Залишившись без роботи, люди втрачають не тільки засоби до існування, а не раз — і мотивацію до праці, особливо коли безробіття є тривалим. Тому для них неабияке значення мають оплачувані громадські та інші роботи тимчасового характеру.
Особи, які беруть у них участь, не просто отримують додатковий заробіток. Вони відновлюють трудові та професійні навички, почуваються більш потрібними, уникають психологічного стресу. Платню (яка, до речі, не менша від мінімальної зарплати) при цьому отримують за фактично виконану роботу.
Окрім цього, на таких осіб поширюються соціальні гарантії, у тому числі — право на пенсійне забезпечення, і період тимчасової роботи зараховується їм до трудового стажу. Фінансуються громадські роботи за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, коштів роботодавців і місцевого бюджету.
Керівники багатьох підприємств району, на яких організовувалися оплачувані тимчасові роботи, пересвідчилися, що така форма співпраці зі службою зайнятості є взаємовигідною. Організація таких робіт дає змогу роботодавцям раціонально використовувати робочу силу, при необхідності — додатково залучати робочу силу для виконання нагальних завдань, а також сприяє тимчасовій зайнятості населення та пом'якшенню ситуації на ринку праці.
Упродовж 2012 року оплачувані громадські роботи проводилися як за рахунок коштів роботодавців, так і за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Активно користувалися даною послугою служби зайнятості сільські та селищні ради. Так, на територіях Голобської селищної ради, Скулинської, Білинської, Кричевичівської, Поповичівської, Городищенської, Облапської, Радошинської, Білашівської та інших сільських рад безробітні прибирали сміття, вирубували кущі та самосіви, скошували траву на узбіччях, фарбували та чистили бордюри, білили вапном стовбури дерев, впорядковували пам'ятники воїнам-визволителям, братські могили, зони відпочинку тощо, а також залучалися до ремонту закладів соціальної сфери.
В результаті, нового естетичного вигляду набули приміщення в Білашівській, Ситовичівській сільських та Голобській селищній радах. Працювали безробітні на громадських роботах і у місті Ковелі, які організовувалися РЖКП №1 та РЖКП №2, ККП "Добробут".
Для прикладу, цього року можливість бодай певний час попрацювати безробітним надали у ТзОВ "Укрдорс", ПП "Фомальгаут-Ковель", ПРАТ "Ковельські ковбаси", окремі приватні підприємці та інші.
Для активного залучення до організації та проведення оплачуваних громадських робіт Ковельський міськрайонний центр зайнятості активно проводить широку інформаційно-роз'яснювальну роботу серед роботодавців. Актуальні питання розглядаються під час семінарів, нарад, засідань за "круглим столом" та інших заходів. Головам місцевих органів самоврядування, а також роботодавцям роз'яснюють положення чинного законодавства та умови практичного застосування нормативних документів щодо порядку організації громадських та інших робіт тимчасового характеру, їх фінансування. Постійно триває пошук можливостей щодо збільшення обсягів та розширення видів оплачуваних громадських робіт.
Станом на 03.06.2013 року вже укладено чотири договори на проведення оплачуваних громадських робіт із чотирма сільськими радами району, куди залучено 9 осіб. Фінансування даних робіт буде здійснюватись пропорційно рівними частинами за рахунок коштів місцевих рад і Фонду ЗДССУВБ. Загалом з початку року в оплачуваних громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру взяли участь 172 особи.
Отож, нагадуємо, що до виконання громадських та інших робіт тимчасового характеру можуть залучатися такі категорії осіб:
Громадські та інші роботи тимчасового характеру виконуються виключно на створених для цього тимчасових робочих місцях.
До громадських та інших робіт тимчасового характеру не відносяться роботи, що пов'язані з ризиком для життя.
З особами, які беруть участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру, роботодавці укладають в письмовій формі строкові трудові договори на строк, що сумарно протягом року не може перевищувати 180 календарних днів. Про участь осіб у таких роботах роботодавці вносять записи до трудових книжок відповідно до законодавства про працю.
Фінансування організації громадських робіт здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів, роботодавців та інших не заборонених законодавством джерел.
Запрошуємо Вас до співпраці щодо організації оплачуваних громадських робіт та інших робіт тимчасового характеру для забезпечення тимчасової зайнятості незайнятого населення.
У вигоді будуть усі: пошукач роботи отримає можливість заробити додаткові гроші для утримання сім’ї, а роботодавець – можливість терміново виконати певні види та обсяги робіт і паралельно оцінити професійні здібності безробітного, особисті якості, індивідуальні вміння і врахувати це при підборі кандидатів на постійну роботу.
Валентина Семенюк,
заступник директора Ковельського міськрайонного центру зайнятості.
На ЗНІМКУ: під час громадських робіт у Голобській селищній раді.
Фото з архіву автора.
Залишити коментар