17 квітня у Верховній Раді розглядали три надважливі законопроекти. Вони мали б скасувати деякі норми пенсійної реформи, які найбільше обурюють українців. Це, зокрема, підвищення пенсійного віку жінок чи збільшення трудового стажу. Та після п’яти годин суперечок депутатам так і не вдалося прийняти жоден з цих законопроектів.
«Пенсійна» епопея розпочалася з розгляду законопроекту Сергія Міщенка №1026. Голосуванню передували палкі дебати опозиційних та провладних фракцій. Оптимізму щодо ймовірності прийняття цього законопроекту додала заява комуністів, які запевнили, що Компартія повністю підтримує цей законопроект. Отже, у депутатів з’явилася реальна можливість скасувати пенсійну реформу.
Та голосів знову не вистачило: за скасування реформи проголосувало 223 народні депутати, а потрібно було щонайменше 226 голосів. Підсумки голосування показали, що не вистачило голосів саме трьох депутатів від «Батьківщини», які, перебуваючи на той час в сесійній залі, не голосували. Це Дзензерський Д. В., Федорчук Я. П. та Яворівський В. О.
Після такого голосування позафракційний народний депутат Сергій Міщенко закликав депутатів від опозиції підтримати, раз уже провалили його ініціативу, хоча б законопроект Денисової про скасування реформи. «Сьогодні відсутні 7 депутатів від «Удару» та 4 – від «Батьківщини», 3 депутати від «Батьківщини» присутні, та не проголосували. Я прошу голову Верховної Ради назвати ці прізвища. А головам опозиційних фракцій я хочу сказати – якщо ви не можете забезпечити голосування депутатів ваших фракцій, то ви не варті того, аби бути лідерами цих фракцій», – заявив народний депутат Міщенко.
Депутат-комуніст Цибенко також обурився тим, що лідери опозиції не змогли забезпечити присутність своїх депутатів на цьому голосуванні: «Ви ж казали, що скасування пенсійної реформи дуже важливе для вас. І що ми бачимо: усі депутати-комуністи присутні в залі, вони голосують за скасування реформи. А від опозиції не вистачає 12 депутатів – 7 від «Удару», 4 – від «Батьківщини» та 1 – від «Свободи». Забезпечте, будь ласка, хоча б голосування за законопроект Денисової», – підсумував депутат Цибенко.
Так, після провалу законопроекту Міщенка, на розгляд було подано законопроект депутата від «Батьківщини» Людмили Денисової №1073. Цей законопроект також стосувався скасування пенсійної реформи. Під час його обговорення депутати від більшості постійно наголошували, що запровадження пенсійної реформи – це вимога Міжнародного валютного фонду, і Україна кілька років тому взяла на себе ці зобов’язання. Документ від України підписало троє тодішніх керівників держави – Президент України Віктор Ющенко, Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко та Голова Верховної Ради Арсеній Яценюк. Тому запровадження пенсійної реформи було необхідністю.
Представники опозиційних фракцій, виступаючи з трибуни, ще раз запевняли у своєму бажанні скасувати деякі пункти пенсійної реформи та підтримати законопроект Людмили Денисової. Та з'ясувалося, що рішучого бажання недостатньо, і за законопроект Денисової проголосував лише 221 депутат, тобто не вистачило 5 голосів.
Тож результати голосування такі: не голосували за законопроект Денисової 209 депутатів від фракції ПР, спікер Парламенту Володимир Рибак та утримався позафракційний Ігор Рибаков.
На голосуванні були відсутніми:
2 депутати від «Батьківщини» – Микола Катеринчук та Андрій Шевченко;
5 депутатів від «УДАРу» – Ірина Геращенко, Едуард Гурвіц, Наталія Агафонова, Микола Паламарчук та Віктор Пинзеник;
8 позафракційних депутатів – Костянтин Жеваго, Ігор Скосар, Андрій Табалов, Лев Миримський, Ігор Палиця, Роман Стаднійчук, Олександр Табалов, Віталій Чудновський. Всі інші депутати проголосували за законопроект Людмили Денисової.
І останнім на голосування винесли законопроект Володимира Литвина №1110. Цікавий факт: коли йшло обговорення двох попередніх законопроектів, депутати від Партії регіонів Ярослав Сухий та Олександр Стоян заявляли, що вони готові підтримати саме законопроект Литвина. Але слова так і залишилися словами. Голосів за прийняття законопроекту Володимира Литвина також не вистачило. «ЗА» проголосувало лише 208 народних депутатів. Тільки двоє регіоналів з 209 підтримали цей законопроект – Катерина Ващук та Юрій Благодир.
А як же голосували депутати з Волині?
За всі три законопроекти, які мали б скасувати несправедливі пункти пенсійної реформи, «ЗА» проголосували Євген Мельник (округ № 19 з центром у Володимирі-Волинському), Сергій Мартиняк (округ № 20 з центром у Горохові), Степан Івахів (округ № 21 з центром у Ковелі), Ігор Єремеєв (округ № 23 з центром у Маневичах). Підтримали цей законопроект також Валерій Черняков, Анатолій Вітів, Адам Мартинюк. Не було у сесійній залі Ігоря Палиці й Катерини Ващук, яка була відсутня під час голосування за законопроекти Сергія Міщенка і Людмили Денисової, але повернулася й підтримала законопроект свого колишнього шефа Володимира Литвина. Григорій Смітюх підкорився партійній дисципліні та не підтримав всі три законопроекти.
Що показало це голосування? По-перше, те, що народні депутати від Волині здебільшого виступили єдиним фронтом за відновлення соціальної справедливості та повернення пенсійного віку для жінок. Пліч-о-пліч голосували позафракційні, «свободівці» та комуністи. Волинські нардепи довели конкретикою, що коли питання стосується інтересів волинян, партійні чи політичні протиріччя мають відійти на другий план. По-друге, це голосування показало, чого насправді варті обіцянки деяких політичних сил. Давайте порівняємо, що обіцяли народні обранці від різних політичних сил під час передвиборчої кампанії і як вони голосують зараз. І одразу стане зрозумілим, хто прийшов у Верховну Раду «на гаслах», а хто дійсно хоче захищати інтереси людей.
Віктор ПРОСКУРНИЦЬКИЙ.
Залишити коментар