Зі святом Андрія, яке припадає на тринадцятий день грудня, розпочинається справжній фестиваль улюблених в нашому народі зимових дійств. Нетерпляче чекають цього празника не тільки іменинники Андрії, а й молодь, котра не уявляє свого дозвілля без розваг, оповитих певною містикою, і без обов'язкових парубоцьких збитків.
Цікавий і змістовний захід організували напередодні Андрія і в Уховецьку. Свято пройшло з дотриманням українських звичаїв і традицій. Двері місцевої бібліотеки того дня були відчинені для гостей.
Святкова господа наповнилась сміхом і веселощами. Тут було тепло і затишно. Не відчувалось, що за вікном – грудень. Сільські господині приготували варенички, усяку смакоту, ділились кулінарними "секретами", жартували, співали українських пісень.
Гостинно приймали односельчанок завідуюча клубом Світлана Кухта та автор цих рядків, які розповіли про походження цього свята.
У староукраїнському літописі є переказ про те, як святий апостол Андрій Первозванний разом зі своїми учнями вирушив Дніпром до теперішнього Києва і, вийшовши на гору, поставив хреста (саме там нині височить Андріївська церква). Потім поблагословив київські пагорби і прорік, що постане тут велике місто з багатьма церквами і процвітатиме віра Христова.
Як і заведено, у ніч під Андрія уховецькі жіночки ворожили. Може, не зовсім щиро, та все ж десь там, в глибині душі, кожна дівчина вірить, що "Андрієва ніч" допоможе їй пізнати свою долю, дізнатись, чи вийде вона заміж, а чи знову дівуватиме весь рік.
Доброю чи недоброю, але є традиція в ніч на Андрія робити всіляку шкоду. Це єдина ніч у році, коли парубкам за бешкети люди вибачають. Що-що, а на це вони великі мастаки! З настанням сутінків парубоцтво дружно покидає домівки, гуртується в компанії і – давай розважатися. Найпоширеніші збитки – зняти в господаря, який має дівчину на виданні, хвіртку чи браму і запроторити її бозна-куди. Або підперти тягарем двері знадвору, щоб газда не мав як вийти зранку. "Позичають" підводи і сани.
Ця традиція збереглася і до наших днів.
Ось така вона, чарівна ніч "на Андрія".
Тетяна КЛИМЧУК, завідуюча бібліотекою
с. Уховецька.
Залишити коментар