Здавалося б, яке особливе значення може мати тиждень дитячого читання під час весняних канікул? Як це іноді буває, провели "захід", поставили "пташечку" чи "галочку" в плані роботи – і спокій.
Але коли в подібний захід вдихають душу, вкладають серце, то починаєш розуміти, що в свідомості нашій живе любов до рідної землі і України.
Районне свято під поетичною назвою "Немає кращої землі, ніж та, що зветься рідний край", яке відбулося в Поворській бібліотеці, було презентоване як літературно-краєзнавча подорож по Володимиру-Волинському, Голобах, Ковелі, Уховецьку та Поворську.
Приємно, що діти самостійно обрали цю подорож. Вони перечитали історичні матеріали, познайомились із видатними особистостями краю, які прославили Україну на цілий світ. Відчувалося, що і в них утверджується гордість за отой клаптик землі, де народився і живеш. Незалежно від того, в селі або місті, він пульсує цілющим джерелом слави, гордості й натхнення.
Ось місто Володимир-Волинський. На ньому – слава Великого князя Володимира, тут ступала нога літописця Нестора, звідти взяв свій геніальний талант Агатангел Кримський. Прочитали діти й вірші видатного вченого – це ще одна грань творчості генія.
А з Володимира-Волинського не на доісторичній бричці, а на "килимі-літаку" до Голоб прилетіли.
П'ятсотлітня славна історія битв, перемог і життя. Згадали трагічну долю письменниці Галини Орлівни (Мневської). І сучасників ясним променем освітили. Як не згадати голобчан – колишнього головного податківця України Анатолія Брезвіна, ректора Луцького національного технічного університету Віктора Божидарника та багатьох інших?
Мені приємно, що Ковель на цьому літературно-історичному шляху теж постав. Вели мову про коваля і Данила Галицького. Розповіли про залізничників і героїчні битви за місто.
Згадали й автора цих рядків, його поезію прочитали. Зворушили дитячою виставою про "Мурчика і курочку". Хто б і що не казав, але надзвичайно приємно бачити і відчувати, що той малесенький листочок, який тільки-но до Сонця з-під землі пробився, вже талантом творчим розцвітає.
Почули присутні про далеку історію села Уховецька. Згадали талановитого художника, педагога Андроника Лазарчука.
І на кінець до Поворська "прилетіли". Гарно учні вималювали історії рідного села. І знову переконуємось, що й Поворськ славний видатними постатями – такими, як Віталій Крижанівський, художник із світовим ім'ям; Петро Самчук, геройський командир партизанів. В цьому ряду – поет-пісняр Ніна Шугніло. Не забули самобутнього поета Богдана Голюка. Долучилась до цієї розмови організатор музею села Олена Дерев'янчук.
А як мажорно із любов'ю пролунав гімн села Поворська! Всі аплодували в такт:
"Мій Поворськ,
Ти в полон мене взяв…".
І справді: взяв всіх і мою думку розворушив, переконав у невмирущості любові до рідного краю. Стривожив спогадом про своє рідне село Клевецьк.
Подумалось, що скільки б не тривали політичні й партійні пристрасті "нагорі", тут, на оцій землі проростає те, що не вмирає. Воно – народне, від роси, води і Сонця іде своїм шляхом і з Божою поміччю виживає й перемагає.
А як подякувати всім тим, хто долучився до свята? Від присутніх і себе особисто вписую в рядок пошани і подяки:
Ольгу Ващук, зав. бібліотечною філією Поворська і її помічницю Віру Сухацьку; Юрія Бусела, класного керівника і його юну команду учнів-шестикласників; Олену Дерев'янчук, зав. музеєм історії села.
Звичайно, велика подяка – "артистам" дитячого садочка "Сонечко": Максиму Савчуку, Марійці Іщук, Яні Савчук, Каті Полоняк і Мирославі Демчук.
У вінок віршів, пісень, музики гарно вписались: баяніст Віталій Яцина, акордеоніст Даніель Зінич, сопілкарі Владислав Левчук, Ярослав Лобур, Богдан Гейко, сестра поета Б. Голюка Галина Мандрик, учасники художньої самодіяльності села Поворська під керівництвом Євгенії Савчук та інші.
Підтримав розмову і автор цих рядків, бо ж було про що сказати. Тим більше, що Поворськ активно долучився до написання книги історико-краєзнавчих нарисів про Ковельщину.
Привітала всіх ковельчан, і підбила підсумки свята Валентина Шпирук – заступник директора по роботі з дітьми Ковельської централізованої бібліотечної системи. Вона вручила дарунок Поворській бібліотеці – набір книг українських письменників.
Змістовною і цікавою була книжкова виставка "Волинь – це Полісся перлина, твоя і моя Батьківщина", а біля неї виставка чудових вишиванок Галини Зінич.
Особливе слово подяки вписую для Галини Божик, Заслуженого працівника культури України, директора Ковельської централізованої бібліотечної системи, яка стала організатором і натхненником свята.
Анатолій СЕМЕНЮК.
НА ЗНІМКУ: учасники районного свята в Поворську.
Фото з архіву Поворської
сільської бібліотеки.
Залишити коментар