У міськрайонній газеті "Вісті Ковельщини" за 21 травня ц. р. був поданий звіт про роботу 24-ої сесії районної ради. На ній розглядалась "низка актуальних питань" порядку денного.
Як на мене, депутата-мажоритарника, виборці якого – жителі с. Ситович, потерпали від підтоплення цієї весни, обговорення виконання "Програми запобігання і боротьби з підтопленням земель в населених пунктах Ковельського району на 2010-2015 роки…(далі – Програма)… та використання коштів, отриманих з обласного бюджету…" було важливим і актуальним. І зрозуміло, чому. Багато клопотів, а то й прямих збитків моїм землякам (і не тільки їм) завдало підтоплення.Одна з причин – нерозторопність у використанні коштів обласного бюджету за минулі два роки (майже 1,5 млн. грн.).
Як результат, снігові і дощові води весняного паводку повільними темпами "пішли" не тільки розчищеними меліоративними каналами, а й замуленими, зарослими чагарником канавами, сінокосами, пасовищами і т. д. А в нашому селі вода навіть хотіла "пройти" через дорогу Ситовичі-Світле (була висока ймовірність прориву її дорожнього полотна у районі "Третього мостика".
Тому на засіданні постійної депутатської комісії із земельних питань при розгляді цієї Програми я сказав короткі два слова: "Стоп! Приїхали". Оскільки робота по цій Програмі виявилась неефективною, я вніс пропозицію розробити нову, дієздатну, забезпечити зменшення рівня підтоплення земель населених пунктів нашого району. На сесії мою пропозицію депутати підтримали, за що я їм дякую. А своїм колегам – районним депутатам, які в силу певних причин не були присутні на останній сесії, викладу коротенько причини анулювання старої і зупинюсь на окремих пунктах проекту нової Програми. Ось що я сказав:
"Шановні депутати!
По проблемних питаннях комфорту (дискомфорту) проживання наших сільських жителів мені говорити завжди важко. Знаю і Вам, шановні колеги, важко мене слухати. А ще важче було, повірте мені, нашим пенсіонерам черпати совками воду і виносити її з льохів та підвалів під час весняного підтоплення. Це – кілька слів для вступу. Тепер по суті.
Ця Програма, як і будь-яка інша, має свої "плюси" і свої "мінуси". "Плюс" полягає в тому, що вона майже універсальна – може бути використана як у Луцькому районі, так і в Ратнівському. І тільки не в Ковельському. Бо:
1. В тексті цього документа відсутні такі поняття, як "Підтоплення", "Підтоплення окремої оселі", "Підтоплення господарського двору", "Підтоплення окремо взятої вулиці", "Підтоплення села" і т. д.
2. Не вказано на основі якого документа (Акта) надається цим об'єктам вищевказаний "статус".
3. На стор. 19 Програми вказана кількість підтоплених сіл – 8. А решта населених пунктів нашого району хіба не потрапляє в зону підтоплення весняними паводками?
4. Частина тексту Програми написана за принципом: "На городі бузина, а в Києві – дядько". На стор. 11 читаємо: "Внутрігосподарські системи:
ГД на землях колгоспу ім. Ватутіна - 1,4 тис. га;
ГД на землях колгоспу "Золотий колос" - 0,38 тис. га;
ГД на землях колгоспу "Нива" – 0,016 тис. га.
До уваги авторів-розробників як старої, так і нової Програм! За роки незалежності в Україні колгоспи реформували в КСП, пізніше – в СТзОВ. Так само й земля за цей час змінила свого власника: державна – колективних сільгосппідприємств, приватна (земельні частки (паї) колишніх членів КСП). Це між іншим.
5. Багато незрозумілого в п.1 на стор. 13 і т. д.
Вважаю, що в новій Програмі могли бути такі пункти:
1. Програма повинна містити додаток з актами від сільських рад із обстеження своїх населених пунктів на предмет підтоплення.
2. На основі цих актів складається план-графік виконання першочергових заходів, спрямованих на зменшення підтоплення.
3. Координує цю роботу спеціальна група, до складу якої входять відповідальні працівники райдержадміністрації, районної ради, окремі районні депутати, керівник Ковельського УОС.
4. Кошти обласного бюджету на виконання цих заходів виділяються за погодженням з головою постійної депутатської комісії із земельних питань.
5. На проведення робіт з осушення окремих сільських вулиць виділяються кошти із перевиконання доходної частини районного бюджету за минулий рік (вільні залишки) в розмірі 20%.
Забігаючи наперед, скажу, розробка нової Програми – це велика і серйозна робота. Але і за старою Програмою, як сказали депутати на сесії, "Так далі працювати не можна".
Микола РИБАК,
депутат Ковельської районної ради (депутатська франція "ВО "Батьківщина").
Залишити коментар