвалідністю. Звернула увагу, що за результатами перевірок лише 70% об’єктів державного управління облаштовано пандусами. Дана ситуація потребує покращення, аби інваліди-візочники мали вільний доступ до місця призначення.
Голова Ковельської МСЕК Ростислав Кухарук наголосив на тісній взаємодії між МСЕК та міськрайонним центром зайнятості. Також зауважив, що розроблена комісією індивідуальна програма реабілітації інваліда носить рекомендаційний характер. При цьому, потрібно зважувати на бажання і особисте бачення майбутньої роботи інваліда.
Заступник начальника управління праці та соціального захисту населення Ковельської РДА Світлана Ювченко зауважила, що надання матеріальної допомоги, соціальної підтримки, а також забезпечення технічними засобами осіб з інвалідністю є одними з пріоритетних напрямків їх роботи. Приємним є те, що впродовж року були виділені путівки на оздоровлення для інвалідів загального захворювання, а хто не скористався цим правом, мав можливість отримати матеріальну компенсацію.
Начальник управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради Софія Сагаль, доповнюючи колегу, зосередила увагу на програмах соціального захисту населення.
Представники роботодавців, які взяли участь у нараді, обмінялись досвідом з приводу працевлаштування осіб з інвалідністю, шляхів адаптації працівника на робочому місці. Про досвід використання праці осіб з інвалідністю розповіла начальник відділу кадрів локомотивного депо Ковель Львівської залізниці Галина Молєва.
Підбивши підсумки, учасники визначили, що вагомих результатів у вирішенні поставлених завдань та забезпечення всіх конституційних прав інвалідів можливо досягти тільки завдяки налагодженій співпраці роботодавців, соціальних партнерів і, власне, контролюючих органів.
Інваліди – це не просто категорія людей. Це окремі життя. Окремі трагедії. Окремі людські надії на те, що все буде добре. Тому наш обов’язок – не забувати про те, що поруч з нами живуть люди, які потребують допомоги і уваги.
Валентина СЕМЕНЮК,
заступник директора Ковельського МРЦЗ.
Залишити коментар