Три роки тому громадяни України обрали Президентом України Віктора Януковича, проголосувавши таким чином за політику економічних реформ, сталого соціально-економічного зростання.
Нинішній глава держави разом з великою командою однодумців, професійних політиків, економістів, представників бізнесових структур, провідних діячів науки, освіти, охорони здоров'я, соціальної сфери розпочав непростий шлях радикального реформування економічних та суспільних відносин. Ідучи назустріч побажанням моїх виборців, хочу розповісти, що робиться для реалізації соціальних ініціатив Президента України в районі.
Час, що минув відтоді, підтвердив: українці не помилились із вибором. Адже завдяки рішучим, високопрофесійним діям і, що не менш важливо, – єдності представників усіх владних структур в державі у доволі короткі терміни були подолані наслідки економічної кризи, ускладнені, як усі ми пам'ятаємо, бездарною політикою соціального популізму, внутрішніх чвар та некомпетентності попередників.
Звичайно, зроблено лише перші кроки на шляху соціально-економічного відродження, але результати свідчать про те, що країна отримала правильний вектор розвитку. Це підтверджують конкретно досягнуті результати у різних галузях як на рівні держави, так і в нашому районі зокрема.
На сьогодні держава надає суттєву підтримку сільськогосподарським товаровиробникам шляхом реалізації конкретних програм. Для нашого району це особливо важливо, адже основою економічного потенціалу краю є аграрний сектор.
Так, у період з 2010 по 2012 роки в аграрний сектор Ковельщини вкладено бюджетних інвестицій на суму 10 млн. 905,5 тис. грн., причому левова частка асигнувань – понад 9 млн. грн. виділена з Державного бюджету.
Варто зазначити, що відповідні кошти спрямовувались як на підтримку великотоварних, фермерських, так і особистих селянських господарств. Зокрема, у минулому році 114 власникам особистих селянських господарств вручено установки для індивідуального доїння на суму 360 тис. грн., 1138 індивідуальним товаровиробникам виплачено дотації за утримання молодняку ВРХ в загальній сумі 907 тис. грн.
Варто зазначити, що упродовж останніх трьох років багато зроблено на державному рівні для формування сучасної правової основи розвитку вітчизняної економіки.
Прийнято Податковий кодекс, удосконалено та впорядковано Митний та Бюджетний кодекси. Удвічі скорочено кількість податків і зборів, ставка податку на прибуток підприємств знижена з 25 до 19%. Упорядковано роботу дозвільних органів – кількість дозволів скорочена майже в кілька разів. Стабілізовано курс національної валюти.
Ці та інші антикризові заходи створили умови для економічного зростання й поліпшення інвестиційного клімату. Так, для прикладу, у Ковельському районі обсяг реалізованої промислової продукції, який за 2012 рік становив 197,1 млн. грн. (у відпускних цінах) збільшився до попереднього року на 44,4 млн. грн.
Пожвавлення економіки дозволило керівництву держави, без залучення зовнішніх фінансових запозичень, поступово підвищувати соціальні стандарти, захистити у післякризовий період найбільш вразливі категорії населення – це діти-інваліди, інваліди, діти-сироти та позбавлені батьківського піклування, малозабезпечені сім'ї з дітьми, люди похилого віку, престарілі.
Така політика покладена в основу соціальних ініціатив Президента України Віктора Януковича.
За останні роки в Україні суттєво збільшено розміри мінімальних державних гарантій, що безумовно позначається на зростанні доходів найнезахищеніших категорій населення.
Збільшено розміри допомоги по вагітності та пологах, одноразової допомоги при народжені дитини, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомоги одиноким матерям, допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам.
До прикладу, середній розмір державної соціальної допомоги по району збільшився в порівнянні з 2010 роком майже удвічі: із 1048 грн. у 2010 році до 1910 грн. у 2012 році. Розмір державної допомоги при народженні першої дитини у 2010 році становив 12,2 тис. грн. (на кінець 2012 року – 28,8 тис. грн.); при народженні другої дитини сума допомоги відповідно зросла із 25 тис. грн. до 57,6 тис. грн.; при народженні третьої і наступної дитини – відповідно від 50 тис. грн. до 115,3 тис. грн.
Особлива увага держави приділяється сім'ям, які опікуються сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування. Забезпечено своєчасну виплату державних допомог та пільг.
Паралельно з підвищенням розміру соціальних стандартів вживаються заходи щодо покращенням якості роботи системи соціального захисту. У Ковельському районі з 2012 року почали працювати 28 фахівців із соціальної роботи районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей і молоді, завдання яких – дійти до кожної сім'ї і вчасно та якісно надати комплекс соціальних послуг.
Одним із основних пріоритетів як Президента України, так і уряду протягом останніх років залишається поліпшення пенсійного забезпечення.
Так, станом на грудень 2009 року мінімальна пенсія становила 573 грн., на грудень 2012 – 884 грн., тобто за три останні роки "мінімалка" зросла більш, як на 300 грн.
