У ній стверджувалося, що «низка державних та комунальних установ Волинської області уклали угоди з місцевим монополістом «Волиньгаз» на постачання природного газу в 2013 році за цінами, які значно перевищують граничний рівень для установ та організацій, що фінансуються з Державного й місцевих бюджетів та суттєво Дорожчі ринкових».
Далі йшло посилання на відповідні дані, що опубліковані у «Віснику державних закупівель». І висловлювалося безапеляційне твердження, що це «призвело до сотень тисяч гривень збитків, яких зазнала держава».
Як взірець такої безгосподарності був, зокрема, наведений приклад професійно-технічного училища №5 міста Ковеля. Його керівництво, мовляв, замовило у ПАТ «Волиньгаз» 170 тисяч кубометрів газу на 848 тисяч гривень. Отож, вартість газу склала 4990 гривень за тисячу кубометрів (624 долари) замість 3509 гривень (близько 438 доларів) за 1 тисячу кубометрів, що як граничний рівень ціни 28 грудня 2012 року були встановлені Нацкомісією з регулювання енергетики.
– Ми вже втомилися давати пояснення громадськості і правоохоронним органам. Бо ж кожен думає, що при складанні завищеної ціни у нас є якась особиста зацікавленість! – прокоментував подію директор ПТУ-5 Євген Кобченко. – Але це не так!
Детальніше про появу «завищеної» цифри розповіла головний бухгалтер навчального закладу Оксана Сачик.
– Процедура закупівель газу для нашого навчального закладу розпочиналася ще в листопаді, коли рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ) від 28 грудня, звісно ж, не було. Аби не зірвати навчальний процес, ми мусили розпочати тендерні процедури із закупки палива і укласти з ПАТ «Волиньгаз» відповідний договір, – повідомила вона. – При цьому керувалися тим, що згідно з щорічною пояснювальною запискою до державного бюджету при розрахункові показників видатків на наступний рік можна застосовувати коефіцієнт приросту. На 2013-й він був доведений в розмірі 1,06. Тому застосували його до ціни газовиків, аби на майбутнє «застовпити» певні обсяги газу та кількість грошей на його оплату.
На той момент «Волиньгаз» вже мав діючу ціну на свою продукцію – 4704,096 гривні за тисячу кубометрів. Вона була сформована власне з ціни газу – 3509,00, а також 20% ПДВ – 701,80 гривні; крім того, включила збір відповідно до статей 314-317 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р., № 2756-VI у вигляді цільової надбавки в розмірі 2%, що нараховується на ціну газу за кожну тисячу кубометрів і становить – 70,18 гривні, крім того, ПДВ 20% – 14,036 гривні.
У неї також ввійшли тариф на постачання природного газу (за 1000 куб. м – 35,30 гривні, крім того, ПДВ 20% – 7,06 гривні) і тариф на його транспортування розподільними та магістральними газовими мережами (відповідно – 305,60 гривні, крім того, ПДВ 20% – 61,12 гривні). Всього, як зазначалося вище, –4704,096 гривні.
– А оскільки у листопаді минулого року майбутня ціна на паливо була ще не відома, ми збільшили ціну 2012-го на коефіцієнт приросту (1,06) і отримали максимальну ціну палива на 2013-й – 4986,34 гривні за тисячу кубометрів, – пояснила механізм ціноутворення Оксана Сачик. – Яка й засвітилася при проведенні тендерної процедури. Звідси вона й пішла гуляти по місцевих ЗМІ... При цьому ті не зазначали, що ключовим при укладанні училищем договору з ПАТ «Волиньгаз», яке відбулося після проходження тендерних процедур, став пункт 4, 2. У ньому ціна за 1000 куб. м природного газу з урахуванням податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання зазначена в сумі 4704,096 гривні. Себто та, яка й була рекомендована Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ).
– Держава в особі Національної комісії регулювання енергетики жорстко регулює ціну газу, який постачається для бюджетних установ та організацій. Таким організаціям газ постачає обласне газопостачальне підприємство (облгаз) за регульованим тарифом, який визначений НКРЕ, – прокоментував ситуацію заступник начальника Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації Володимир Бондарук. – Інакше й бути не може, адже волинські газовики розрахунок ціни мають робити згідно із єдиною спеціально затвердженою методикою.
Повідомлення ряду місцевих ЗМІ про те, що бюджетні підприємства на Волині нібито купують газ за завищеними цінами, спростувала і прес-служба ПАТ «Волиньгаз».
«Вартість газу, яку зазначає бюджетна організація у «Віснику держзакупівель», є очікуваною вартістю предмета закупівлі на бюджетний рік. Проте ціна газу, яка озвучена в намірах покупця, і ціна реально проданого газу-часто зовсім різні речі, – пояснили у «Волиньгазі». – Так було, наприклад, із Ковельським ПТУ-5. Цей навчальний заклад задекларував намір купити певний обсяг газу, і його очікувану вартість у 2013-му – на рівні 4990 грн. за тисячу кубометрів. Що й стало підставою для публікації у «Віснику державних закупівель». Вказавши ціну «із запасом», навчальний заклад таким чином убезпечив себе від того, що коштів не вистачить, коли державні ціни на газ протягом року зростуть».
– Нині нами проводиться перевірка фактів, викладених у засобах масової інформації, – повідомила керівник прес-служби обласної прокуратури Наталія Мурахевич. – Поки що фактів завищення цін не виявлено. Але про кінцеві результати цієї перевірки можна буде говорити лише після того, як вона завершиться.
...Колись, пригадую, на факультеті журналістики нас, майбутніх працівників мас-медіа, один із викладачів запитав:
– Що спільного між людиною і мухою? – і після паузи сам же відповів:
– Обох можна легко «прихлопнути» газетою!
Розказана вище історія з ціноутворенням на газ ще раз мала б нагадати молодим журналістам про особливу відповідальність працівників ЗМІ. Адже поспішна публікація з неперевіреними фактами часто не тільки збурює інформаційний простір, а й змушує державу нести невиправдані витрати на перевірку достовірності викладеної інформації.
Отож, перш ніж ловити чорного кота у темній кімнаті, треба таки переконатися напевно, що він там є!
Валерій МЕЛЬНИК,
«Урядовий кур'єр».
Від редакції: згадане питання порушувалося і на недавній сесії Ковельської міської ради її депутатом, колишнім мером Сергієм Кошаруком. Надходили відповідні запитання й до редакції нашої газети. Отож, щоб розставити всі крапки над «і», ми й передруковуємо дану статтю з «Урядового кур’єра».
Залишити коментар