24 травня -- 100 років від дня народження Михайла Стельмаха (1912-1983).
Ювілей – завжди пора роздумів над долею письменника. Українському письменнику Михайлу Стельмаху нинішнього травня виповнилося б 100 років. Нинішня ювілейна дата спонукає до розмірковувань стосовно покоління українських митців, про яких донедавна говорилося й писалося лише з додатком «радянські».
Михайло Панасович Стельмах – український поет і прозаїк, драматург і фольклорист, публіцист і кіносценарист. Жанровий і тематичний діапазон творчості митця дуже широкий, а художня палітра – різнобарвна і приваблива. Стиль його письма чарує, полонить читача.
Про український народ думав Михайло Панасович свою нескінченну думу, йому віддав увесь багатогранний талант, усі поривання. Своїми поезіями, оповіданнями, повістями й романами письменник підніс рідне слово до вершин українського письменства XX століття, відтворив глибинні площини народного життя.
Михайло Стельмах до кінця життя лишався позапартійним – факт промовистий і рідкісний для митця його рангу. Письменник виборював змогу сказати основне: про правду і кривду, про хліб і сіль, про високу мораль і працелюбність рідного народу, про кохання і материнство, дитячу наївність і старечу мудрість, про красу української мови і пісні.
У часи, коли саме слово «Україна» іноді було під забороною, письменник не боявся звернутися до світу з проникливим словом національної гордості за український народ.
«Боротьба добра зі злом, правди з кривдою завжди була визначальною для Михайла Стельмаха», – писав у передмові до семитомного видання незабутній Євген Гуцало, для якого М. Стельмах став старшим побратимом і духовним наставником.
Визначні твори письменника «Хліб і сіль», «Кров людська – не водиця», «Велика рідня», «Правда і кривда», «Дума про тебе», «Чотири броди» добре знані не тільки в нашій державі, а й у багатьох країнах світу. За роман «Велика рідня» Михайло Стельмах удостоєний звання лауреата Державної премії, а за роман «Чотири броди» в 1980 році – Державної премії імені Т. Шевченка.
Письменник написав також кілька п’єс: «Золота метелиця», «Зачарований вітряк», «Кум королю».
Михайло Стельмах створив сценарій документального кінофільму «Живи, Україно!», брав участь у створенні кінофільмів за своїми творами «Над Черемошем», «Кров людська – не водиця», «Дмитро Горицвіт».
І досі його твори захоплюють читачів глибинною народністю та закоханістю у світ.
«Правда і кривда», «Чотири броди», «Щедрий вечір», «Гуси-лебеді летять...», «Хліб і сіль», «Кров людська – не водиця» та інші – це не повний перелік творів М. Стельмаха, які є у фондах центральної районної бібліотеки.
Запрошуємо жителів міста до знайомства з творчістю видатного майстра художнього слова.
Олена ТКАЧУК,
зав. відділом обслуговування центральної районної бібліотеки.
Залишити коментар