Нещодавно побував у моїх давніх знайомих. Сиділи, розмовляли, пригадували роки дитинства, навчання і праці... Чарівна господиня запропонувала нам скуштувати український борщ. Мить – і уже на столі стояли тарілки з духмяним борщем. Навар з червоного буряка наганяв апетит. І якось невимушено зайшла розмова про цінність буряка. Мій товариш радісно промовив: "Василю, а ти пам'ятаєш, як в дитинстві нас на Коляду пригощали пирогами, начиненими червоним буряком"? Звісно, пам'ятаю. Мені і зараз відчувається запах і смак цих витворів материнських рук.
По дорозі додому я подумав: добре було б поцікавитися, як використовуються буряки іншими людьми. По крупинках почав збирати матеріал. Незадовго в мене на столі лежала товста папка цікавого народного надбання, яким хочу поділитися з читачами нашої газети.
Історична довідка говорить: буряк дуже давня культура. Про неї люди знали ще дві тисячі років до нашої ери. На Русі достовірні дані про рослину з'явилися в 1073 році. І тільки з ХІ по ХVІ ст. буряки стали вважатися одним з основних продуктів харчування.
Чому ж ця «скромна» рослина так привернула увагу людей? Пізніше хімічні дослідження довели, що цей овоч містить 9-16% цукру, 1,8-3% білка, 0,7-1,4% клітковини, 2,5-3,8% пектинових речовин. Тут присутні вітаміни С, В, РР, Е, фолієва, пантотанова кислота, цілий букет макро-і мікроелементів: калій, фосфор, кальцій, натрій, залізо, кобальт, марганець, мідь, цинк, хлор, йод…
Цінним є те, що мінеральні речовини знаходяться в лужних сполуках, що досить важливо для регулювання кислотно-лужного балансу крові.
Медики цінять буряк за те, що в ньому – багато вітаміну Р (35-45 мг%), який підвищує еластичність судин, попереджує склероз, запобігає внутрішньому крововиливу.
В буряках є унікальна речовина – бетаїн, яка сприяє засвоєнню білків, знижує кров'яний тиск, покращує жировий обмін, а це, в свою чергу, попереджує атеросклероз. Фармацевти зрозуміли це і почали випускати ліки під назвою «Ацидоль», які застосовуються при пониженій кислотності шлункового соку.
Останнім часом доведено, що в буряках є вітамін С. Його значно менше, аніж в капусті, зате він краще зберігається при тепловій обробці. Варто нагадати, що вітамін С сприяє заживленню виразок, покращує обмін холестерину і має антиалергічні властивості.
Кандидат медичних наук Костянтин Марцинковський висловлює цікаву думку про користь буряка: "Сьогодні багатьох людей, особливо чорнобильців, хвилюють питання профілактики онкологічних захворювань.
У цих випадках для попередження цієї смертельної "болячки" треба щодня з'їдати по 1-3 морквини і по одному печеному або трохи недовареному червоному буряку. Якщо вже сталася біда, треба тричі на день випивати по 1/3 склянки соку червоного буряка за 45 хв. до їжі і по склянці морквяного соку за півгодини до сну. Буряк, перед тим, як використовувати, слід ошпарити окропом, але шкірку не знімати".
Варто прислухатися і до порад лікаря фітотерапевта Олександра Печеневського: "Дійсно, буряк має протизапальну і обезболюючу дію, плюс до цього в ньому багато корисних мінеральних речовин, які зміцнюють стінки кровоносних судин, що дуже важливо в боротьбі з артрозом. А найголовніше – буряк добре знімає набряк. А це вже важливо, бо механізм виникнення болю полягає в тому, що утворений набряк тисне на нервові закінчення. Знято набряк – знято біль".
Ефект підсилюється, коли паралельно пити сік буряка і прикладати до суглобів на марлі кашку натертого буряка, додаючи настойку сабельника і золотого вуса у співвідношенні 10:1:1.
Цінну пораду жінкам дає дієтолог Світлана Ільїна. На час клімаксу і маткової кровотечі слід приймати буряковий сік. Він має набагато більший ефект, аніж гормони. Природа пропонує в даному випадку рослинний гормон, який краще відновлює здоров'я, силу, енергію жінки.
Про буряковий сік сказано багато. На це він заслуговує. Він – найвідоміший очищувач крові, сприяє кровотворенню, покращує склад крові, допомагає при лікуванні серцево-судинних захворювань, хворобах кишково-шлункового тракту.
Дослідник Михайло Томбак, доктор філософських наук, стверджує, що буряковий сік може розчиняти камінці в нирках, сечовому міхурі, печінці, хоча цей механізм ще повністю не вивчено. Є відомості, що щоденний прийом однієї склянки свіжого бурякового соку знижує кров'яний тиск, руйнує клітини пухлини. В буряку відкрито глутатіон – речовину, яка допомагає організму нейтралізувати отруту, що викликає рак.
Для того, щоб покращити здоров'я, необхідно пити щоденно сік буряка. Це – дієвий засіб профілактики багатьох захворювань і, до того, уже набутих. Однак через велику концентрацію його слід пити разом з морквяним або яблучним соком. Щоденна доза – 250 мл.
При гіпертонії і судинних спазмах можна пити сік буряка з медом у співвідношенні 1:1.
