Минулої неділі в міському парку культури і відпочинку імені Лесі Українки відбулося віче на тему: "Трагедія українсько-польського протистояння на Волині 1938-1944 років", а також презентація однойменної книги волинянина Ярослава Федорчука. Захід відбувся за сприяння Ковельської міської партійної організації ВО "Батьківщина".
Відкрив віче голова міськрайорганізації НРУ, голова ради віча Яків Лавренко.
На початку присутні хвилиною мовчання вшанували пам'ять члена ради віча, активіста громадсько-політичного життя Владислава Мартинюка, який нещодавно пішов у Вічність.
Було дообрано нових членів ради віча, одним з яких в результаті голосування стала голова міськорганізації ВО "Батьківщина", депутат міської ради Віра Федосюк.
З інформацією про причини і наслідки Волинської трагедії, глибоко розкритих у згадуваній книзі Ярослава Федорчука, виступив Яків Лавренко. Він наголосив, що мета сьогоднішньої розмови – не нагнітання напруженості між українським і польським народами, а прагнення встановити істину, дати об'єктивний аналіз тих трагічних подій.
Наголошувалося, що до підбурювання ворожих настроїв між українцями і поляками чимало зусиль доклали антиукраїнські сили як в Україні, так і за її межами. Не заспокоїлись вони й досі, намагаючись всіма силами перешкодити євроінтеграції нашої держави.
Свідками злодіянь окремих польських шовіністів у ті страшні часи виступили Яків Лавренко, який розповів про злодіяння в колонії "Любленець", де було замордовано трьох українців, а також Ніна Шум. Жінка нагадала про звірства поляків на вулиці Будищанській в Ковелі, неподалік від хутора "Зелена". Тут знищили восьмеро чоловік, в тому числі – її батька, якого кинули вбитого у вогонь й спалили. Водночас по сусідству замордували ще двох людей, прізвища яких Сахарук чи Сахарчук.
Виступаючі підкреслювали, що українсько-польський конфлікт був вигідний і Москві, і Берліну, котрі його штучно підігрівали. Адже до війни обидва народи жили дружно, а в селах представники різних національностей ніколи не ворогували.
На закінчення заходу голова міської організації ВО "Батьківщина", депутат міської ради Віра Федосюк зачитала звернення фракції «ВО "Батьківщина" з приводу прийняття Сеймом Республіки Польща антиукраїнської резолюції про події 1944 р. Присутніх було ознайомлено із аналогічним зверненням депутатів районної ради. Обидва документи учасники віча підтримали одноголосно.
Всі, хто прийшов того дня на зібрання, одержали книгу Ярослава Федорчука "Трагедія українсько-польського протистояння на Волині 1938-1944 років" і таблицю "Результати обстежень щодо кількості жертв українсько-польського протистояння у Волинській області".
Завершуючи розмову, ведучий віча наголосив, що слід робити усе можливе, щоб трагічні сторінки минулого не затьмарювали перспектив добросусідських стосунків між Україною і Республікою Польща.
Ряд важливих питань було порушено в "Різному".
Віра ВАЩУК,
Яків МАКОВЕЙ.
НА ЗНІМКАХ: під час віча у міському парку культури і відпочинку імені Лесі Українки; до сцени прямує очевидець трагічних подій Ніна ШУМ.
Фото з архіву
міськпарторганізації ВО "Батьківщина".
Залишити коментар