Архівне будівництво в нашому краї розпочалось із возз'єднання Західної України із УРСР в 1939 році.
Архівні відділи районних і міських рад Волинської області були утворені в 1940 році на виконання постанови облвиконкому № 794 від 16 березня 1940 року "Про охорону архівних матеріалів по м. Луцьку та райархівах Волинської області", яка зобов'язала міськради і райвиконкоми забезпечити райміськархіви штатними працівниками.
Станом на 20 травня 1941 року посада завідувача міського архіву залишалась вакантною. Архівні документи накопичувались, велась їх обробка з оперативною метою. Цим займався міський відділ НКВС, в підпорядкуванні якого знаходився архів.
Під час окупації фашистськими військами архівні документи довоєнного періоду в м. Ковелі були знищені повністю. Діяльність Ковельського держміськархіву відновилась з вересня 1944 року, незабаром після звільнення міста. В червні 1960 року відбулись зміни в управлінні архівною галуззю. Архівне управління республіки було підпорядковане Раді Міністрів УРСР.
Із встановленням в серпні 1991 року державної незалежності України особливих змін в діяльності держміськархіву не відбулося. Архів працював над поповненням Національного архівного фонду документами, що відображали стан розбудови державності в місті.
31 липня 2002 року сесія Ковельської міської ради на базі держміськархіву створила архівний відділ виконавчого комітету міськради. Функції і завдання архівного відділу залишились такими, як і держміськархіву. Відділ реалізує державну політику у сфері архівної справи і діловодства в межах своєї компетенції, здійснює управління архівною справою і діловодством на території міста. Забезпечує облік, зберігання і охорону документів Національного архівного фонду, комплектування документами установ списку №1, їх упорядкування, створення науково-довідкового апарату до них, забезпечення схоронності та їх повноцінного використання.
Відповідно до Указів Президента України "Про комерціалізацію державної торгівлі і громадського харчування" та "Про комерціалізацію діяльності підприємств і організацій сфери послуг" і в зв'язку з ліквідацією окремих структур в місті міськвиконком своїм рішенням від 11.05.1993 року, № 107 створив в держміськархіві структурний підрозділ для зберігання документів з особового складу ліквідованих організацій і підприємств.
На підрозділ покладено завдання збирання документів, забезпечення їх схоронності та використання. Для забезпечення видачі довідок соціально-правового характеру за даними документами в штат архіву була введена одиниця спеціаліста.
Рішенням сесії міської ради від 24 лютого 2011 року, № 6/8 був створений Трудовий архів. В структурний підрозділ за час його існування було прийнято 6153 справи з особового складу від 130 установ, організацій чи підприємств, що були ліквідовані або реорганізовані, різних форм власності. Документи, які зберігались в структурному підрозділі архівного відділу, були передані в новостворений Трудовий архів в травні 2011 року.
Станом на 1 січня 2013 року в архівному відділі виконкому Ковельської міської ради зберігаються документи 25 фондів в кількості 1960 справ, з них 21 фонд з документами постійного зберігання (1909 справ) та 4 фонди особового походження (51 справа).
Олена Кислюк,
начальник архівного відділу виконавчого комітету міської ради.
Залишити коментар