Синдром набутого імунодефіциту ( СНІДу) - особливо небезпечна інфекційна хвороба, що викликається вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ ) і через відсутність у даний час ефективних методів лікування призводить до смерті.
Масове розповсюдження цієї хвороби в усьому світі та в Україні створює загрозу особистій, громадській та державній безпеці, спричиняє важкі соціально-економічні та демографічні наслідки, що зумовлює необхідність вжиття спеціальних заходів щодо захисту і законних інтересів громадян та суспільства.
Боротьба з цією хворобою є одним з пріоритетних завдань держави в галузі охорони здоров'я населення. Закон України "Про запобігання захворювання на СНІД та соціальний захист населення" відповідно до норм міжнародного права та рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров'я визначає порядок правового регулювання діяльності, спрямованої на запобігання поширенню ВІЛ-інфекції в Україні, та відповідні заходи щодо соціального захисту ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД.
Що ж таке СНІД? Це руйнування імунної системи організму, що захищає його від інфекції. Вірус поширюється при переливанні зараженої крові; при використанні для ін'єкцій брудних голок; при бісексуальних та гетеросексуальних контактах. Групою особливого ризику є гомосексуалісти, наркомани та повії.
Як правило, людина уражена вірусом СНІДу, відчуває постійну утому, втрачає вагу, швидко стомлюється. У неї подовгу може триматись висока температура, з'являються підвищена пітливість, часта діарея, сухий кашель, задишка.
Хворі на СНІД уразливі щодо раку лімфатичних вузлів, губи, язика й заднього проходу.
Виявлено, що СНІД передається тільки за допомогою рідин організму – крові, сперми, грудного молока. Він не може передаватися через повітря та предмети побуту.
Людина може роками носити в собі вірус і не знати про це, але, тим часом, інфікувати інших. Перевіритись на зараженість СНІДом можна в діагностичних лабораторіях, які відкриті у всіх обласних центрах і багатьох великих містах.
Проблемою СНІДу в рамках американської програми " Попередження ВІЛ/СНІДу серед молоді Волинської області" займається і Ковельська організація Товариства Червоного Хреста України. Проводяться заняття та тренінги в навчальних закладах, на підприємствах, в таборах відпочинку, щороку організовується свічкова хода під гаслом «Скажи СНІДу – ні» та інші заходи. До цієї роботи активно долучаються і волонтери, а саме – молодь з церкви " Ковчег спасіння", студенти медичного коледжу та промислово-економічного коледжу ЛНТУ.
Не забуваймо: боротьба зі СНІДом – це велика проблема кожного із нас. Тож почнімо з себе!
Людмила СТАХОРСЬКА,
голова Ковельської районної організації Товариства Червоного Хреста України.
Залишити коментар