Процедура отримання дозволу на виконання робіт і експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки грунтується на вимогах Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 р., № 1107 (далі – Порядок № 1107).
Перше, що треба буде роботодавцеві, – отримати відповідний висновок експертизи.
Потрібно взяти до уваги, що висновок експертизи може бути трьох видів: щодо додержання вимог законодавства про охорону праці, промислову безпеку під час виконання робіт підвищеної небезпеки, під час експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, щодо відповідності устаткування підвищеної небезпеки вимогам законодавства про охорону праці та промислову безпеку.
Проводити названі види експертизи та видавати висновки мають право експертно-технічні центри (Волинський ЕТЦ знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул. Кравчука, 22В ). А ось отримувати дозвіл треба в єдиному дозвільному центрі саме за місцем реєстрації підприємства.
У разі, коли підприємство виконує роботи, що входять до переліку робіт підвищеної небезпеки, та експлуатує конкретне устаткування підвищеної небезпеки, згідно з переліком (додатки до Порядку № 1107) йому необхідно отримати два окремих висновки експертизи – на виконання робіт та експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки.
Третій вид висновку – про відповідність устаткування підвищеної небезпеки вимогам законодавства про охорону праці та промислову безпеку – отримує підприємство, яке таке устаткування виробляє та постачає. На основі такого висновку підприємство отримує дозвіл на застосування даної продукції.
Роботодавцеві, який експлуатуватиме придбане у цього підприємства устаткування підвищеної небезпеки, достатньо мати дозвіл на експлуатацію даного виду устаткування, а під час закупівлі наполягати, аби продавець або постачальник надав копію дозволу на застосування його конкретного типу, марки. Тобто покупцеві не потрібно звертатись за новим дозволом до наглядових органів, як це було раніше.
Якщо у ході проведення експертизи буде встановлено, що під час виконання робіт підвищеної небезпеки та під час експлуатації переважної більшості устаткування підвищеної небезпеки додержуються вимоги законодавства про охорону праці та промислової безпеки, то висновок буде позитивним із вказівкою тих 2-3 одиниць устаткування, експлуатацію яких через відсутність експлуатаційної документації або з якихось інших причин було заборонено.
Отже, якщо у керівництва підприємства є щире бажання додер- жуватись вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, якщо його служби і спеціалісти прислухаються до зауважень експерта та оперативно усувають виявлені недоліки, то отримання позитивного висновку експертизи – цілком посильне завдання.
Петро Дуда,
заступник начальника відділення
ВД ФСНВ у м. Ковелі.
Залишити коментар