У 2012 році суттєво збільшено розміри пенсій інвалідам війни. Так, розмір пенсії інвалідам першої групи підвищився на 451,10 грн., другої групи на 367,84 грн., третьої – 325,13 грн.
Відбулися зміни і у пенсійному забезпеченні членів сімей загиблих на війні та вдів інвалідів війни. Якщо на початку 2010 року розмір даних підвищень становив 143,25 грн., то на сьогодні він складає 375,48 грн.(138%).
У минулому році середній розмір пенсійної виплати ліквідаторів аварії на ЧАЕС зріс із 1593,42 грн. до 2867,8 грн. (79,9%). Також було перераховано пенсії інвалідам, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою.
На виконання нових соціальних ініціатив Президента України та урядової постанови з 1 травня 2012 року проведено перерахунки пенсій, які охопили 95% від загальної кількості пенсіонерів Ковельщини. Середній розмір пенсії по Ковельському району та місту Ковелю після проведення травневого перерахунку становив 1192,14 грн., що на 216,59 грн. (22,20 %.) більше, ніж за аналогічний період минулого року.
Було встановлено доплати до підвищення, передбаченого Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", учасникам війни та членам сімей померлих інвалідів війни. Внаслідок чого переглянуто 3837 пенсійних справ громадян, середній розмір пенсії яких після перерахунку зріс на 166,59 грн.
Також у жовтні торік було проведено перерахунки пенсії особам, які досягли віку 100 і більше років, через збільшення розміру підвищень – ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань і встановлення іншим особам підвищення в розмірі 20% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
Варто зазначити, що у результаті проведених заходів середній розмір пенсії жителів Ковельщини станом на 1 січня 2013 року сягнув 1244,95 грн., що на 191,21 грн.(18,1%) більше, ніж на 1 січня 2012 року, та на 287,77 грн. (30%) більше, ніж на 1 січня 2011 року.
Відбулися зміни і у розподілі пенсіонерів за розмірами одержувачів пенсій, а саме: в 1,7 раза зросла чисельність пенсіонерів, розмір пенсії яких перевищив 1500 грн. , та в 2,4 раза – число тих, хто одержував від 1001 до 1500 грн.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" уже в січні поточного року проведено перерахунок пенсії усім пенсіонерам Ковельщини в зв'язку із зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. З першого січня поточного року зросли розміри мінімальних пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, що розраховуються у відсотках від показника прожиткового мінімуму.
З 1 січня 2013 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" інвалідам війни 2-ї і 3-ї груп та учасникам бойових дій Великої Вітчизняної війни, яким виповнилося 85 років і більше, підвищення до пенсій, передбачених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", встановлено в розмірах, передбачених для інвалідів війни 1-ї групи.
Завдяки професійному підходу з боку уряду щодо організації бюджетного процесу в державі, в нашій області й зокрема, в Ковельському районі за останні три роки вдалося активізувати реалізацію інфраструктурних проектів.
За період з 2010 по 2012 рік завершено будівництво підвідних газопроводів до с. Байківців протяжністю 4 км., до с. Вівчицька – протяжністю 5,1 км. Збудовані підвідні газопроводи до Волі-Любитівської (4,8 км), Стеблів (7,356 км) та Скулина (3,65 км). В стадії виготовлення проектно-кошторисна документація по будівництву підвідного газопроводу до Уховецька. Вирішується питання щодо газифікації сіл Мельницької сільської ради.
Починаючи з 2011 року, здійснено значний обсяг робіт по утриманню дорожньої мережі населених пунктів Ковельського району. Зокрема, за рахунок субвенції з Державного бюджету у 2011 році проведено будівництво та капітальний ремонт вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах району протяжністю 11,8 км на суму 3338,201 тис. грн., за рахунок коштів обласного бюджету проведено ремонтні роботи на 3,5 км доріг комунальної власності на загальну суму 1805,235 тис. грн.
У 2012 році в цілому по району відремонтовано 21,55 км доріг комунальної власності на загальну суму понад 3,5 млн. грн.
Зокрема, за рахунок коштів субвенції Державного бюджету обласному та місцевим бюджетам проведені капітальні ремонти окремих вулиць у селах: Білині, Вівчицьку, Кухарях, Грив'ятках, Озерному, Гішині, на Вербці. Розпочаті роботи з капітального ремонту доріг у Волі-Ковельській (вул. Піщана і Набережна) та смт Люблинці (вул. 1 Травня), вул. Незалежності в Любитові. Поточні ремонти окремих вулиць проведено у таких селах, як Доротище, Колодяжне, Тойкут, Скулин, Поворськ, Уховецьк, Радошин, Черемошне, Грив’ятки, Кривлин, Пісочне, Кричевичі.
