"Дороги йшли, врізалися з розгону
У племена, Помпеї, города…
Сивіли і відходили Платони,
І формули слідів читав
Сковорода".
(Борис Олійник, "Дорога").
В грудні цього року минуло 290 років від дня народження Великого Українця – філософа, педагога й письменника Григорія Сковороди. Він залишив нам щедру спадщину по собі: обсягом широку, змістовністю глибоку і щодо світогляду свого – чисту та моральну.
Високим цілям пробудження народу віддав своє життя народний мислитель і справжній його просвітитель. Його життя горіло вогнем любові, ненависті, правди і розуму. Він був сам патріотом, прищеплював і виховував у людей священне почуття любові до своєї Батьківщини. У кожному селі, яке він відвідував, з'являлися його послідовники, бо загальновизнаним є твердження, що саме життя Сковороди і його усне слово діяли сильно на світогляд і почуття народу.
Сковорода не вірив у можливість служіння людям поза своєю Батьківщиною. Він писав: "Всяк мусить пізнати свій народ і в народі себе. Чи ти рус? Будь ним… Чи ти лях? Лях будь… Німець? Німечествуй. Все добре на своєму місці і в своєму лиці, і все красно, що чисто, природно, що не є підробкою, не перемішано з чужим по роду".
У своїх філософських поглядах Г. Сковорода підносить значення розуму. І цим він гідно представляв слов'янський світ перед найпередовішою філософською думкою XVIII століття.
Цікаві погляди Сковороди щодо щастя людини. Людина, як твердить він, не тремтячий раб, а "коваль свого щастя", "шумливий, бурхливий дух". Сам залізної, монолітної натури, він готовий був платити життям за ідею і вважав, що шлях до щастя – "наслідування блаженній натурі".
Бажаєш бути щасливим? Для цього не треба їздити за моря, колінкувати перед сильними світу сього – щастя завжди і всюди з тобою, його треба тільки пізнати. Він дав рідкісний приклад гармонії слова і діла, науки та життя, бо навчав, як жив, а жив, як навчав.
Все своє життя мандрував Україною і країнами Єропи. Сам вчився і когось навчав. Спостерігав, думав, аналізував і робив висновки, залишивши нам у спадок своє унікальне, неповторне "любомудріє", яке ми повинні черпати цілими пригорщами з цілющого, життєдайного джерела його творчості.
Ось окремі афоризми Григорія Сковороди:
Антоніна Гладун,
член Ковельської філії
"Союзу Українок".
с. Радошин.
Залишити коментар