Одним із першочергових завдань Ковельського міськрайонного центру зайнятості є досягнення високого рівня співпраці з роботодавцями, що передбачає розуміння та наполегливу роботу над якіснішим задоволенням їх потреб.
Залученню роботодавців до співпраці передує активна роз'яснювальна робота щодо можливостей задоволення центром зайнятості потреб роботодавців у персоналі і щодо соціального значення діяльності державної служби зайнятості.
Перш за все, центр зайнятості визначає коло інтересів роботодавця, кадрові проблеми кожного підприємства та на підставі здійсненого аналізу пропонує конкретні послуги, спрямовані на позитивне розв'язання цих проблем.
Результативною формою отримання інформації про стан підприємств та визначення форм подальшої співпраці з ними є відвідування ринкоутворюючих підприємств керівництвом центру зайнятості, спеціалістами відділу взаємодії з роботодавцями. Саме від ринкоутворюючих підприємств залежить політика зайнятості в місті та районі. Протягом 11 місяців 2012 року працівники Ковельського міськрайонного центру зайнятості відвідали понад 1300 підприємств.
Відвідування ринкоутворюючих підприємств у більшості випадків є результативними у плані подальшої взаємодії зі службою зайнятості. Так, з відвідин працівниками Ковельського міськрайонного центру зайнятості у минулому році ТзОВ «Укрдорс» розпочалася тісна співпраця цього підприємства зі службою зайнятості, яка продовжилася й у поточному році.
Після з’ясування економічного стану підприємства, його потреби у працівниках був проведений багатоступеневий підбір кадрів. Результатом стало працевлаштування протягом 2011 року більше 160 осіб та протягом поточного року – понад 50 осіб на вакантні та нові робочі місця, в т.ч. – 14 осіб з наданням дотації роботодавцю. До оплачуваних громадських робіт товариством залучено 170 безробітних, пройшли стажування безпосередньо на робочих місцях 160 безробітних з подальшим працевлаштуванням.
Ефективність виконання замовлень роботодавців є важливою передумовою якісного вирішення ще одного головного завдання центру зайнятості – сприяння працевлаштуванню незайнятих громадян.
Загальна кількість наданих роботодавцями та зареєстрованих у центрі зайнятості вакансій за 11 місяців 2012 року становить 3677 одиниць, з них 87.6% були укомплектовані за направленням служби зайнятості.
Із зареєстрованих у службі зайнятості 25% складають вакансії із мінімальною заробітною платою, 73% – від мінімальної до прожиткового мінімуму та до середньої заробітної плати по регіону, 2,5 % – вакансії із заробітною платою понад середню по області.
Середня тривалість укомплектування вакансій становить 6 днів. За цей період 2012 року працевлаштовано понад 3180 осіб.
Результативною формою співпраці з роботодавцями щодо пошуку претендентів на вакантні місця є проведення ярмарків вакансій, що дають можливість поспілкуватися роботодавцям та шукачам роботи. За допомогою ярмарків вдається в найкоротші терміни підібрати роботодавцям працівників.
Зокрема, спеціалістами центру зайнятості у поточному році було організовано і проведено 51 ярмарок вакансій, у яких взяло участь понад 500 безробітних.
Співпраця із роботодавцями дає позитивні результати. Активно користуються роботодавці такою послугою, як працевлаштування з наданням дотації роботодавцю.
Протягом 2012 р. працевлаштовано 238 безробітних, з них: 125 – осіб, які потребують соціального захисту і не здатні на рівні конкурувати на ринку праці; 7 – інвалідів, які не досягли пенсійного віку; 54 – молодь, випускники навчальних закладів.
ТОВ «Волинь-Кальвіс» (директор А. Понікарчук), ТОВ «Сучасні дистрибуційні системи» (М. Шарифулін), МПП «Інвестбуд» (В. Волинчук), МПП «Айстра» (Т. Безека), ПП «Приватбуд» (Л. Панчук), підприємці Г. Простопчук, Д. Жилка забезпечили 15 безробітних (випускників вищих та професійно-технічних навчальних закладів) першим робочим місцем.
Спеціалісти центру зайнятості докладають максимум зусиль щодо працевлаштування малозахищених категорій безробітних. Результатом такої роботи є працевлаштування 313 осіб, які потребують соціального захисту, з них 13 – на заброньовані робочі місця.
Ефективним засобом реалізації державної політики зайнятості населення, стабільною та активною формою співпраці служби зайнятості з роботодавцями є організація тимчасової зайнятості – оплачувані громадські роботи.
Спектр оплачуваних громадських робіт, до яких залучаються безробітні, котрі перебувають на обліку в Ковельському міськрайонному центрі зайнятості, досить широкий. Тимчасова зайнятість організовується в різних галузях економіки: промисловості, торгівлі, житлово-комунальному господарстві, органах місцевого самоврядування.
Організація оплачуваних громадських робіт – це не одноразова акція, а продуманий перехідний етап, що прискорює і полегшує всесторонню адаптацію безробітного до нового трудового життя, до постійної зайнятості, допомагає не лише поповнити свій бюджет, але й набути необхідних трудових навичок для успішного конкурування на ринку праці.
