Ось уже 61-й рік Ковельське міжрайонне управління водного господарства, в склад якого входять Ковельська і Турійська дільниці, здійснює експлуатацію меліоративних систем, рятуючи від підтоплення населені пункти і сільськогосподарські угіддя.
На території, яку обслуговує наше управління, – значна кількість річок та струмків, що протікають у межах меліоративних систем, на певних ділянках зарегульовані (тобто, на них є гідротехнічні споруди) і виконують функції магістральних каналів. Їх довжина 358,8 км.
Загальна протяжність відкритої мережі каналів – 3,1 тис. км. Щоб водне багатство нашого краю давало найбільшу віддачу, даруючи живильну вологу полям у посуху, чи щоб не загрожувало підтопленням у паводок, в нашому розпорядженні 2451 гідротехнічна споруда на відкритій осушувальній мережі.
Урожайність сільськогосподарських культур на землях, де здійснюється меліорація, значною мірою залежить від справного стану і успішної дії елементів осушувальних систем. Адже важливо, щоб осушувальна мережа працювала безперебійно, забезпечуючи оптимальний водний і повітряний режими у кореневмісному шарі грунту.
Нагляд за забезпеченням надійної роботи водогосподарських систем, комплексів та споруд, своєчасним виконанням водогосподарськими організаціями заходів щодо запобігання аваріям та надзвичайним ситуаціям, пов’язаним з пропуском повеней і паводків, здійснюють оглядачі гідротехнічних об’єктів.
Будівництво меліоративних мереж, їх утримання обходяться державі недешево. Тому нас дуже непокоять випадки руйнування каналів, пошкодження гідротехнічних споруд. А такі варварські дії останнім часом почастішали.
Йдеться про руйнування відкосів та споруд при випасанні худоби, переїзди тракторів і машин у недозволених місцях. Немало проблем виникає у нас через розкрадання основних елементів гідротехнічних споруд.
Трапляються випадки самовільного закривання громадянами гідротехнічних споруд (шлюзів- регуляторів). Це призводить до того, що рівні ґрунтових вод піднімаються на недопустиму висоту, спричинюючи підтоплення територій і руйнування споруд. А розкрадання гвинтопідіймачів, металевих затворів, рам призводить до несвоєчасного затримання води в каналах, наслідком чого стає пересихання грунтів, пожежі на торф’яниках.
Усі ці пошкодження ускладнюють роботу всієї осушувальної системи, виводять її з ладу.
Для того, щоб забезпечити нормальне функціонування меліоративної системи і запобігти негативним наслідкам, звертаємось до населення з проханням виявляти громадянську свідомість і відповідальність у справі збереження, раціонального використання водних об’єктів.
Хочемо також застерегти, що за руйнування і розкрадання передбачено кримінальну відповідальність.
Олександр КОСТЮЧИК,
головний інженер Ковельського міжрайонного управління водного господарства.
Залишити коментар