Згідно з інформацією Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України, відповідно до повідомлень Россільгоспнагляду, з початку 2013 року в Російській Федерації зареєстровано 18 випадків захворювання тварин на африканську чуму свиней (домашні – 3, дикі 15): Тверська область -9, Московська - 2, Тульська - 2, Республіка Північна Осетія-Аланія – 2. Воронезька - 1, Ярославська - 1, Краснодарський край - 1. Всього протягом 5 років в Російській федерації зареєстровано більше 400 неблагополучних пунктів.
Основним джерелом передачі збудника африканської чуми свиней (далі – АЧС) є харчові відходи.
Управлінням СБ України у Волинській області в ході проведення заходів із контрозвідувального забезпечення продовольчої безпеки регіону отримано інформацію, яка свідчить про непоодинокі випадки захворювання свиней смертельним інфекційним вірусом на прикордонній з Україною території Республіки Білорусь, що може нести потенційну загрозу виникнення захворювання на території області.
Відповідно до отриманої інформації, 16.02.2012 року в с. Незнаново Новогрудського району Гродненської області Республіки Білорусь було вилучено та знищено (спалено) все поголів’я свиней з приватних господарств громадян.
В цьому ж році аналогічно проведені заходи у селах Оленевичі та Головичі Барановичівського району Брестської області. Восени-взимку в цьому ж районі біля сіл Оленевичі, Селявичі та в урочищі Маляровщина масово гинули дикі кабани, епіцентр захворювання – кордон Барановичівського та Новогрудського районів.
Відповідними білоруськими службами вже здійснюються заходи санації свинарників та ліквідації заражених тварин. Так, лише в колективному сільськогосподарському підприємстві “Восточный” Барановичівського району Брестської області протягом травня 2013 року знищено та захоронено близько 20 тисяч голів свиней.
На даний момент остаточно не визначено джерело зараження (штами вірусів надіслані у відповідні дослідні інституції Нідерландів та пройшли часткову експертизу в лабораторіях Білорусі та Росії).
Зазначена ситуація викликає занепокоєння громадськості прикордонних районів Брестської області Білорусі та побоювання з приводу можливого розповсюдження м'ясопродуктів, виготовлених із хворих тварин, на території регіону.
Враховуючи територіальне розміщення (80 км до українсько-білоруського кордону) місця спалаху вказаного захворювання, яке межує з Любешівським, Ратнівським районами, є реальна загроза розповсюдження невстановленої вірусної інфекції (можливо – африканської чуми свиней) на території Волинської області.
Враховуючи викладене, з урахуванням близькості джерела захворювання тварин до державного кордону України, а також зважаючи на постійні прикордонні контакти мешканців українсько-білоруського прикордоння, 20 червня 2013 року відбулось спільне засідання Державних надзвичайних протиепізоотичних комісій при Ковельській райдержадміністрації та виконавчому комітеті Ковельської міської ради на тему: «Про недопущення захворювання свиней африканською чумою на території району та міста».
Участь у спільному засіданні взяли: представники ветеринарної служби, лісових та мисливських господарств, міськрайонної санітарно-епідеміологічної служби, Ковельського МВ УМВС України у Волинській області, Ковельського пункту державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті, директор Ковельського ринку, керівники господарств, в яких утримують свиней.
Було заслухано інформацію щодо епізоотичної ситуації захворювання свиней на африканську чуму в Російській Федерації та про масовий падіж свиней в Республіці Білорусь, а також звіти представників відповідних служб району та міста про проведені заходи щодо профілактики виникнення даного захворювання на території району і міста.
Комісії прийняли рішення: продовжити вживати відповідні заходи щодо підтримання роботи усіх свиногосподарств в «закритому режимі»; заборонити використання для годівлі свиней відходів харчування; забезпечити 100-відсоткову імунізацію проти класичної чуми свиней усього наявного поголів’я свиней в господарствах усіх форм власності.
Мисливським та лісовим господарствам належить і надалі проводити державний моніторинг щодо ситуації із захворювання на африканську чуму диких свиней.
Визнано за необхідне: активізувати роботу мобільних груп на автошляхах району для упередження та унеможливлення несанкціонованого ввезення та реалізації на території району і міста продуктів та сировини тваринного походження з Республіки Білорусь; забезпечити санітарний контроль за надходженням м'яса, м'ясної продукції в установи громадського харчування.
Буде продовжуватися масова роз'яснювальна робота серед населення, керівників, власників свиногосподарств, пасажирів, які виїжджають тимчасово в Республіку Білорусь, щодо небезпечності даного захворювання. Будуть розповсюджені інформаційні та агітаційні матеріали на вокзалах, у вагонах, населених пунктах.
До роботи мають долучитися сільські та селищні голови і дільничні інспектори Ковельського МВ УМВС України у Волинській області.
Ольга ТОВСТИГА,
головний державний інспектор ветмедицини Ковельського району.
Згідно з офіційним повідомленням Департаменту ветеринарного і продовольчого нагляду Міністерства сільського господарства та продовольства Республіки Білорусь на території Гродненської області зареєстровано захворювання свиней на африканську чуму.
Враховуючи вищезазначене, забороняється ввезення з цієї країни в Україну сприятливих до виявленого захворювання тварин, продукції та сировини з них, сперми, яйцеклітин, ембріонів свиней та кормів для свиней.
У випадку виявлення захворювання та падежу свиней необхідно терміново інформувати спеціалістів державних установ ветеринарної медицини Ковельського району за телефонами:
Управління ветеринарної медицини в Ковельському районі – 7-13-88;
Ковельська районна державна лікарня ветеринарної медицини – 7-13-80;
Ковельська міжрайонна державна лабораторія ветеринарної медицини – 5-94-92;
Голобська ДДЛВМ – 9-23-57;
Любитівська ДДЛВМ – 9-71-24;
Мельницька ДДЛВМ 9-11 -26;
Поворська ДДЛВМ – 9-51 -49;
Старокошарівська ДДЛВМ – 9-61-47;
Уховецька ДДЛВМ – 9-04-24;
Зарічанська ДДВМ – 9-33-12;
Скулинська ДДВМ – 9-35-52;
Підліська ДДВМ – 9-95-42.
Управління ветеринарної медицини в Ковельському районі.
Залишити коментар