Всього у 2012 році до участі в оплачуваних громадських роботах залучено 1010 безробітних. Укладено 298 договорів, зокрема 140 договорів – за кошти роботодавців, 158 договорів – за кошти Фонду ЗДССУВБ. Станом на 01.12.2012 року на виплату заробітної плати безробітним, що були залучені до виконання оплачуваних громадських робіт, використано 738 тис. грн. за рахунок коштів Фонду.
Основними видами робіт, які виконували безробітні, були: впорядкування місць меморіальних поховань, кладовищ; благоустрій територій населених пунктів; відновлення історичних пам’яток; виконання підсобних та ремонтних робіт на об’єктах соціальної сфери; заготівля альтернативного палива для одиноких громадян похилого віку.
Актуальним питанням впродовж 2012 року були роботи по розчищенню меліоративних каналів, своєчасне проведення яких дало змогу запобігти затопленню територій населених пунктів, підтопленню житлових приміщень місцевого населення.
Серед пріоритетних напрямків соціальних послуг, які надає служба зайнятості, – організація професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації безробітних, зокрема на замовлення роботодавців.
Ці послуги зорієнтовані на забезпечення ефективної політики зайнятості населення, підвищення конкурентоспроможності особистості на ринку праці. Професійне навчання якраз і є тим засобом, який допомагає безробітному відновити свої трудові навички і адаптуватися до нових умов.
Сьогодення вимагає гнучкого пристосування служби зайнятості до сучасних потреб ринку. Через професійне навчання безробітних центр зайнятості задовольняє потребу роботодавців у кваліфікованій робочій силі, вирішує проблему довготривалого безробіття.
Так, протягом 2012 р. проведено анкетування роботодавців щодо задоволення їх поточних та перспективних потреб у робочій силі. Ковельським міськрайонним центром зайнятості надано 27354 профінформаційні послуги зайнятим та незайнятим особам. На професійне навчання за різними спеціальностями направлено 490 безробітних. Найбільшою популярністю користуються професії слюсаря з ремонту автомобілів, перукаря, штукатура, електрогазозварника, оператора котельні, кухаря-кондитера тощо.
Ще однією із форм роботи з роботодавцями є реєстрація трудових договорів між суб’єктами підприємницької діяльності і працівниками, яких вони наймають.
Таким чином держава намагається створити систему обліку і контролю правовідносин між фізичною особою – суб’єктом підприємницької діяльності і найманим працівником, забезпечення легальної продуктивної зайнятості населення.
Дієвим засобом співпраці із роботодавцями є залучення їх до участі у масових заходах, які організовує центр зайнятості, кінцевою метою котрих є зміцнення співробітництва з роботодавцями, що у свою чергу служить підвищенню ефективності діяльності всього центру зайнятості.
Протягом поточного року було організовано для роботодавців 100 семінарів, тренінгів, бліц-навчань за галузевою ознакою, засідань організацій роботодавців, «круглих столів», комісій, зустрічей тощо за участю органів влади, соціальних партнерів, профспілок.
Щоденно працівникам центру зайнятості доводиться змінювати уявлення безробітних, переконувати, що їхнє майбутнє, зокрема робота, залежить від них самих. Це є першим кроком роз’яснення того, що ринок праці складається не в центрі зайнятості, а його формують пропозиція і попит, працездатні люди і роботодавці.
Отож, лише завдяки тісній співпраці з роботодавцями служба зайнятості забезпечує збереження обсягів працевлаштування незайнятого населення. На сьогодні роботодавці мають можливість отримувати в центрі зайнятості комплекс послуг, що не має аналогів в інших структурах соціального захисту. Державна служба зайнятості, виконуючи на ринку праці посередницькі функції, допомагає громадянам знайти потрібного роботодавця і підходящу роботу, а роботодавцям – кваліфіковану робочу силу.
З 1 січня 2013 року набирає чинності Закон України «Про зайнятість населення», яким передбачено чимало нововведень для роботодавців.
Новий Закон покликаний стимулювати зростання зайнятості та легалізацію робочих місць, сприятиме розвитку підприємництва, підтримці малого бізнесу, підвищенню рівня зайнятості в сільській місцевості і конкурентоспроможності на ринку праці.
Так, роботодавцеві, який працевлаштовуватиме на нові робочі місця молодь на перше робоче місце, осіб віком від 50 років та інших безробітних з числа недостатньо конкурентоспроможних громадян строком не менше, ніж на два роки, щомісячно компенсуватимуться фактичні витрати у розмірі єдиного соціального внеску протягом одного року.
Співпраця Ковельського міськрайонного центру зайнятості із роботодавцями буде продовжуватися і надалі, бо тільки у співпраці є результат.
Ганна Ващук,
заступник начальника відділу
взаємодії з роботодавцями
Ковельського міськрайонного
центру зайнятості.
НА ЗНІМКУ: під час «Ярмарку вакансій» ТОВ «Бізнес-рейс» здійснює підбір кадрів.
Фото з архіву МРЦЗ.
Залишити коментар