Тепловий удар – це небезпечний для життя стан.
Основною причиною теплового удару є дія на організм високої температури в умовах високої вологості довкілля. Також тепловий удар може виникнути в результаті носіння теплового і синтетичного одягу, який заважає тілу виділяти тепло. Причиною його розвитку може стати і надмірне вживання алкоголю.
Серйозним чинником ризику розвитку теплового удару є важке фізичне навантаження під відкритим Сонцем. Якщо ви не звикли до дії на організм високих температур, треба обмежити фізичну активність, принаймні, на кілька днів.
Найбільш схильні до теплового удару діти, вагітні жінки, люди літнього віку та люди із генетичною схильністю.
Головною ознакою теплового удару є висока температура тіла (40° С і вище). При тепловому ударі часто з'являється спрага, відсутність потовиділення, шкіра часто червоніє. Прискорене дихання також є частою ознакою теплового удару, різко підвищується частота серцевих скорочень, може розвинутися пульсуючий головний біль. Рідше виникають такі симптоми як судоми, галюцинації, втрата свідомості.
Незалежно від причини, яка викликала тепловий удар, слід негайно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою, щоб запобігти ускладненням (шок, пошкодження мозку і внутрішніх органів, смерть).
Перша допомога при тепловому ударі в домашніх умовах
v Якщо ви відчули перші симптоми теплового удару, негайно викличте "швидку". Коли ж у вас немає можливості це зробити, слід діяти так: негайно зайдіть у прохолодне приміщення, де є кондиціонер (торгівельний центр, кінотеатр тощо); зніміть тісний одяг, взуття, розв'яжіть краватку; обгорніться вологим простирадлом або ввімкніть вентилятор; якщо є можливість, прийміть прохолодний душ або ванну.
v При тепловому ударі рекомендується випити літр води з додаванням двох чайних ложок солі. У жодному випадку не пийте алкогольні напої та напої з високим вмістом кофеїну (чай, кава, капучіно), оскільки вони порушують терморегуляцію організму. Для зниження температури тіла можна прикласти до шиї, спини, пахв і паху мішечки з льодом.
v Аби запобігти тепловому удару, носіть легкий одяг з натуральних матеріалів (льон, бавовна), вживайте побільше рідини. Перш ніж вживати будь-які лікарські засоби, обов'язково проконсультуйтеся з лікарем. Ніколи не залишайте машину на Сонці та не сидіть у розжареній машині більше 10 хвилин. Уникайте важкого фізичного навантаження в жарку пору року; стежте за дітьми і не дозволяйте їм гратися під відкритим Сонцем. По можливості, уникайте перебування на відкритому Сонці з 11.00 до 17.00 год.
Майя СТЕЦЮК,
майстер виробничого
навчання Ковельських міських курсів цивільної оборони.
Залишити коментар