Кожен громадянин України має Конституційне право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадяни мають право реалізовувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладання трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, установах або організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, якщо інше не передбачено чинним законодавством, або фізичною особою.
Легальна зайнятість забезпечує громадянам України соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі втрати працездатності, безробіття, а також у старості та в інших випадках, передбачених законодавством.
На жаль, трапляються непоодинокі випадки, коли наймані працівники працюють без законодавчого врегулювання трудових відносин і, як наслідок, — не забезпечені соціальним захистом своїх трудових прав. Це стосується, в першу чергу, підприємств малого бізнесу та фізичних осіб-підприємців, які, користуючись скрутним становищем громадян, використовують так названі "тіньові" робочі місця без забезпечення соціальних гарантій найманих працівників та сплати відповідних податків до бюджету та Пенсійного фонду.
З метою забезпечення оптимального рівня зайнятості населення, подолання "тіньової" зайнятості та легалізації робочих місць, законодавчого врегулювання питань використання найманої робочої сили в місті Ковелі створена та працює робоча група з легалізації тіньових доходів створена розпорядженням Ковельського міського голови.
Членами робочої групи в плановому порядку проводяться обстеження суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності та напрямків господарської діяльності, які використовують найману працю, в частині належного оформлення та реєстрації у законодавчо встановленому порядку трудових відносин між роботодавцями та найманими працівниками.
11 вересня 2013 року проведено чергове обстеження умов праці найманих працівників по вулиці Івасюка та частині вулиці Ветеранів (на знімку). В ході проведеного заходу обстежено 11 фізичних осіб-підприємців та юридичну особу, де зафіксовано 5 "тіньових" робочих місць (4 — у фізичних осіб-підприємців та 1 — у юридичної особи). З початку 2013 року проведено обстеження понад 200 суб'єктів господарювання, на яких було виявлено працю понад 60 неоформлених працівників.
Членами робочої групи, зокрема головним спеціалістом відділу взаємодії з роботодавцями Ковельського міськрайонного центру зайнятості, під час проведення обстежень фактів використання найманої робочої сили без законодавчого оформлення трудових відносин, роботодавцям на місці надаються рекомендації щодо укладання та реєстрації у службі зайнятості трудових договорів у відповідності з вимогами ст. 24 Кодексу Законів про працю України.
Серед роботодавців та найманих осіб постійно проводяться роз'яснювальна робота, упереджувальні заходи стосовно переваг легальної зайнятості. Як результат — за 8 місяців 2013 року укладено та зареєстровано у Ковельському міськрайонному центрі зайнятості 694 трудових договори між фізичними особами-підприємцями та найманими працівниками.
Тетяна ВАСКОВЕЦЬ,
головний спеціаліст відділу взаємодії з роботодавцями.
Фото автора.
Залишити коментар