Проблема збору і утилізації твердих побутових відходів є давно актуальною для нашого міста. Це проблема Ковеля, Волинської області та усієї України. Тільки Волинь впродовж року офіційно збирає та утилізує один мільйон кубічних метрів твердих побутових відходів.
Будівництво в регіоні сміттєпереробного заводу — досить актуальне. Наголошую — не лише для нашого регіона, а й для усієї України. Адже сьогодні в нашій державі сміттєпереробного заводу немає. Є сміттєсортувальні лінії на зразок тієї, що була у Ковелі торік, але вони не можуть вирішити проблему глобально. Державна екологічна інспекція, проводячи перевірки, практично може закрити 90% усіх полігонів у зв'язку з тим, що вони переповнені. Зокрема й ковельський полігон переповнений у 2,5 раза.
Але усі ми розуміємо, що його закриття не вирішить проблему. Адже виникає наступне питання: куди дівати сміття, яке вивозиться з міста? Знайти нову ділянку буде надзвичайно складно. І разом з тим, відходи будуть накопичуватися на околицях міста Ковеля: в наших лісах, річках, озерах – скрізь, де можна викидати сміття. Ми сьогодні, маючи діючий полігон, можемо пересипати накопичені відходи ґрунтом — такий технологічний процес. Але по висоті має бути певна межа. А полігон уже сьогодні переповнений. Будівництво третьої черги полігону ТПВ вимагає значних коштів, яких у бюджеті немає.
Міністерство екології та природних ресурсів запропонувало Ковелю інвестора, який готовий вкласти кошти і розпочати будівництво першого на Україні сучасного сміттєпереробного заводу. Ми зустрілися з інвестором, поспілкувалися і зрозуміли, що це реальна пропозиція. Впродовж року тривають перемовини, і ми бачимо серйозні наміри інвестора, який заявив, що з січня у банках відкрито кредитну лінію на будівництво цього заводу.
Проте з нашого боку цей процес затягується, затримуються певні рішення, процедурні питання. Сьогодні ми як влада міста не виконуємо свої зобов'язання, взяті ще півроку тому. Ми не зробили певні дозвільні документи, рішення щодо виділення земельної ділянки, є питання, пов'язані з Генеральним планом міста та землевпорядною документацією. Усе це повноваження міської ради – приймати ті чи інші рішення земельного характеру. Практично уже три сесії поспіль рада приймала відповідні рішення, залишився заключний етап – затвердження землевпорядної документації. Усе йде до свого логічного завершення.
Будівництво сміттєпереробного заводу у Ковелі – це, перш за все, вирішення проблеми екологічного характеру усього регіону. Діючий полігон розміщений на території Ковельського району, який межує з Ковелем, і приймає побутові відходи з інших районів – зокрема Турійського, а також населених пунктів, які розташовані поруч Ковеля. Тому ми сьогодні хочемо вирішити екологічну проблему не лише нашого міста, а й прилеглих територій. Тому що побутові відходи, які будуть прийматися, забезпечать технологічний процес сміттєпереобного заводу. А заяви, які звучать від деяких депутатів та висвітлюються в окремих ЗМІ, що Ковель перетвориться у "сміттєву яму" – це неправда. Такого не буде.
Вирішення екологічної проблеми – це здоров'я наших ковельчан: дітей і батьків. Діючий полігон не є настільки надійним, аби не пропускати в ґрунтові води шкідливі речовини, які ми з вами в кінцевому результаті споживаємо.
Щодо законності виділення земельної ділянки під будівництво сміттєпереробного заводу. Зауважу, що ця земельна ділянка не використовується. Вона буде передана в довгострокову оренду, а надходження від сплати земельного податку йтимуть у міський бюджет. А це великі кошти, адже земельна ділянка площею близько чотирьох гектарів.
Тому це дуже важливий момент – ефективність використання землі. І ще — земельна ділянка, на якій планується будівництво заводу, знаходиться в кілометровій зоні від полігона ТПВ (300-400 метрів). Для інших потреб її використовувати не можна. А тим більше під житлову забудову. Це суто промислова зона.
Ще можна говорити про можливість реєстрації підприємства у Ковелі. Земельна ділянка знаходиться в межах міста, тому і завод буде зареєстрований у Ковелі. А це знову ж таки податки до бюджету від діяльності підприємства.
Є ще один фактор досить важливий — створення нових робочих місць, на які будуть працевлаштовані ковельчани. Вони працюватимуть на заводі із найсучаснішим технологічним обладнанням, яке є в Тель-Авіві, Лос-Анджелесі, Сіднеї. У цих містах уже є подібні діючі заводи. Тому це не віртуальний проект. Це — реальна можливість вирішити екологічну проблему регіону.
Чому обрана саме ця ділянка? Тому, що вона знаходиться поблизу діючого полігона, і сміття, яке на ньому накопичувалося роками, буде перероблятися на новому заводі. Переробка відходів з полігона — це ще один позитивний фактор. Відмовлятися від мільйонних інвестицій було б не правильним. Ми сьогодні говоримо про створення екологічної безпеки городян.
Тому чотири важливих чинника – вирішення екологічної проблеми, створення нових робочих місць, ефективне використання землі та сплата земельного податку, надходження до бюджету від діяльності підприємства, є визначальними для того, аби будувати сміттєпереробний завод. Я можу з упевненістю сказати, якщо нам вдасться втілити цей проект в життя — це буде поштовхом для усієї України.
Олег Кіндер,
Ковельський
міський голова.
Залишити коментар