Робота із соціально незахищеними групами населення була і буде пріоритетним напрямком у діяльності служби зайнятості. Одним із невирішених проблем цієї категорії є питання працевлаштування дітей, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа.
Те, що існує ця проблема, розуміють усі. Як її вирішити? Це питання – складне і не однозначне.
Задля налагодження тісної співпраці та об'єднання зусиль всіх соціальних служб міста і району, вирішення нагальних проблем молодіжного ринку праці традиційно було організовано зустріч соціальних партнерів за «круглим столом», яка відбулася 10 квітня з ініціативи Ковельського міськрайонного центру зайнятості (на знімку).
Під головуванням заступника голови Ковельської райдержадміністрації Андрія Мигулі, представників управління освіти, територіальної державної інспекції праці, служб у справах дітей, центрів соціальних служб для дітей, сім'ї та молоді міста Ковеля та Ковельського району, Ковельської міжрайонної прокуратури, відділу кримінальної міліції у справах дітей та фахівців центру зайнятості обговорювали тему: "Працевлаштування неповнолітніх, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та їх соціальна адаптація".
Директор Ковельського міськрайонного центру зайнятості Олена Комісарук-Марчак розповіла про роботу з молоддю, в тому числі – і з неповнолітніми громадянами та дітьми з особливими потребами.
Олена Петрівна зазначила, що молодь є специфічною категорією населення, яка перебуває у стані професійного та соціального становлення. Однак на шляху їх професійного становлення існують перепони, обумовлені як особливостями сприйняття реалій життя самою молоддю, так і вимогами ринку праці.
Основним завданням особистого консультанта у роботі з особами у віці до 18 років, дітьми-сиротами, дітьми, позбавленими батьківського піклування, є формування мотивації до праці. Молодим людям з низьким потенціалом працевлаштування, в першу чергу, необхідна психологічна підтримка. Професійна орієнтація дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, потребує особливої уваги та відповідальності зі сторони соціальних служб, адже саме ці фахівці, а також педагоги мають замість батьків допомогти таким дітям обрати професійне майбутнє.
В свою чергу, спеціалісти центру зайнятості – особисті консультанти в процесі обслуговування осіб з даної категорії із застосуванням різноманітних засобів впливу формують таку систему цінностей, за якої повага до праці стає стрижнем духовної сфери особистості молодої людини.
Охоче підтримують цей напрямок роботи і служби у справах дітей міста Ковеля та Ковельського району. Цьому передує щомісячне взаємне інформування про основні заплановані службами заходи, про актуальні вакансії, про підлітків, що потребують працевлаштування.
"Особливим дітям – особлива увага" – це лозунг одного із пріоритетних профорієнтаційних напрямків роботи Ковельського міськрайонного центру зайнятості на 2013 рік. Новий проект орієнтований на надання послуг служби зайнятості дітям-сиротам та дітям, які залишилися без батьківського піклування.
Мета даного проекту – сприяння поінформованості дітей із особливими потребами, із сімей, що перебувають у складних життєвих умовах, а також їх батьків, опікунів щодо можливостей вибору актуальної на ринку професії та подальшого успішного працевлаштування.
Робота в цьому напрямку ведеться спільно за участю центрів соціальних служб для дітей, сім'ї та молоді Ковеля і району.
В заході взяв участь також прокурор Ковельської міжрайонної прокуратури Олександр Рижко. Він зазначив, що використання праці неповнолітніх, захист їх прав є пріоритетним напрямком роботи контролюючого органу і перебуває на постійному контролі.
На продовження Наталія Ганя, начальник відділу територіальної державної інспекції з питань праці у Волинській області поінформувала, що державні інспектори праці, виходячи на перевірки підприємств, приділяють значну увагу питанням дотримання законодавства про працю дітей, підвищення рівня обізнаності щодо дитячої праці та надають інформацію і консультації про ефективні методи дотримання відповідних положень законодавства.
Підбиваючи підсумки зустрічі «за круглим столом», Андрій Мигуля зазначив, що держава докладає великих зусиль до створення належних умов для виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа, розвитку пріоритетних форм влаштування дітей-сиріт (опіка, піклування, усиновлення, влаштування в сім'ї).
Однак є ще багато проблем, які залишаються не розв'язаними. Існує і чимало причин, що змушують неповнолітніх та дітей працювати, але найважливішою з них є бідність. Основне завдання соціальних служб – бути помічником для кожної дитини, для кожної родини, яка потребує допомоги. Насамперед – для дітей- сиріт, дітей, які залишились без уваги батьків, сімей, які потрапили чи ризикують потрапити у складні життєві обставини.
Звичайно, у вирішенні питання адаптації на ринку праці молодих людей, в тому числі неповнолітніх, зусиль тільки служби зайнятості недостатньо. Необхідно об'єднати і направити зусилля усіх зацікавлених сторін для постійного соціального супроводу неповнолітніх, дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків.
Прийняття Закону України від 05.07.2012, № 5067-VI "Про зайнятість населення" покращує правове поле для сприяння зайнятості молоді. Зокрема, запроваджені положення, що стосуються стимулювання роботодавців, які створюють нові робочі місця для молодих фахівців.
Кажуть, що один у полі не воїн. Тому центр зайнятості, об'єднуючи зусилля і започатковуючи спільні проекти, спонукає спільно діяти для сприяння зайнятості та захисту дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та й молоді взагалі.
Бо ж заради їх благополуччя ми й працюємо.
Валентина Семенюк,
заступник директора Ковельського міськрайонного центру зайнятості.
Фото з архіву центру зайнятості.
Залишити коментар