Багато хто з українських туристів, мандрівників та бізнесменів цього року був приємно здивований. Процес перетину Державного кордону і проходження митного контролю значно спростився і прискорився. Людям більше не треба годинами сидіти в задушливих автобусах і авто, чекаючи своєї черги. На час сезонного туристичного буму для організованих груп створюються спеціальні реверсивні смуги руху, прямо на них відкриваються виносні мобільні пункти пропуску. В результаті митний контроль для тих, хто перетинає кордон, перестав бути випробуванням на міцність і витривалість.
Відчули на собі позитивний ефект від нововведень і українські бізнесмени, які займаються імпортом та експортом. Новий Митний кодекс дозволив зменшити кількість перевірок, скоротити час їх проведення, а також кількість необхідних документів. За новими правилами, за дотриманням яких уважно стежить Міндоходів і зборів, законно оформлений вантаж неможливо затримати на кордоні більш, ніж на чотири години. А ще кілька років тому справа могла затягнутися на добу-дві.
Сьогодні ж митникам вдалося досягти показників, адекватних європейським: оформлення митної декларації в режимі імпорту навесні нинішнього року в середньому потребувало майже години. Для експорту цей показник досяг рекордних 40 хвилин. Більш того, імпортери не прив'язані до конкретної митниці за місцем реєстрації свого бізнесу. Вони можуть оформляти вантажі там, де їм зручно. Внаслідок цього серед митних пунктів з'явилася своєрідна конкуренція, інспектори втратили можливість навмисно затягувати оформлення, вимагаючи хабар.
Не секрет, що саме корупція довгі роки була головною проблемою для багатьох відомств, в тому числі для митниці. Мабуть тому в Міндоходів і зборів почали дуже жорстко боротися з цим явищем. На початку року в країні проведено масштабну спецоперацію щодо протидії хабарництву "Держкордон-2013". Перевірки проводилися в пунктах пропуску на Львівській, Ягодинській, Чопській та Південній митницях. Уся інформація цілодобово відправлялася до аналітичного центру, де її обробляли, узагальнювали і знаходили найефективніші методи системної протидії службовим порушенням і корупції на митниці.
Результати перевершили усілякі очікування. За даними прес-служби відомства, лише за два місяці це дозволило додатково залучити в бюджет близько 70 млн. грн. Завдяки жорстким заходам щодо мінімізації корупційних ризиків значно зросли й обсяги митних платежів. Бюджет одержав ресурси на реалізацію соціальних програм і проектів.
Дарина Крайня.
Залишити коментар