Як відомо, в наш такий нелегкий швидкоплинний час батьки намагаються, в першу чергу, нагодувати і зодягнути своїх "чад", подекуди чи то від нестачі часу, чи то від заклопотаності своїми особистими справами недостатньо приділяючи увагу навчанню і вихованню дітей. Адже найдорожче і найцінніше, що є у нас, – це наші діти. Прикладом сімейного виховання може служити сім'я Косачів.
Напередодні Лесиних днів до нас у навчальний заклад було запрошено наукового співробітника Колодяжненського літературного музею Лесі Українки Любов Мержвинську, яка доступно, цікаво, професійно, враховуючи вікові особливості учнів, розповіла про відомі і маловідомі факти з особистого та творчого життя сім'ї Косачів на Волині.
Діти в сім'ї виховувались на українських національних традиціях. Зокрема, Олена Пчілка прищеплювала дітям любов до рідного слова, рідної землі. Діти з матір'ю їздили по навколишніх селах, знайомилися з побутом селян, поліським фольклором, волинськими ремеслами, незайманою природою. Одягала їх у національний одяг. Таким чином мати прищеплювала дітям любов до рідного краю, до України, а дитячі враження, які виносились понад 30 років, згодом вилилися в "Лісовій пісні".
Ольга Петрівна виховувала дітей не тільки на національних традиціях, але й давала широку європейську освіту. Адже діти (а їх було шестеро) ішли до Київської гімназії із знаннями кількох іноземних мов: латинської, грецької, французької, німецької, володіли музичними інструментами, знаннями світової історії, грецької міфології, культури, літератури.
Особливо це стосувалося Лесі, яка ніколи в школі не вчилася (бо хворіла), але завдяки матері та домашньому навчанню стала високоосвіченою людиною із світовим ім'ям. У 22-річному віці, добре знаючи історію колоніальної Шотландії у складі Англії, написала поему "Роберт Брюс - король Шотландський», в якій створила модель незалежної України.
Леся багато займалася самоосвітою, будучи в гостях у М. Драгоманова в Болгарії. Вона іноді навіть спала у бібліотеці, читала тут літературу, періодичні видання.
Ольга Косач дала всім дітям вищу освіту. Михайло – професор математики і фізики Харківського університету. Ольга Косач – лікар з вищою освітою, закінчила Петербурзький медичний інститут.
Оксана, Микола, Ізидора навчалися в Київському політехнічному інституті.
Тож і ми виховуймо своїх дітей патріотами, громадянами з високим інтелектом.
Адже вони в майбутньому - господарі нашої землі і представники економічно незалежної і сильної України у світі.
Олена КАРПУК,
вчителька української мови і літератури ЗОШ №6.
Залишити коментар