У багатьох газетах триває кампанія проти підвищення податків для села. Нібито ця ідея влади зажене фермерів до глибокої скрути і призведе до зростання цін на всі продукти.
Але галасують не пересічні селяни, жителі Ковельщини, які з року в рік і так продають свої овочі, м'ясо та молоко перекупникам за безцінь. Хвилю "народного гніву" здійняли найбільші аграрні холдинги та корпорації, господарям яких податкові зміни трохи підріжуть прибуток.
Міністерство доходів і зборів налаштовується вже з наступного року змінити принципи нарахування відразу двох податків у сільському господарстві. По-перше, фермери платитимуть податок на додану вартість (ПДВ) у розмірі 7%. По-друге, сільськогосподарський податок, який зараз зафіксований на одному рівні, буде постійно зростати – його "прив'яжуть" до ціни землі, а вона в Україні, як відомо, наразі дорожчає.
Завдяки цим змінам до Держбюджету надійде близько 1,3 млрд. грн., підрахували в Міндоходів. Це тільки від сільгоспподатку, а ПДВ надасть казні ще більше. "Але фермери не одержать податкових пільг, – кричать аграрні експерти. – Це вдарить по прибутку сільських господарств і спричинить зростання цін на продукти одразу на 10-20%". Картина малюється похмура, але на те й був розрахунок "експертів".
Що лякає жителів Ковельського району, як не подорожчання харчів? А ще й кажуть, що держава хоче відібрати пільги у найбіднішої частини українців – селян, які заробляють свій хліб важкою працею. Насправді це не так. Пільги заберуть у олігархів.
Раніше як було? До селян, які утримують у господарстві три свині, дві корови і обробляють город, ці пільги майже не доходили. Але ними користувалися великі аграрні підприємства – у їхній власності птахофабрики, теплиці, тваринницькі комплекси й сотні гектарів землі. Власники таких мегакорпорацій мали щонайменше відношення до аграріїв, проте платили такі ж низькі ставки податків, як усі дрібні сільгоспвиробники.
Експерт Інституту аграрної економіки Леонід Тулуш каже, що скасування цих пільгових умов може вдарити по олігархах. Ставки податків не змінювалися з 1998 року, і компанії давно звикли, що за свою (треба сказати, досить прибуткову) аграрну діяльність державі можна відраховувати копійки. Тому й лякають тепер "експерти" народ "підвищенням податків для села".
Що ж стосується найболючішої теми – цін на продукти – у Міндоходів кажуть, що на них податкова реформа ніяким чином не вплине. Міністр доходів і зборів Олександр Клименко заявляє, що "для споживача не буде ніякого підвищення цін на продукцію, а галузь матиме таку ж динаміку розвитку, як сьогодні".
Світлана СТАВНЕВИЧ.
Залишити коментар