Втрата роботи – завжди проблема, яку інколи супроводжує відчай, тим більше, що її втрачено через незалежні від людини причини. У таку ситуацію потрапляє і чимало громадян Ковельщини.
Багатьом із таких людей допомагають спеціалісти Ковельського міськрайонного центру зайнятості, котрі пропонують різні варіанти виходу зі складних життєвих ситуацій. Одним із перспективних напрямків вирішення питання працевлаштування є орієнтація безробітних на започаткування власної справи.
Сьогодні існує безліч матеріалів – наукових, методичних і практичних, пов’язаних з розвитком малого та середнього підприємництва, де подаються теоретичні поради щодо започаткування власного бізнесу. Більш ґрунтовні знання щодо започаткування власної справи на місцевому ринку праці можливо отримати в Ковельському міськрайонному центрі зайнятості. А саме – взяти участь у семінарах, орієнтованих на підприємницьку діяльність. На цих семінарах спеціалісти центру зайнятості допоможуть сформувати загальне уявлення про те, як почати власний бізнес та скласти бізнес-план.
Як свідчить практика, громадяни, котрі бажають відкрити власну справу та зайнятися підприємницькою діяльністю, переважно не обізнані із законодавчими актами, що стосуються питань започаткування та ведення господарської діяльності. Відсутність у них необхідних базових знань у галузі бізнесу є однією з важливих проблем розвитку підприємництва на даному етапі. Тож спеціалісти Ковельського міськрайонного центру зайнятості проводять інформаційні семінари на тему: «Як розпочати свій бізнес?».
Головна мета даних семінарів – інформаційна, тобто надання загальної інформації про можливість започаткування власної справи, її переваги та складності, а також про можливості служби зайнятості щодо підтримки ініціативи безробітних в організації бізнесу. З початку року спеціалісти центру зайнятості провели 24 таких семінари, в яких взяло участь 336 осіб.
Для тих, хто виявив бажання займатися бізнесом, проводять індивідуальні консультації та за допомогою тестових методик визначають схильність до підприємницької діяльності.
Бажаючі організувати власний бізнес мають змогу підвищити свій професійний рівень і набути додаткових знань з організації малого підприємництва на курсах цільового призначення за напрямом «Підприємець-початківець» та за професіями (спеціальностями), що дають можливість займатися підприємницькою діяльністю.
Протягом професійного навчання, що здійснюється за направленням служби зайнятості, вивчається курс «Основи ринкової економіки», під час якого слухачі засвоюють основи юридичних та правових знань, трудового і податкового законодавства, маркетингу та менеджменту.
З початку року за направленням служби зайнятості 34 безробітних підвищували рівень компетенції на курсах цільового призначення.
У центрі зайнятості наявні матеріали з питань організації та ведення підприємницької діяльності. Володіючи інформацією й потрібними знаннями, безробітні, котрі вирішили організувати власну справу, віднаходять таку бізнес-ідею, яка б не тільки поліпшувала їх матеріальне становище, але й приносила користь суспільству.
Дехто вважає, що курси з підприємництва та бізнес-планування і одноразова виплата допомоги для безробітних, які започатковують власну справу, – це зайві витрати бюджету, що у тимчасово непрацюючих громадян немає жодного шансу розпочати свій бізнес. Але життя доводить, що це не так.
Одним із шансів для багатьох безробітних Ковельщини стала саме одноразова виплата допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності, що передбачена Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та призначається відповідно до Порядку надання допомоги по безробіттю.
Право на таку допомогу мають застраховані особи, яким виповнилося 18 років і які не можуть бути працевлаштовані за сприяння служби зайнятості протягом одного місяця у зв’язку з відсутністю на ринку праці підходящої роботи.
Одноразова виплата допомоги по безробіттю здійснюється в розмірі річної суми допомоги по безробіттю, визначеної конкретному безробітному. Якщо безробітний уже отримав частину призначеної допомоги по безробіттю, то виплачується її залишок.
Упродовж січня-листопада цього року 29 безробітних отримали одноразову виплату допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності. Важливо, що більшість із них – молоді люди віком до 35 років (19 осіб.
Серед бізнесменів-початківців – 11 жінок, 5 осіб, які потребують додаткових гарантій соціального захисту, 6 жителів сільської місцевості, одна особа з обмеженими фізичними можливостями.
Яскравим прикладом започаткування власної справи є відкриття майстерні по ремонту легкових автомобілів безробітним Олександром Сущем, який за сприяння центру зайнятості пройшов навчання на курсах «Підприємець-початківець».
Ще до проходження навчання Олександр визначився із напрямком підприємницької діяльності. Маючи власний автомобіль, він неодноразово стикався із проблемами його обслуговування. Переобладнавши власне приміщення в гаражному кооперативі міста Ковеля, нині він надає послуги по ремонту автомобілів. Має постійних клієнтів, коло яких розширюється.
З жовтня Олександр почав використовувати найману працю (створив два робочих місця – «слюсар з ремонту автомобілів»). Надалі, окрім ремонту автомобілів, планує займатися шиномонтажем, що дозволить розширити сферу послуг, а, отже, й коло клієнтів.
За плечима О. Суща – чималий досвід пошуку своє справи. Тому він люб’язно погодився дати поради майбутнім підприємцям:
n Ретельно зважити свої сили, проаналізувати можливості, а також умови ринку, якому є намір присвятити майбутню діяльність. Не кидатись з головою в невідоме середовище.
n Якщо ти безробітний і не маєш досвіду підприємницької діяльності, не слід соромитися звернутися до центру зайнятості, де тобі нададуть необхідну допомогу.
n Не лякатись труднощів та вірити у свої сили.
Заохочуючи безробітних до започаткування власної справи, Ковельський міськрайонний центр зайнятості не тільки сприяє зайнятості безробітних, створенню в перспективі нових робочих місць, а й допомагає людям відкрити в собі творчий потенціал і реалізувати давні мрії.
Олександр ЧОРНИЙ, начальник відділу активної підтримки безробітних Ковельського міськрайонного центру зайнятості.
НА ЗНІМКУ: Олександр Сущ у своїй майстерні.
Фото з архіву автора.
Залишити коментар