Через погану екологію наш організм збагачується камінцями, і тут буряк стане в пригоді. Для цього беруть 1 кг буряка (добре помити, почистити, порізати на шматочки), скласти в 5-літрову каструлю, залити 3 л холодної води, закрити кришкою і поставити на плиту. Як тільки закипить, зменшити вогонь, аби вода слабо кипіла, варити 6 годин до утворення густого сиропу. За цей час буряк вивариться і набуде білого кольору. Відвар злити, а буряк потерти на тертці, сік вичавити в іншу ємкість. Соки змішати і поставити в холодильник. Пити теплим по 1/4 склянки за 30 хвилин до їди 3 рази на день, або через 2 години після їжі. Курс лікування – 2–3 тижні. Якщо камінці більші, то пити місяць. Ці бурякові ліки корисні. Вони дроблять і виводять з організму навіть крупніші камінці», – так стверджує Т. Тубис з м. Донецька.
Лікар-терапевт А. Бравистова наводить такий рецепт для очищення печінки. Морква –253 г, буряк – 226 г, огірок – 85 г. Ліки виготовляють так: вичавити сік і приймати по 1/2 склянки 3–4 рази на день. Поряд з цим потрібно пити декілька разів на день сік 1 лимона, розчинений в 1/2 склянки гарячої води. Це допоможе вигнати пісок і каміння протягом декількох днів або тижнів. Автор вважає, що ці ліки є чудовим очищувачем та лікувальним засобом не тільки для печінки, а й для сечового міхура, передміхурової та інших залоз.
Лікар-фітотерапевт В'ячеслав Варнавський пропонує для захисту від різних серцевих аритмій атеросклеротичного походження використовувати таку суміш: соки буряка, моркви, редьки (співвідношення 1:1:1) – пити щодня протягом кількох місяців.
У багатьох чоловіків є проблеми з простатою. Вихід є: змішати в рівних частинах свіжий сік солодкого перцю, моркви, огірка, буряка. Пити таку суміш по 1/2 склянки 3 рази на день за 15-20 хвилин до їжі. Курс лікування – місяць. При необхідності можна повторити через 2–3 тижні.
Атеросклероз значно «помолодшав», а для боротьби з ним треба захищати судини. Для цього потрібно натерти хрін на дрібній тертці, 1 склянку каші залити 0,5 л горілки. Настоювати добу в темному місці, процідити. В настойку добавити по 1 склянці соку моркви, буряка, лимона і меду. Добре перемішати, зберігаючи в холодильнику. Приймати по 1 ст. л 3 рази на день за 40 хв. до їжі. Таке очищення проводити кожної осені.
Буряк широко використовують як продукт харчування, та він ще стає смачнішим і ціннішим в поєднанні з іншими овочами. Коренеплоди бувають плоскими, круглими, циліндричними. Головне – треба знати, що найкраще споживати буряки темно-червоного забарвлення, і бажано без світлих тілець.
Найважливіше те, щоб страви з цього поліського женьшеню були постійно на нашому столі. Навесні споживати листя. До слова: в них у 2-3 рази білка більше, ніж в коренеплодах. А наявність кверцитину і кемпферолу, хлорогенної та кофейної кислоти роблять листя ще ціннішими.
Відомий Авіценна радив споживати листя для салатів, а коренеплоди – для вінегретів. Та, на превеликий жаль, останній став рідким гостем на нашому столі. Буряк, що входить до різних страв, як доказують американські вчені школи "Герзон", затримує ріст пухлин. За допомогою буряка можна оцінити стан імунної системи. Для цього, як радить відомий фітотерапевт Олексій Попов, слід поїсти буряка, а ще краще випити сік. Якщо кишківник працює нормально, то сік не забарвлює сечу, а коли навпаки – сеча набуває малинового забарвлення.
Буряк добре почистить кишківник. Для цього беруть склянку листя, подрібнюють їх, додають 3 літра молочної сироватки і одну склянку цукру. Все це поміщають у 3-літрову банку, зберігають в теплому темному місці, обов'язково накривши марлею. Через два тижні напій можна пити. Він чудово очищає організм від шлаків.
Добре чистить судини і така настойка. Беруть 1 склянку натертого хрону, додають 0,5 л горілки, настоюють добу в темному місці, проціджують. В настойку додають по склянці соку буряка, моркви, лимона і меду, добре перемішують і зберігають в холодильнику. Приймають по 1 ст. ложці 3 рази на день за 40 хв. до їжі.
Таке очищення проводять кожної осені. Варто пам'ятати і таке: з усіх овочів буряк за вмістом заліза поступається лише часнику, а щодо йоду – лише морській капусті. А в Німеччині буряк цінують нарівні з м'ясом.
З вищесказаного можна зробити висновок: вчені, фітотерапевти, цілителі одноголосно стверджують: буряк – унікальна рослина. Вона повинна бути щодня у нас на почесному місці нашого столу.
Увага! Людям, які хворіють сечокам'яною недугою та іншими порушеннями обміну речовин (захворювання нирок, сечового міхура), слід обмежити приймання буряка через вміст щавлевої кислоти. В цьому випадку потрібно звернутися до лікаря.
Не варто забувати, що отака підступна напасть, котра чатує на нас цілий рік і, що головне, проявляється не відразу, а дається взнаки вже згодом, коли може бути вже пізно. Мова йдеться про нітрати та складні ефіри азотної кислоти. Слід пам'ятати, що нітрати накопичуються у верхній частині буряка. Ці частини потрібно відрізувати.
Лікуйтеся, будьте оптимістами, бережіть себе і будьте здорові!
Василь ГУШИНЕЦЬ,
біолог вищої категорії.
Залишити коментар