Настала пора жнив. Ковельський міськрайонний відділ управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області нагадує, що урожай потрібно не тільки зібрати, а й зберегти. Бо в 2011 році на території Ковельського району виникло 3 пожежі у місцях зберігання зернових та грубих кормів. У 2012-2013 роках пожеж на жнивах не допущено.
Як показує практика, щорічно у період дозрівання та збирання зернових в державі ускладнюється обстановка з пожежами та наслідками від них. Тому Ковельський МРВ нагадує основні правила пожежної безпеки на жнивах.
– До початку збирання врожаю вся збиральна техніка, агрегати та автомобілі повинні мати відрегульовані системи живлення, змащення, охолодження й запалювання. Їх також слід оснастити справними іскрогасниками та обладнати первинними засобами пожежогасіння (комбайни й трактори – двома вогнегасниками, двома штиковими лопатами, двома мітлами; автомобілі – вогнегасником і штиковою лопатою). Трактористи, комбайнери, їхні помічники та інші особи, залучені до збирання врожаю, зобов'язані пройти протипожежний інструктаж.
– Корпуси комбайнів мають бути оснащені заземлювальним металевим ланцюгом, 10 см якого повинні безпосередньо торкатися землі.
– Збиральну техніку потрібно регулярно перевіряти на щільність з'єднання вихлопної труби з патрубком випускного колектора та колектора з блоком двигуна. У разі появи ознак пробивання прокладок роботу слід припинити до їх заміни.
– Перед дозріванням (у період воскової стиглості) колосові хлібні поля в місцях прилягання їх до лісових і торфових масивів, степової смуги, автомобільних шляхів і залізниць мають бути обкошені (з прибиранням скошеного) та оборані смугою не менше 4 м завширшки.
– У період воскової стиглості збіжжя, перед косовицею, хлібні масиви слід розбити на ділянки площею не більше 50 га. Між ділянками потрібно виконати прокоси не менше 8 м завширшки. Скошений хліб із прокосів слід негайно прибирати. Посередині прокосів проорюється смуга не менше 4 м завширшки.
– Тимчасові польові стани слід розташовувати на відстані не ближче 100 м від хлібних масивів, токів, скирт тощо. Майданчики польових станів та зернотоків оборюються смугою не менше 4 м завширшки.
– Кожен хлібний масив площею понад 25 га, з якого збирається врожай, слід забезпечити трактором із плугом на випадок пожежі.
– Зернотоки слід розміщувати на відстані: від будинків і споруд – не ближче 50 м, від хлібних масивів – не ближче 10 м. Майданчик для току слід ретельно очистити від рослинного покриву.
– Під час збирання врожаю забороняється спалювання стерні та післяжнивних залишків та розведення багать на полях.
Не дозволяється:
- робота тракторів, самохідних шасі, автомобілів та іншої збиральної техніки без капотів або з відкритими капотами (для запобігання потрапляння соломи на випускний колектор двигуна). На комбайнах та інших машинах із двигунами внутрішнього згоряння, які не мають капотів, випускний колектор повинен бути захищений металевим щитком, що закриває його вздовж усієї довжини зверху та збоку;
- застосування паяльних ламп для випалювання пилу в радіаторах двигунів;
- заправляння пальним збиральної техніки на хлібних масивах;
- заправляння машин пальним у польових умовах.
Олександр РИБАЧУК,
провідний інспектор Ковельського МРВ УДСНС України у Волинській області.
Залишити коментар