Кожен випускник навчального закладу стоїть перед необхідністю найважливішого вибору у побудові професійної кар'єри – іти працювати (куди?), чи продовжити навчання у вищому навчальному закладі (якому?). Звісно, кожен сам відповідає за своє майбутнє, залишаючись з проблемою працевлаштування віч-на-віч.
Так, сьогодні проблема працевлаштування молоді полягає не стільки у відсутності робочих місць, як у тому, що більшість установ (організацій) при підборі кадрів надають перевагу вже досвідченим спеціалістам у той час, як колишній студент здебільшого має лише теоретичні знання й досить невеликий досвід їх застосування на практиці.
Один із варіантів вирішення такого питання надає нам ст. 29 Закону України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 року, № 5067-VI, нормами якого передбачено розширення можливостей для підвищення конкурентоспроможності молоді на ринку праці шляхом проходження студентами стажування.
При цьому конкретний механізм реалізації такої норми викладено у "Порядку укладення договору про стажування студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів на підприємствах, в установах та організаціях" (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2013 р., № 20 та який набрав чинності 22 січня 2013 року, далі – Порядок).
Цей Порядок визначає укладення студентами вищих та учнями професійно-технічних навчальних закладів з підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання (далі – підприємство) договорів про стажування у вільний від навчання час.
Вищі та професійно-технічні навчальні заклади разом із підприємствами надають студентам вищих та учням професійно-технічних навчальних закладів інформацію про можливість стажування.
Підприємство може включати проведення стажування студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів до договору про підготовку кваліфікованих кадрів, що укладається навчальним закладом та підприємством-замовником підготовки кадрів.
Укладення договорів про стажування, організація та проведення стажування (в тому числі неповнолітніх осіб) за професіями, пов'язаними із роботами із шкідливими та важкими умовами праці, а також з роботами підвищеної небезпеки, здійснюється відповідно до законодавства з охорони праці та з урахуванням вимог нормативно-правових актів, які регламентують умови праці і навчання за такими спеціальностями (кваліфікаціями) або професіями (кваліфікаційними рівнями).
Для отримання інформації про можливість стажування студенти вищих та учні професійно-технічних навчальних закладів звертаються до відповідних підрозділів таких закладів, центру зайнятості, організацій роботодавців, а також безпосередньо до керівників підприємств.
Студенти вищого, учні професійно-технічного навчальних закладів подають керівникові підприємства:
- заяву за формою (згідно з додатком);
- копію паспорта;
- копію документа про освіту (за наявності);
- копію реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті).
Особи, які проходитимуть стажування згідно з переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 р., № 559, додатково подають медичну книжку відповідно до законодавства.
У разі потреби особи, які проходитимуть стажування, додатково подають сертифікат про проходження профілактичного наркологічного огляду та довідку про проходження попереднього (періодичного) психіатричного огляду відповідно до вимог постанов Кабінету Міністрів України від 6 листопада 1997 р., № 1238 "Про обов'язковий профілактичний наркологічний огляд і порядок його проведення".
Порядок має низку особливостей, серед яких доцільно виділити наступні:
- строк стажування не може перевищувати 6 місяців;
- тривалість роботи під час стажування не повинна перевищувати тривалості робочого часу, встановленої законодавством для відповідної категорії працівників;
- запис про проходження стажування вноситься до трудової книжки стажиста;
- у разі, коли в період стажування особа (учень, студент) виконує професійні роботи, підприємство здійснює виплату їй заробітної плати згідно з установленими системами оплати праці. Оплата праці стажиста здійснюється на підставі акта здавання-приймання робіт.
Передбачається, що таке стажування надасть змогу студенту підготувати певне підґрунтя для подальшого працевлаштування в установі (організації), де він проходив стажування. Роботодавцю стажування студентів в його установі (організації) дає можливість придивитися до молодих кадрів з метою можливого подальшого їх зарахування до штату.
Загальновідомо, що невирішені проблеми працевлаштування молоді призводять до зростання безробіття та зниження рівня життя. Не- працевлаштований випускник – це марно витрачені державні кошти, ресурси учбового закладу.
Отже, шановні роботодавці! Не залишайте поза увагою наших студентів-випускників. Зробіть крок назустріч, надайте випускнику навчального закладу – майбутньому працівнику можливість підвищити професійну конкурентоспроможність на ринку праці, набуття нових компетенцій, надаючи можливість проходження стажування саме на Вашому підприємстві.
Антон Хоміч,
головний спеціаліст-юрисконсульт Ковельського міськрайонного центру зайнятості.
Залишити коментар