За рахунок коштів обласного бюджету проведені ремонти під'їздів до кладовищ у Дарівці, Шкураті, Арсеновичах, Скулині, Городищі, Солотвині, Козлиничах загальною протяжністю 2,99 км на суму 1165,4 тис. грн.
У рамках реалізації ініційованої Президентом України Програми економічних реформ урядом та органами виконавчої влади на місцях вживаються заходи щодо посилення ефективності енергозбереження, енергетичної незалежності країни.
У Ковельському районі протягом трьох останніх років реалізовано 26 енергозберігаючих заходів на 125 об’єктах загальною вартістю майже 18 млн. грн. Якщо виокремлювати об'єкти бюджетної сфери, то там впроваджено 16 енергозберігаючих заходів на загальну суму близько 5 млн. грн. Завдяки цьому вдалось зекономити чималі суми бюджетних коштів, поліпшено температурний режим, рівень комфорту в установах освіти, охорони здоров'я, культури.
Значна увага в районі приділяється зміцненню матеріально-технічної та навчальної бази установ освіти.
Наведу лише декілька прикладів. У зазначений період завершено роботи з реконструкції приміщення під ЗОШ І-ІІ ступенів с. Волошок. Проведено реконструкцію приміщення ЗОШ І ст. с. Волі-Любитівської під дитячий навчальний заклад – школа І ступеня на 25 дітей (профінансовано 1,9 млн. грн. з Державного бюджету) (на знімку).
За рахунок коштів Державного бюджету розпочато будівництво нової ЗОШ І-ІІІ ст. у Білині (в 2011 році освоєно 1,85 млн. грн.). У дошкільних навчальних закладах сіл Вербки, Поворська, смт Люблинця відкрито додаткові групи .
Проведено капітальний ремонт спортивного залу в ЗОШ І-ІІІ ст. с. Любитова, реконструкцію актового залу під гімнастичний зал – в ЗОШ І-ІІ ст. с. Волошок. Введенно в експлуатацію паливну в ЗОШ І-ІІ ст. с. Брухович. В ЗОШ І-ІІІ ст. с. Козлиничі замінено застарілу внутрішню систему опалення на енергоощадний варіант. Введено в експлуатацію приміщення їдальні в ЗОШ І-ІІІ ст. с.Дубового.
Закуплено нове кухонне обладнання (використано кошти в сумі 294,788 тис. грн.). Проведено капітальний ремонт частини приміщень ЗОШ І-ІІІ ст. с. Скулина (використано кошти в сумі 250,989 тис. грн.).
За кошти Державного бюджету проводилось перекриття покрівель, реконструкція (ремонтні роботи) дитячого садка та загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. в смт Голобах. У цілому ряді навчальних закладів проведено заміну котлів, встановлено енергозберігаючі вікна, двері, утеплено покрівлі, теплотраси. Загальноосвітні школи поповнились новою комп'ютерною технікою.
Вжито комплекс заходів щодо поліпшення медичного обслуговування жителів району.
Відкрито сучасний фельдшерсько-акушерський пункт у с. Старих Кошарах. Дільничну лікарню в с. Поворську реорганізовано в амбулаторію загальної практики сімейної медицини з цілодобовим пунктом швидкої медичної допомоги.
Перекрито дахи та замінено підлоги на ФАПі с. Волі-Любитівської; перекрито дахи на ФАПах сіл Перкович, Вівчицька, Нужеля, проведено утеплення стін ФАПу с. Мельниці, реконструкцію системи опалення – в Уховецькій АЗПСМ.
З благодійного фонду "Патріоти Волині" у 2012 році в установи охорони здоров'я Ковельського району надійшла безкоштовно 241 металопластикова конструкція (216 вікон та 25 дверей) на суму 290,9 тис. грн.
Постійна увага приділяється покращенню матеріально-технічної бази закладів культури.
Зокрема, проведено капітальний ремонт будинків культури с. Дубового, с. Велицька, клубу-бібліотеки с. Грив’яток, клубу с. Рокитниці. Встановлено газові конвектори в клубі ветеранів смт Голоб, бібліотеці с. Доротища.
Перекрито дахи приміщень Поворської дитячої музичної школи, центральної районної бібліотеки, будинку культури с. Тойкута. За сприяння Волинського благодійного фонду "Патріоти Волині" замінено на енергозберігаючі 401 вікно та 59 дверей в закладах культури району, дитячій районній бібліотеці на суму 499 тис. грн.
Поряд з тим, що установи бюджетної сфери стають привабливішими і комфортнішими, важливим фактором є постійне підвищення рівня заробітної плати працівників цих закладів. Поступово зростає заробітна плата працівників підприємств та організацій району.
"Наша мета – не поліпшення статистики, а покращення життя громадян України", – зазначив Президент України під час розширеного засідання уряду в лютому цього року. Реалізація даного завдання – «дорожня карта» в діяльності органів виконавчої влади та місцевого самоврядування району.
Галина Рябко,
депутат районної ради, голова депутатської фракції Партії регіонів.
Залишити коментар